Pompa głębinowa do studni wierconej vs. do studni kręgowej – czym się od siebie różnią?

Istnieje wiele kryteriów, w oparciu o które należy dobierać pompy głębinowe. Poza wydajnością samego urządzenia bardzo ważne jest również to, aby punktem wyjścia zawsze były parametry oraz rodzaj studni. Obecnie wykonuje się właściwie już tylko studnie wiercone oraz kręgowe, pomiędzy którymi istnieją dość poważne różnice. Trzeba je uwzględnić na etapie doboru pompy głębinowej. Czym różni się ta do studni wierconej od tej do studni kręgowej? Wyjaśniamy to w naszym artykule.

Pompa głębinowa do studni wierconej – co warto o niej wiedzieć?

Pompy z przeznaczeniem do pracy w studniach wierconych są częściowo lub w całości (droższe modele) wykonane ze stali nierdzewnej. Zwykle posiadają wirniki z mosiądzu lub wysokiej jakości tworzywa sztucznego, jak technopolimery czy noryl. Charakterystyczne dla tych pomp jest to, że wymagają one pełnego zanurzenia w wodzie w celu ochrony przed przegrzaniem i pracą na sucho – można również zastosować specjalne zabezpieczenia.

Pompy głębinowe do studni wierconej muszą być umieszczone w rurze osłonowej, co z jednej strony zapewnia wystarczające chłodzenie, a z drugiej utrzymuje pompę w pozycji pionowej. Stąd podstawowym kryterium wyboru takiej pompy jest dopasowanie jej pod kątem średnicy otworu studziennego. W Polsce najczęściej wykonuje się odwierty o średnicy powyżej 125 mm (najpopularniejsze są studnie 160-milimetrowe), co zapewnia bardzo szeroki wybór urządzeń do tłoczenia wody.

To warto wiedzieć

Najwęższe dostępne na rynku pompy głębinowe do studni wierconych mają średnicę 74-75 mm, czyli występują w rozmiarze 3”. Takie pompy w swojej ofercie posiadają m.in. Omnigena, Grundfos czy Hydro-Vacuum.

Jeśli zależy nam na większej wydajności, to konieczne będzie zastosowanie pompy głębinowej do studni wierconej w rozmiarze 3,5”, której średnica zewnętrzna wynosi około 90 mm. Taką pompę możemy umieścić w otworze studziennym o średnicy 100 mm.

Najwydajniejsze pompy głębinowe do studni wierconych występują w rozmiarze 4” i są przeznaczone głównie do zastosowań profesjonalnych oraz przemysłowych. Tutaj godne wyróżnienia są pompy z serii SPO renomowanej firmy Omnigena, które zostały w całości wykonane ze stali nierdzewnej. Można również rozważyć antypiaskowe pompy 4SR od Pedrollo.

Podsumowując: jeśli celem inwestora jest wykonanie studni o stosunkowo niewielkiej średnicy, to najlepszym (a często jedynym) wyborem będzie właśnie pompa głębinowa do studni wierconej. To też najczęstszy wybór w przypadku nowych i dopiero planowanych instalacji.

Pompa głębinowa do studni kręgowej – czym się charakteryzuje?

Najważniejszą cechą pomp głębinowych przystosowanych do pracy w studniach kręgowych jest to, że nie wymagają one umieszczenia w rurze osłonowej – nie grozi to przegrzaniem silnika, który jest chłodzony zasysaną wodą. W tego typu pompach stosuje się również sterownik pływakowy zabezpieczający przed pracą na suchą. Podobne rozwiązanie znajdziemy chociażby w bardzo popularnych na polskim rynku pompach Omnitech od Omnigeny. Innym przykładem mogą być legendarne już czeskie pompy głębinowe EVGU Sigma, które jako jedne z nielicznych na rynku mogą pracować zarówno w pionie, jak i w poziomie.

Zaletą pomp głębinowych do studni kręgowych jest ich uniwersalność. Z powodzeniem można je wykorzystywać do wypompowywania wody ze zbiorników podziemnych oraz studni o bardzo dużej średnicy.

Brak konieczności zastosowania rury osłonowej znacząco obniża koszt wykonania własnego źródła. Dlatego na takie pompy najczęściej decydują się właściciele już istniejących, leciwych studni, a także inwestorzy, którzy potrzebują źródła wody na czas budowy lub w oczekiwaniu na podłączenie do wodociągu.

Zarówno pompa głębinowa do studni wierconej, jak i do kręgowej spełni swoją funkcję, o ile zostanie prawidłowo dobrana pod kątem rodzaju ujęcia wody, jego parametrów oraz potrzeb inwestora.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.