Zabezpieczenie pompy głębinowej: czym jest i przed czym właściwie chroni?

Kompletując elementy instalacji pompowej do czerpania wody z własnego ujęcia często zapominamy o tym, co może zapewnić bezawaryjną, wieloletnią pracę urządzenia. Mamy tutaj na myśli zabezpieczenie pompy głębinowej. W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji takie zabezpieczenie powinno być traktowane jako standard, czemu bliżej przyglądamy się w naszym artykule.

Funkcje zabezpieczeń pomp głębinowych

Zabezpieczenia możemy podzielić na dwie główne kategorie, czyli te jednofunkcyjne, chroniące wyłącznie przed konkretnymi niebezpieczeństwami (np. pracą na sucho), jak i kompleksowe, które zapewniają pełną ochronę pompy przed najczęstszymi przyczynami awarii.

Szczególnie dobrym wyborem są te drugie, które mogą wykluczyć ryzyko awarii spowodowanej:

  • Suchobiegiem (pracą silnika pompy w niepełnym zanurzeniu);
  • Brakiem fazy;
  • Asymetrią faz;
  • Zmianą fazy;
  • Przeciążeniem;
  • Spadkiem lub gwałtownym wzrostem napięcia w instalacji;
  • Przepięciem;
  • Zblokowaniem wału, urwaniem wału czy uszkodzeniem łożysk;

Wymienione zagrożenia mogą wystąpić w każdej instalacji, niezależnie od jej wieku i jakości wykonania. Coraz częściej spotyka się przypadki uszkodzenia pomp w wyniku zbyt wysokiego napięcia, co jest spowodowane masowym przyłączaniem do sieci mikroinstalacji fotowoltaicznych.

To warto wiedzieć

Do kategorii zabezpieczeń pomp głębinowych możemy zaliczyć również tzw. sofstarty i falowniki, które optymalizują pracę silnika, chroniąc m.in. przed przeciążeniem i gwałtownym startem.

Dlaczego warto zainwestować w zabezpieczenie pompy głębinowej?

Wiele osób rezygnuje z takiego zabezpieczenia, wychodząc z założenia, że ich pompa nie jest aż tyle warta, że jest stara czy w razie czego uda się ją łatwo i szybko naprawić. I o ile można jeszcze zrozumieć takie podejście w przypadku osób, dla których studnia jest tylko dodatkowym źródłem wody, o tyle jest ono proszeniem się o kłopoty w sytuacji, gdy budynek nie jest przyłączony do sieci wodociągowej.

Awaria pompy, której można było łatwo uniknąć, to spory problem – a już na pewno wtedy, gdy dojdzie do niej w weekend czy późnym wieczorem. Może to spowodować dłuższą przerwę w dostępie do wody w oczekiwaniu na naprawę urządzenia lub dostarczenie i montaż nowego.

Z tego punktu widzenia zastosowanie zabezpieczenia pompy głębinowej jest więcej niż rozsądne. Stanowi inwestycję w bezpieczeństwo dostaw wody na cele bytowe, spożywcze czy gospodarskie. Jeśli studnia jest jedynym źródłem wody dla domu, to naprawdę nie ma się nad czym zastanawiać.

Zastosowanie zabezpieczenia polecamy również osobom, które na co dzień użytkują lub planują zakup pompy z bardzo wysokiej półki – na przykład do celów przemysłowych, do zasilania deszczowni rolniczej, do systemu przeciwpożarowego etc. W tym przypadku zabezpieczenie może uchronić przed bardzo wysokimi kosztami awarii urządzenia.

Jakie zabezpieczenie wybrać?

Tutaj obowiązuje dokładnie taka sama zasada, jak w przypadku wyboru pompy głębinowej. Warto zdać się na pomoc eksperta, który dopasuje odpowiednie zabezpieczanie do konkretnego urządzenia oraz specyfiki instalacji.

Ostateczny wybór jest uzależniony od budżetu, jakim dysponuje inwestor. Przy ograniczonych środkach finansowych warto postawić przynajmniej na zabezpieczenie przed pracą na sucho. Jeśli natomiast pieniądze nie stanowią problemu, to najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie kompleksowe zabezpieczenie hydrauliczne i elektryczne.

Nie warto na tym oszczędzać

Zakup kompleksowego zabezpieczenia pompy głębinowej wiąże się oczywiście z odczuwalnym wydatkiem. Z drugiej jednak strony jest to jednorazowa inwestycja, która może Cię uchronić przed bardzo wysokimi kosztami w przyszłości.

Awarie pomp głębinowych są na porządku dziennym i stosunkowo rzadko wynikają z wadliwej konstrukcji samego urządzenia. O wiele częściej dochodzi do nich w wyniku usterki instalacji elektrycznej czy obniżenia się poziomu wody w studni.

Pamiętajmy przy tym, że w razie wystąpienia awarii pompy właściciel poniesie koszt nie tylko jej naprawy lub zakupu nowego urządzenia, ale też usługi hydraulika (demontaż i ponowny montaż pompy), nie wspominając już o stresie oraz stracie dużej ilości czasu.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.