Jak podłączyć pompę hydroforową bez zbiornika? Praktyczny poradnik

Pompy hydroforowe to popularny wybór zwłaszcza do domu czy na działkę rekreacyjną. Zajmują mało miejsca, są bardzo łatwe w instalacji i demontażu, a przy tym mogą oferować w zupełności wystarczające parametry robocze na potrzeby np. nawadniania ogrodu. I choć klasyczny wariant montażu przewiduje podłączenie pompy do zbiornika hydroforowego, który magazynuje wodę i stabilizuje ciśnienie w instalacji, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrezygnować z hydroforu – oczywiście tylko w określonych sytuacjach. Z naszego artykułu dowiesz się, jak podłączyć pompę hydroforową bez zbiornika i kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Pompa hydroforowa bez zbiornika – co trzeba o niej wiedzieć?

Kompletna instalacja pompowa zawsze składa się z trzech podstawowych elementów, czyli pompy, zbiornika hydroforowego oraz presostatu (wyłącznika ciśnieniowego). Można ją zbudować samodzielnie lub zdecydować się na zakup gotowego zestawu hydroforowego.

Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn inwestorzy ostatecznie decydują się na zakup samej pompy hydroforowej bez zbiornika. Rezygnacja z hydroforu jest równoznaczna z tym, że pompa będzie tłoczyć wodę tak długo, jak pozostanie uruchomiona – przerwanie poboru wody powoduje wyłączenie urządzenia (steruje tym zamontowany na pompie presostat).

Innymi słowy: pompa hydroforowa bez zbiornika zapewnia bieżący przepływ wody, umożliwiając np. podlanie roślin z węża ogrodowego, napełnienie basenu czy innych zbiorników do magazynowania wody (np. popularnego mausera).

Porada eksperta:

Istnieje sposób na zautomatyzowanie pracy pompy hydroforowej bez zbiornika – wystarczy zastosować falownik, który będzie regulować działanie pompy i utrzymywać stałe ciśnienie w instalacji. To ciekawa alternatywa dla klasycznego zestawu z hydroforem.

Kiedy ma to sens?

Choć teoretycznie zakup pompy hydroforowej bez zbiornika wydaje się słabym pomysłem (głównie z uwagi na ograniczone możliwości magazynowania wody), to bywają sytuacje, w których warto to rozważyć. 

Pompa bez zbiornika, za to np. z falownikiem, sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie zwyczajnie brakuje miejsca na montaż hydroforu lub nie chcemy budować kompletnej instalacji pompowej w obawie przed kradzieżą (działki rekreacyjne, niezabezpieczony teren budowy itp.).

Pompa hydroforowa bez zbiornika może być wystarczającym rozwiązaniem na potrzeby:

  • podlewania małego ogrodu;
  • zasilania działki rekreacyjnej;
  • napełniania i opróżniania basenów;
  • mycia samochodu, kostki brukowej, elewacji etc.;
  • napełniania zbiorników naziemnych;
  • prowadzenia robót budowlanych.

Podłączenie pompy hydroforowej bez zbiornika krok po kroku

Zakup pompy bez zbiornika to bardzo dobry wybór z punktu widzenia osób, które planują samodzielne wykonanie i uruchomienie instalacji do pobierania wody z własnego ujęcia. Nie są do tego potrzebne żadne specjalne kwalifikacje – wystarczą podstawowe narzędzia i minimum pojęcia o hydraulice.

Oto krótki przewodnik:

  • Wybierz odpowiednie miejsce montażu - pompa powinna być ustawiona na stabilnym, suchym podłożu, w miejscu chronionym przed warunkami atmosferycznymi.
  • Podłącz rurę ssawną – której drugi koniec umieścisz w studni. Powinna być zakończona koszem ssawnym z zaworem zwrotnym, który zapobiegnie cofaniu się wody.
  • Podłącz rurę tłoczną - druga rura, nazywana tłoczną, służy do wyprowadzania wody pompowanej ze studni. Przy jej pomocy możesz np. od razu podlewać trawnik czy też podłączyć ją do instalacji nawadniającej, węża ogrodowego etc.
  • Podłącz wyłącznik ciśnieniowy (presostat) - w zestawach bezzbiornikowych funkcję tę pełni zazwyczaj automatyczny wyłącznik elektroniczny, który steruje pracą pompy, uruchamiając ją po odkręceniu kranu i wyłączając po jego zakręceniu.
  • Sprawdź szczelność połączeń - przed uruchomieniem upewnij się, że wszystkie złącza są szczelne, a instalacja nie przepuszcza powietrza ani wody.
  • Zalej pompę - wlej wodę przez specjalny otwór, zgodnie z instrukcją producenta.
  • Uruchomienie - podłącz pompę do zasilania. Urządzenie automatycznie się uruchomi w momencie rozpoczęcia poboru wody.

Jak widzisz podłączenie pompy hydroforowej bez zbiornika jest bardzo łatwe, co stanowi jeden z głównych argumentów przemawiających za wyborem właśnie takiego rozwiązania. Jeśli dodatkowo zastosujesz falownik, to rzeczywiście zyskasz świetną, kompaktową alternatywę dla klasycznego zestawu pompowego ze zbiornikiem hydroforowym.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.