Zestawy hydroforowe bez zbiornika – poznaj zalety tego rozwiązania

Klasyczny układ pompa + hydrofor nie jest jedyną opcją, jaką warto wziąć pod uwagę na etapie kompletowania elementów instalacji wodnej zasilanej z własnego źródła. Istnieje dla niej kilka alternatyw, a jedną z najciekawszych i szybko zyskujących na popularności są zestawy hydroforowe bez zbiornika. W naszym artykule omawiamy specyfikę, zastosowanie i kluczowe zalety takich zestawów.

Czym jest zestaw hydroforowy bez zbiornika?

Tradycyjna instalacja do pobierania i magazynowania wody z własnego źródła, na przykład studni głębinowej, składa się z pompy, zbiornika hydroforowego (hydroforu), drobniejszej armatury hydraulicznej oraz elementów sterujących (najczęściej prostego wyłącznika ciśnieniowego).

W tym układzie szczególną rolę odgrywa zbiornik hydroforowy, który służy magazynowaniu wody pod zadanym ciśnieniem w celu zapewnienia jej stałej dostępności oraz zmniejszenia częstotliwości włączania się pompy.

To rozwiązanie, choć sprawdzone, niezawodne i komfortowe w codziennym użytkowaniu, ma zasadniczą wadę: zbiornik hydroforowy, nawet zintegrowany z pompą, zajmuje sporo miejsca. Szukając bardziej kompaktowej opcji, która sprawdzi się np. w małej kotłowni, pomieszczeniu piwnicznym czy obudowie studni, można rozważyć właśnie wybór zestawu hydroforowego bez zbiornika.

Newralgicznym elementem takiego zestawu jest sterownik, który dobiera parametry pracy pompy w zależności od aktualnego zapotrzebowania na wodę. Pozwala to wyeliminować zbiornik, zachowując przy tym wysoki komfort korzystania z instalacji pompowej.

Zalety zestawów hydroforowych bez zbiornika

Podstawową, a często wręcz decydującą zaletą takiego zestawu, jest jego kompaktowość. Zestawy hydroforowe bez zbiornika zajmują znacznie mniej miejsca w porównaniu z tradycyjną instalacją ze zbiornikiem. To przemawia do wyobraźni osób, które np. nie mogą sobie pozwolić na to, aby hydrofor zajął istotną część pomieszczenia gospodarczego. Rezygnacja ze zbiornika uwalnia przestrzeń na inne, znacznie potrzebniejsze elementy wyposażenia, jak pralka czy suszarka.

Kolejną zaletą zestawu hydroforowego bez zbiornika jest prostota instalacji. Eliminując klasyczny hydrofor pozbywamy się nie tylko sporego elementu, ale też części armatury hydraulicznej, która może ulec awarii (nieszczelności), a jej montaż zajmuje trochę czasu.

Estetyka – to zaleta, na którą z pewnością zwrócą uwagę osoby planujące montaż kluczowych elementów instalacji pompowej w przestrzeni domowej (kotłownia, pomieszczenie gospodarcze, kuchnia czy garaż). Zestaw hydroforowy bez zbiornika nie rzuca się w oczy i może być wręcz niewidoczny.

Przejdźmy do kwestii, która zawsze pojawia się na etapie wyboru technologii pozyskiwania wody z prywatnego ujęcia, czyli do kosztów. Zestaw bez zbiornika może być rozwiązaniem znacznie tańszym, ponieważ sam sterownik – na przykład renomowanej marki Brio – kosztuje wielokrotnie mniej niż osobny zbiornik ciśnieniowy. Również porównując gotowe zestawy hydroforowe z i bez zbiornika można zauważyć, że ta druga opcja często wypada korzystniej pod względem finansowym.

Wygoda użytkowników instalacji to kolejny argument przemawiający za wyborem zestawu hydroforowego bez zbiornika. Odpada nam tutaj konieczność konserwowania hydroforu, czyli okresowego kontrolowania i ewentualnego dobijania ciśnienia.

Wspomnijmy również o tym, że układ ze sterownikiem zapewnia bardzo stabilne ciśnienie wody w instalacji, co jest korzystne dla zasilanych nią urządzeń, minimalizując ryzyko awarii różnych sprzętów domowych czy maszyn. Dodatkowo sterownik optymalizuje pracę pompy, włączając ją tylko wtedy, gdy jest to konieczne, co znacznie redukuje zużycie energii.

Porada eksperta:

Dobre sterowniki, np. wspomnianej marki Brio, posiadają również szereg funkcji zabezpieczających pompę przed awarią spowodowaną m.in. suchobiegiem. Sterownik pełni zatem rolę ochronną zarówno dla pompy, jak i pozostałych elementów instalacji.

Jak zestaw bez zbiornika sprawdza się w codziennym użytkowaniu?

Użytkownicy instalacji nie odczują żadnego dyskomfortu związanego z brakiem zbiornika hydroforowego. Dobrze dobrany i ustawiony sterownik dba o to, aby ciśnienie wody było stałe i stabilne. Robi to wręcz lepiej w porównaniu z prostym wyłącznikiem ciśnieniowym, nie dopuszczając zarówno do znacznych spadków, jak i gwałtownego wzrostu ciśnienia.

Biorąc pod uwagę omówione zalety nie może dziwić, że coraz więcej inwestorów decyduje się na wybór zestawu hydroforowego bez zbiornika, zwłaszcza w sytuacji, gdy na danym terenie nie ma ryzyka występowania długotrwałych przerw w dostawach energii (brak możliwości magazynowania zapasu wody w hydroforze jest w zasadzie jedyną istotną wadą tego rozwiązania).

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.