Pompy głębinowe – 4 typowe zastosowania

Pompy głębinowe należą do tej kategorii urządzeń, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić codzienne życie. To dzięki nim w kranach milionów polskich gospodarstw domowych płynie woda. To one umożliwiają działalność dużym zakładom przemysłowym, w tym elektrowniom. Wreszcie to również dzięki nim możemy kupować świeże warzywa i owoce wyprodukowane w Polsce. Pompy głębinowe mają bardzo szerokie zastosowanie tak w życiu prywatnym, jak i w przemyśle oraz rolnictwie. W naszym artykule wymieniamy 4 typowe obszary, w których takie pompy sprawdzają się najlepiej, a wręcz okazują się być niezbędne.

Zasilanie w wodę domu jednorodzinnego

Szacuje się, że dostęp do sieci wodociągowej ma około 90 procent polskich gospodarstw domowych. Co z pozostałymi? Muszą zaopatrywać się w wodę we własnym zakresie. Jest ona niezbędna do życia i o ile wodę pitną można kupować w sklepie, o tyle ta do celów bytowych musi być dostarczana w sposób nieprzerwany za pośrednictwem wewnętrznej instalacji.

Gospodarstwa domowe pozbawione dostępu do wodociągu najczęściej decydują się na wykonanie studni wierconej lub kręgowej. Dziś mało kto wyobraża sobie jeszcze ręczne wydobywanie wody, dlatego obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na pompy głębinowe. Automatyzują one cały proces, gwarantując komfortowe zasilanie budynków mieszkalnych i gospodarskich.

Pompa głębinowa jest przeznaczona do tłoczenia czystej, zimnej wody. W domowych warunkach zwykle wystarczające okazują się być urządzenia o mocy do 1 kW z zasilaniem 230V, które oferują wydajność na poziomie do 80-100 l/min. Tutaj godne polecenia są przede wszystkim pompy głębinowe polskiej firmy Hydro-Vacuum z Grudziądza, które wyróżniają się znakomitym stosunkiem ceny do wydajności oraz jakości wykonania, o czym pisalismy tutaj: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/Pompy-glebinowe-GBC-Hydro-Vacuum-5-powodow-dla-ktorych-warto-sie-nimi-zainteresowac.html

Podlewanie ogrodu i trawnika

Aby utrzymać przydomowy trawnik w bardzo dobrym stanie, w sezonie letnim każdego dnia trzeba przeznaczyć co najmniej 1 metr sześcienny wody na 100 metrów kwadratowych powierzchni murawy. To ogromna ilość, stąd nie dziwi, że wielu właścicieli domów jednorodzinnych decyduje się zainwestować we własną studnię, najczęściej wierconą. Pozwala to zyskać dostęp do wody gruntowej, za którą nie trzeba oczywiście płacić (kosztem jest w zasadzie wyłącznie zużyta energia elektryczna).

Pompy głębinowe doskonale sprawdzają się do zasilania systemów automatycznego podlewania trawnika i całego ogrodu, przynosząc niebagatelne oszczędności w okresie od wiosny do późnej jesieni.

Obsługa deszczowni

Deszczownie służą do nawadniania pól uprawnych oraz sadów, czyli są wykorzystywane przede wszystkim w działalności rolniczej. Do ich zasilania potrzebne jest oczywiście źródło wody. Gospodarze i sadownicy najczęściej decydują się na studnię głębinową, która po prostu zapewnia największą wydajność i nieograniczony dostęp do cennego płynu.

W takiej studni idealnie sprawdzają się właśnie pompy głębinowe o dużej mocy, charakteryzujące się podwyższoną odpornością na zapiaszczenie. Popularnym wyborem są pompy renomowanej włoskiej firmy Belardi.

W obliczu postępującej suszy i niedostatecznej ilości opadów w wielu regionach Polski, korzystanie z deszczowni stało się dziś nie tyle wyborem, co koniecznością dla tysięcy polskich rolników i sadowników.

Zasilanie systemów technologicznych w przedsiębiorstwie

Firmy zużywające duże ilości wody siłą rzeczy muszą szukać sposobów na obniżenie kosztów zakupu tego medium. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż tradycyjne sieci wodociągowe nie zawsze gwarantują oczekiwaną wydajność, nie wspominając już o stałości ciśnienia, które jest potrzebne np. do obsługi maszyny czy systemu chłodzenia.

Stąd wiele firm inwestuje we własne ujęcia wody oraz bardzo wydajne pompy głębinowe, które dodatkowo muszą się charakteryzować energooszczędnością i niezawodnością. Przedsiębiorstwa mają duże zaufanie do pomp głębinowych duńskiej firmy Grundfos, której produkty często stanowią pierwszy wybór polskiego przemysłu.

Warto również podkreślić, że niezależnie od tego, w jakim celu ma być wykorzystywana pompa głębinowa, to markowe urządzenia z tej kategorii zawsze zapewnią cichą, oszczędną pracę oraz bardzo dobre parametry robocze. Pamiętajmy natomiast, że satysfakcja z posiadania pompy głębinowej jest ściśle uzależniona od jej prawidłowego dobrania do konkretnej studni oraz potrzeb użytkownika, co należy powierzyć fachowcom.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.