Częste załączanie się pompy głębinowej jest czymś, czego nie można lekceważyć. Objaw ten ma związek z nieprawidłową pracą instalacji wodnej, co wymaga pilnej interwencji – zbagatelizowanie tego może nawet skutkować poważną awarią silnika i elementów hydraulicznych urządzenia. Jakie są główne przyczyny częstego załączania się pompy głębinowej? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Jeśli problem często załączającej się pompy głębinowej istnieje od samego początku, to z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że jest to spowodowane nieprawidłowym dobraniem pojemności zbiornika hydroforowego. Za mały hydrofor nie zmagazynuje tyle wody, ile rzeczywiście potrzeba w gospodarstwie domowym, przez co pompa będzie się uruchamiać znacznie częściej niż powinna. Powoduje to nie tylko wzrost kosztów, ale też rodzi ryzyko przedwczesnej awarii pompy.
W każdym zbiorniku hydroforowym – czy to przeponowym, czy ocynkowanym – poza wodą znajduje się również powietrze. Gdy ciśnienie w zbiorniku spadnie poniżej minimalnej wymaganej wartości (około 0,5 bara), to efektem będzie właśnie częste załączanie się pompy. Dlatego należy regularnie kontrolować wartość ciśnienia w zbiorniku hydroforowym – w ocynkowanym raz w miesiącu, w przeponowym minimum raz na pół roku, i w razie potrzeby je uzupełnić.
Jest to bardzo częsta przyczyna, dla której pompa głębinowa uruchamia się za każdym razem, gdy odkręcamy kran w domu. Problem ten dotyczy oczywiście tylko hydroforów przeponowych, czyli wyposażonych w gumową membranę. Po latach użytkowania może ona po prostu pęknąć, co da się łatwo sprawdzić – naciśnij wentyl od zewnętrznej strony zbiornika i jeśli zacznie się z niego wydobywać woda, to wiadomo już, że membrana jest do wymiany (nie ma sensu jej pompować).
Prozaicznym powodem częstego włączania się pompy głębinowej może być właśnie zbyt „ciasne” ustawienie wartości ciśnienia na wyłączniku ciśnieniowym. W tym przypadku jednak problem pojawi się już na początku użytkowania instalacji. Jeśli np. ciśnienie załączania ustawiono na 2 bary, a wyłączania na 3 bary, to nic dziwnego, że przy normalnym korzystaniu z wody pompa załącza się nawet kilkadziesiąt razy na godzinę.
To dość częsta awaria, zwłaszcza w sytuacji, gdy wykonawca instalacji postanowił poszukać oszczędności i kupił zawór zwrotny niskiej jakości. Uszkodzenie zaworu powoduje cofanie się wody do studni, przez co wciąż spada ciśnienie w zbiorniku hydroforowym i pompa non-stop się uruchamia. Usunięcie awarii nie jest trudne, ale jednak lepiej jest zlecić to hydraulikowi.
Jeśli wykluczyłeś wszystkie wcześniej opisane możliwe przyczyny zbyt częstego włączania się pompy głębinowej, to nie pozostało już nic innego jak sprawdzenie, czy przypadkiem nie pojawiła się jakaś nieszczelność po tłocznej stronie pompy – czyli w instalacji domowej. Czasami wystarczy naprawdę jakiś drobiazg, np. uszkodzona uszczelka baterii kuchennej, aby dochodziło do nadmiernego spadku ciśnienia w instalacji i w efekcie częstego uruchamiania się silnika pompy. Warto więc odciąć dopływ wody na instalację w mieszkaniu – jeśli pompa przestanie się włączać, to wiadomo, że wina leży po stronie tłocznej.
Jak widzisz do sprawdzenia jest wiele elementów, przy czym zdecydowanie najczęściej problem leży po stronie hydroforu – to od niego warto zacząć swoje „śledztwo”. Jeśli okaże się, że uszkodzeniu uległa membrana w zbiorniku przeponowym, to trzeba ją wymienić na nową. Nie jest to wcale trudne. Jak wymienić przeponę w hydroforze wyjaśniamy w osobnym artykule na naszym portalu.