Zarówno zbyt niskie, jak i za wysokie ciśnienie wody w instalacji jest bardzo problematyczne. O ile w tym pierwszym przypadku „jedynie” zaburza pracę urządzeń i pogarsza komfort domowników, o tyle w drugim może spowodować poważne awarie, prowadząc do uszkodzenia rur, armatury i podłączonych sprzętów, takich jak pralka, bojler czy kocioł grzewczy. Utrzymywanie optymalnego ciśnienia i zapobieganie jego gwałtownemu wzrostowi jest zatem w interesie każdego posiadacza i użytkownika instalacji wodnej, o co dba reduktor ciśnienia wody. Jak go ustawić? Jakie wartości przyjąć? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.
Reduktor to zawór, którego zadaniem jest obniżanie ciśnienia wody zasilającej budynek do ustalonego poziomu. Stosuje się go w celu ochrony instalacji wewnętrznej przed niekontrolowanym wzrostem ciśnienia, co może być skutkiem np. awarii pompy czy problemów po stronie dostawcy wody.
Porada eksperta:
Reduktor ciśnienia zaleca się stosować zarówno w przypadku zasilania budynku wodą z własnego ujęcia, jak i z sieci wodociągowej.
Pracą zaworu sterują sprężyna i membrana, które regulują przepływ wody i utrzymują stałe ciśnienie wyjściowe, niezależnie od tego, jakie ciśnienie występuje po stronie zasilania. Innymi słowy: dzięki reduktorowi ciśnienie w instalacji wewnętrznej nigdy nie przekroczy zadanej maksymalnej wartości (o ile oczywiście reduktor jest sprawny).
Reduktor ciśnienia wody nie jest obligatoryjnym, natomiast wskazanym elementem instalacji wodnej. Jego brak może prowadzić do znaczących wahań ciśnienia wody, w tym gwałtownego wzrostu, czego konsekwencją są:
Reduktor, którego cena nie przekracza kilkuset złotych, to niewielka inwestycja w bezpieczeństwo instalacji oraz komfort jej użytkowników.
Standardowe ciśnienie wody w instalacji domowej wynosi między 3 a 4 bary. Na taką też wartość z reguły ustawia się reduktor. Ciśnienie powyżej 5 barów jest już na tyle wysokie, że stanowi bezpośrednie zagrożenie dla instalacji, w najlepszym przypadku mogąc prowadzić do nieszczelności, a w najgorszym skutkować bardzo poważną awarią.
Zawory redukujące ciśnienie wody są skonstruowane w taki sposób, aby każdy, nawet laik w temacie hydrauliki, był w stanie je obsłużyć. Ustawienie reduktora ciśnienia wody nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych narzędzi.
Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:
Krok 1: Zamknij główny zawór doprowadzający wodę do budynku. Reduktor powinien znajdować się tuż za nim.
Krok 2: Zlokalizuj śrubę regulacyjną na reduktorze – zazwyczaj znajduje się na górze urządzenia i posiada pierścień z tworzywa sztucznego.
Krok 3: Sprawdź aktualne ciśnienie wody na manometrze. Jeśli jest zbyt wysokie lub za niskie, ustaw je do pożądanej wartości.
Krok 4: Zmniejszenie ciśnienia następuje poprzez obrót śrubą regulacyjną przeciwnie do ruchu wskazówek zegara (w lewo), a zwiększenie zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po każdej zmianie wartości odczekaj kilka sekund i ponownie sprawdź ciśnienie na manometrze.
Krok 5: Sprawdzenie działania instalacji – otwórz zawór główny i kilka punktów poboru wody (np. kran w kuchni i łazience), aby upewnić się, że ciśnienie jest stabilne w całym budynku. Jeśli ciśnienie waha się znacznie w różnych miejscach, może być konieczna dodatkowa regulacja. Na koniec sprawdź, czy nie ma wycieków na reduktorze oraz między nim a zaworem głównym.
Porada eksperta:
Najważniejsze, o czym należy pamiętać, to zamknięcie zaworu głównego przed rozpoczęciem regulacji – zapobiegnie to potencjalnej awarii reduktora.
Ciśnienie wody na reduktorze warto kontrolować co kilka tygodni. Jeśli natomiast jest to reduktor z filtrem siatkowym, to – w zależności od jego rodzaju – należy regularnie przeprowadzać mechaniczne czyszczenie wkładu filtracyjnego/wymieniać go lub uruchamiać automatyczne płukanie filtra poprzez zawór spustowy wody. Dzięki temu zyskasz pewność, że ewentualne wahania ciśnienia w instalacji nie są spowodowane zanieczyszczeniem filtra.