Jaka jest najlepsza pompa do hydroforu? Omawiamy kluczowe kryteria doboru

Hydrofor, czyli zbiornik hydroforowy, to jeden z najważniejszych elementów instalacji wodnej zasilanej z własnego ujęcia (najczęściej studni kopanej lub wierconej). Służy magazynowaniu wody, stabilizuje działanie systemu oraz optymalizuje pracę pompy, która wyłącza się po uzyskaniu zadanego ciśnienia i ponownie uruchamia, gdy ciśnienie spadnie poniżej określonej wartości. Dobra współpraca pompy i zbiornika ma zatem fundamentalne znaczenie dla komfortu użytkowników. W naszym artykule podpowiadamy, jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, chcąc wybrać możliwie najlepszą pompę do hydroforu.

Zapotrzebowania na wodę

Od razu podkreślmy, że nie istnieje jedna, obiektywnie najlepsza pompa do hydroforu. Dobra będzie wyłącznie ta, która zaspokoi realne zapotrzebowanie na wodę np. w gospodarstwie domowym.

Punktem wyjścia jest zatem dokładne określenie tego zapotrzebowania. Uwzględniamy tutaj liczbę mieszkańców, średnie przewidywane zużycie wody na cele bytowe i spożywcze oraz dodatkowe potrzeby, takie jak nawadnianie ogrodu czy mycie samochodów.

Parametry źródła

Pompę dobiera się nie tylko do hydroforu, ale też do studni. Musimy znać parametry swojego źródła, aby uniknąć sytuacji, w której pompa okaże się zbyt wydajna, co grozi np. jej pracą na sucho w wyniku gwałtownego obniżania się lustra wody.

Wydajność studni powinien określić jej wykonawca. Można to również zrobić we własnym zakresie, po prostu odmierzając ilość wody, jaka jest wypompowywana ze studni w ciągu minuty pracy pompy.

Jeśli np. okaże się, że studnia może wylać do 60 litrów wody na minutę, to szukamy pompy o zbliżonym parametrze wydajności.

Rodzaj pompy: głębinowa czy powierzchniowa?

Najlepszą pompą do hydroforu może być zarówno pompa głębinowa, jak i pompa hydroforowa (samozasysająca). Istnieją między nimi zasadnicze różnice:

  • Pompy głębinowe są idealne do głębszych studni wierconych lub kopanych, w których lustro wody znajduje się na głębokości 8 metrów i niżej. Pompy te charakteryzują się wysoką wydajnością, bardzo dobrą kulturą pracy oraz zdolnością do podnoszenia wody na znaczne wysokości, co jest szczególnie ważne w przypadku posiadania rozbudowanej instalacji wodociągowej.
  • Pompy powierzchniowe z kolei sprawdzają się do pompowania wody z płytkich ujęć, w których lustro wody znajduje się na głębokości do 8 metrów. Takie pompy z reguły są tańsze oraz dużo łatwiejsze w instalacji, natomiast trzeba wiedzieć, że generują większy hałas i oferują nieco gorszą wydajność niż modele głębinowe z podobnej półki cenowej.

Porada:

Alternatywą jest zakup zestawu hydroforowego, gdzie pompa samozasysająca jest już połączona ze zbiornikiem przeponowym – takie zestawy dobrze sprawdzają się na ograniczonej powierzchni i do nawadniania ogrodów, jednak z uwagi na mniejszą pojemność zbiornika nie są zalecane do domów i innych budynków, w których występuje wysokie zapotrzebowanie na wodę.

Jakość wykonania

Pompa to serce instalacji wodnej. Jej awaria spowoduje brak możliwości pobierania wody z własnego ujęcia, co byłoby szczególnie problematyczne w sytuacji, gdy studnia stanowi jedyne źródło (brak przyłącza wodociągowego).

Stąd też radzimy, aby nie szukać przesadnych oszczędności na pompie i niezależnie od tego, czy będzie to model głębinowy czy hydroforowy, postawić na urządzenie sprawdzonego producenta. Rekomendowane przez ekspertów marki to m.in. Pedrollo, Belardi, Grundfos, ZDS, Belgiardino czy polskie: Hydro-Vacuum i Omnigena.

Wybierając markową pompę do hydroforu zyskasz nie tylko pewność jej wieloletniej, bezawaryjnej pracy, ale także przewidywalnych parametrów roboczych. Informacje na temat wydajności czy wysokości podnoszenia słupa wody przekazywane przez czołowych producentów są wiarygodne, dzięki czemu można precyzyjnie dopasować pompę do rzeczywistych potrzeb i specyfiki źródła – czego niestety nie da się powiedzieć o pompach niewiadomego pochodzenia, gdzie podane parametry często są dalekie od prawdy.

Podsumowanie

Dobór pompy do hydroforu to niełatwe zadanie, ponieważ musimy tutaj uwzględnić znacznie więcej zmiennych niż tylko rodzaj czy pojemność zbiornika – w grę wchodzi również planowana metoda uzdatniania wody do celów bytowych i spożywczych, miejsce montażu pompy i wiele innych.

Warto tutaj skorzystać z pomocy eksperta, który po zapoznaniu się ze specyfiką instalacji klienta oraz deklarowanym zapotrzebowaniem na wodę, zaproponuje odpowiednią pompę dostępną w założonym budżecie.  

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.