Markowa i prawidłowo dobrana oraz eksploatowana pompa głębinowa powinna pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Nic jednak nie jest wieczne. Z różnych powodów pompa może ulec uszkodzeniu, a najczęściej problem ten dotyczy silnika. Gdy pompa głębinowa odmawia posłuszeństwa, trzeba pilnie zająć się tą sprawą – zwłaszcza, jeśli odpowiada ona za zasilanie w wodę budynku mieszkalnego. Do wyboru mamy tutaj dwa rozwiązania: możemy kupić nowe urządzenie lub wymienić silnik pompy głębinowej. Ten drugi wariant ma kilka istotnych zalet, dlatego zawsze powinien być brany pod uwagę w pierwszej kolejności.
Powody mogą być bardzo różne. W grę wchodzi oczywiście zwykłe zużycie materiału, co jednak w dobrej jakości pompie może nastąpić dopiero po kilkunastu latach eksploatacji. Pod uwagę trzeba wziąć również ryzyko, że pompa pracuje w nieodpowiednich dla siebie warunkach – na przykład użytkownik nie miał świadomości, że woda w studni jest mocno zapiaszczona i wybrał pompę głębinową przystosowaną wyłącznie do tłoczenia czystej wody.
Dość częstą przyczyną awarii silnika w pompie głębinowej są skoki napięcia w sieci energetycznej. To właściwie standard w naszym kraju, dlatego zawsze dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w specjalne zabezpieczenie przed wahaniami napięcia, które mają destrukcyjny wpływ na jednostkę.
Innym powodem uszkodzenia silnika może być to, że pompa zaczęła pracować na sucho. Najczęściej winę za taki stan rzeczy ponosi sam użytkownik, który kupił urządzenie nie zwracając uwagi na to, jak bardzo obniża się lustro wody w trakcie poboru. Zdarza się również, że w okresie suszy źródło zaczyna wysychać, co także grozi pracą na sucho. Innym przypadkiem jest dobranie nieodpowiedniej, zbyt mocnej pompy w stosunku do wydajności studni, co może doprowadzić do jej okresowego osuszenia. Aby uniknąć podobnych problemów należy zainwestować w specjalne zabezpieczenie przed suchobiegiem.
W momencie stwierdzenia awarii silnika w pompie głębinowej może pojawić się pomysł oddania jednostki do przezwojenia. Na taki krok często decydują się posiadacze pomp bardzo wysokiej klasy, z górnej półki cenowej, które do tej pory sprawowały się bez zarzutu. Czy jednak to rzeczywiście dobry pomysł?
Sprawa jest dość dyskusyjna. Po pierwsze: nie mamy pewności, że samo przezwojenie silnika rozwiąże problem i zapewni kolejne lata eksploatacji. Po drugie: gwarancja na przezwojenie zwykle wynosi do 3, maksymalnie 6 miesięcy, przy czym firma, która wykona zlecenie nie pokryje kosztów ponownego wymontowania pompy i jej dostarczenia, nie wspominając już o nerwach, stracie czasu itd.
W tym kontekście dużo rozsądniejsze wydaje się być zainwestowanie w nowy silnik, objęty pełną, dwuletnią gwarancją producenta.
Przede wszystkim po wymianie silnika mamy praktycznie nową pompę głębinową. Przy okazji zawsze warto dokonać przeglądu hydrauliki urządzenia, oczyścić je oraz ewentualnie wymienić tanie elementy, jak zawór zwrotny czy linka stalowa.
Wymiana silnika jest dużo tańszym rozwiązaniem niż zakup nowej pompy głębinowej. Jednocześnie zyskujemy nieużywany element, który ma największy wpływ na sprawność urządzenia i jest najintensywniej eksploatowany. Jeśli do momentu awarii pompa wytrzymała na przykład 10 lat, to decydując się na wymianę jednostki na oryginalną lub podobnej (a może nawet wyższej) klasy możemy sobie zapewnić kolejne lata bezproblemowego użytkowania.
Na szczęście nie jest to trudne, choć zawsze warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą, który po podaniu mu nazwy modelu pompy głębinowej szybko dobierze pasującą do niej jednostkę. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż większość silników do pomp głębinowych jest produkowana w standardzie NEMA, dzięki czemu są one uniwersalne i mogą być stosowane zamiennie w różnych pompach.
Jeśli natomiast chodzi o polecanych producentów silników pomp głębinowych, to zdecydowanie godne polecenia są jednostki takich firm, jak Pedrollo, Sumoto czy Omnigena.