Dobra pompa do studni głębinowej: na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Przydomowa studnia głębinowa dla niektórych jest jedynym źródłem wody, dla innych natomiast świetnym sposobem na oszczędności – zwłaszcza przy dużym ogrodzie wymagającym intensywnego nawadniania. Niezależnie od powodów, dla których decydujemy się zainwestować we własne ujęcie, trzeba zadbać o prawidłową pracę całego systemu wodociągowego. Jego najważniejszym elementem jest pompa głębinowa. Ogromna oferta rynkowa nie ułatwia wyboru, co z kolei powoduje, że większość inwestorów popełnia tutaj mniejsze i większe błędy. Aby ich uniknąć trzeba znać podstawowe zasady doboru pompy do studni głębinowej. Wymieniamy je i opisujemy w naszym artykule.

Średnica studni

To bardzo ważny parametr, dlatego nigdy nie rozpoczynamy poszukiwań pompy głębinowej bez ustalenia dokładnej średnicy otworu studziennego. Duże znaczenie ma również to, czy dysponujemy studnią wierconą czy może kręgową – ta druga daje nam większe możliwości w zakresie wyboru pompy o dużej średnicy. Więcej o tym, jakie są różnice pomiędzy pompami głębinowymi do studni wierconych a tymi do studni kręgowych można przeczytać w osobnym artykule na naszym portalu.

Wydajność źródła

Powinien ją podać wykonawca studni, ale jeśli tego nie zrobił, to najprostszą metodą będzie podłączenie zwykłej pompy hydroforowej, umieszczenie jej jak najbliżej studni oraz zmierzenie, ile litrów wody na minutę wydaje pompa bez pojawiania się efektu pracy na sucho (świadczy o tym dźwięk zasysania powietrza). W ten sposób możemy w przybliżeniu określić faktyczną wydajność studni i na tej podstawie dobrać odpowiednią pompę głębinową.

Rada

W przypadku głębszych studni, których wydajności nie sprawdzimy przy pomocy pompy hydroforowej (ograniczenie dla lustra wody na głębokości do 8, maksymalnie 9 metrów), dobrym pomysłem może być wypożyczenie pompy głębinowej.

Nie radzimy bagatelizować tej kwestii. Często inwestorzy mylnie uznają, że najlepiej będzie zainwestować w bardzo mocną pompę, która zapewni świetną wydajność i wysokie ciśnienie bez względu na aktualny pobór. Efekt może być jednak taki, że lustro wody będzie się nadmiernie obniżać, co grozi suchobiegiem, a w najgorszym przypadku nawet okresowym osuszeniem studni.

Głębokość studni

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody – zarówno w fazie spoczynku, jak i w trakcie poboru. Jest to o tyle ważne, że większość pomp głębinowych przeznaczonych do studni wierconej wymaga pełnego zanurzenia w wodzie, co zapobiega nie tylko suchobiegowi, ale również przegrzaniu silnika.

Jakość wody

Nie tyle chodzi o jej skład fizykochemiczny, co stopień zapiaszczenia. Ten problem występuje w zdecydowanej większości studni głębinowych i we wszystkich studniach kopanych. Przed zakupem pompy trzeba więc określić, jak dużą ilość piasku zawiera czerpana woda.

Jeśli w wodzie występuje problem podwyższonego zapiaszczenia, to konieczne będzie zastosowanie pompy charakteryzującej się odpornością na zanieczyszczenia stałe w tłoczonej cieczy. Bardzo dobrym wyborem może być m.in. pompa z rodziny GTB polskiego producenta Hydro-Vacuum czy modele z rodziny 4SR od Pedrollo. Warto także zwrócić uwagę na urządzenia EVGU oraz Sigma – szczególnie, jeśli celujemy w pompę do studni kręgowej.

Przeznaczenie wody studziennej

To również nie jest bez znaczenia. Na etapie wybierania pompy głębinowej trzeba się dokładnie zastanowić, do czego będziemy wykorzystywać tłoczoną wodę. Tylko do podlewania ogrodu? A może studnia będzie jedynym źródłem wody do celów bytowych i spożywczych? Jakie jest przewidywane zapotrzebowanie na wodę w budynku? To ważne pytania, które z pewnością zada dobrej klasy specjalista pomagający klientowi w zakupie odpowiedniej pompy.

Dodatkowo już na tym etapie warto wiedzieć, czy i w jaki sposób będziemy uzdatniać wodę. Jeśli zostanie zastosowany odżelaziacz, odmanganiacz lub urządzenie 3w1 (z funkcją zmiękczania), to pompa musi zapewnić odpowiednią wydajność oraz ciśnienie wody potrzebnej w procesie regeneracji złoża.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.