Dobra pompa głębinowa do studni – 5 najważniejszych kryteriów wyboru

Pompa jest sercem każdej instalacji studniarskiej. To dzięki niej można zautomatyzować proces czerpania wody potrzebnej np. do podlewania ogródka, pola uprawnego, sadu, ale też do celów bytowych i spożywczych. Od pompy zależy, czy cały system będzie działać bezawaryjnie, z odpowiednią wydajnością i – co równie ważne – nie generować wysokich kosztów po stronie użytkownika. Czym zatem powinna się charakteryzować dobra pompa głębinowa do studni? W naszym artykule omawiamy 5 najważniejszych kryteriów.

Dobra pompa głębinowa do studni nigdy nie jest tania

Jakość ma swoją cenę, dlatego nie licz na to, że pompa głębinowa za 300 złotych będzie równie dobra jak ta trzykrotnie droższa – nawet jeśli teoretycznie mają takie same parametry. Przesadne oszczędzanie na zakupie pompy głębinowej jest dość powszechnym błędem, który wynika z niezrozumienia, w jak trudnych warunkach na co dzień pracuje urządzenie.

Pompa jest narażona na ciągły kontakt z wodą, w tym zawierającą piasek i inne materiały ścierne, co zawsze odbija się na jej kondycji. Dlatego rozsądnie jest od razu zainwestować w takie urządzenie, które będzie pracować bezawaryjnie przez długi czas, nie stanowiąc źródła ciągłej irytacji i problematycznych w usunięciu awarii.

Rada

Porządne pompy głębinowe do użytku domowego można kupić już za około 1000 złotych. Szczególnie korzystną relację ceny do jakości prezentują urządzenia polskiego producenta Hydro-Vacuum z Grudziądza.

Nie kieruj się wyłącznie parametrami z tabliczki znamionowej

To, co producent napisał na tabliczce, w zdecydowanej większości przypadków ma się nijak do realnych parametrów uzyskiwanych w warunkach roboczych. Pamiętaj, że podane informacje odnoszą się do wartości maksymalnych, w praktyce niemożliwych do osiągnięcia po umieszczeniu pompy w studni – chociażby z uwagi na straty generowane przez odcinek rury, kolanka, armaturę hydrauliczną w budynku, zbiornik hydroforowy etc.

Nie sugeruj się więc np. mocą silnika – to bardzo częsty błąd popełniany przez inwestorów. Przykładowo: pompa wielostopniowa Hydro-Vacuum GTC 1.13 wyposażona w silnik o mocy zaledwie 0,55 kW fizycznie wyleje około 3 m3 wody na godzinę (przy oczekiwanym ciśnieniu 4 bar). Dla porównania: pompa jednostopniowa z silnikiem 0,75 kW przy takich samych stratach wyleje tylko 0,6 m3 na godzinę.

Pompa MUSI być dobrana do parametrów studni

I to zarówno pod względem parametrów roboczych, jak i wymiarów. Zbyt mocna pompa będzie generować niepotrzebnie wysokie zużycie energii, a w skrajnym przypadku może nawet powodować okresowe osuszanie studni, nie wspominając już o tym, że będzie się bardzo często załączać, a to negatywnie wpływa na jej trwałość.

Ważne jest również to, aby pompa bez problemu zmieściła się w otworze studziennym (nie wpychamy jej na siłę) oraz była przez cały czas zanurzona w wodzie podczas poboru – trzeba więc sprawdzić całkowitą głębokość studni oraz statyczne i dynamiczne położenie lustra wody.

Dobra pompa głębinowa jest odporna na trudne warunki pracy

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim odporność na zapiaszczenie. Ten problem występuje głównie w płytkich ujęciach wody, stąd mając studnię wierconą o głębokości np. 10-11 metrów, a tym bardziej studnię kopaną, warto już rozejrzeć się za pompą antypiaskową. Pod tym względem szczególnie dobrze wypadają pompy renomowanej marki Pedrollo, na przykład serii 4SR, które są zdolne tłoczyć wodę zawierającą nawet do 200 g/m3 piasku.

Renomowany producent, rzetelne warunki gwarancyjne

Naprawdę nie ma sensu łasić się na tzw. „chińczyki”, czyli pompy niewiadomego producenta, których jedyną zaletą jest niska cena. Dużo mądrzej będzie zainwestować w nawet niski model, ale jednak renomowanej firmy, cenionej przez instalatorów, która udziela realnej, a nie tylko teoretycznej gwarancji na swój produkt, często realizowanej w systemie door-to-door. Jedne z najlepszych warunków gwarancyjnych na rynku mają takie firmy, jak Hydro-Vacuum, Pedrollo (aż 3 lata gwarancji), Grundfos oraz Omnigena.

Podsumowując: dobra pompa głębinowa do studni to taka, która idealnie pasuje do parametrów konkretnego ujęcia oraz potrzeb inwestora w zakresie wydajności i ciśnienia podczas poboru. Nawet najdroższy dostępny model, który nie zostanie prawidłowo dobrany do instalacji, nie zapewni oczekiwanej satysfakcji, a przy tym może szybko ulec awarii.

Dlatego nie popełnij typowego błędu, jakim jest zakup pompy „na oko”. Znacznie rozsądniej będzie tutaj skorzystać z pomocy fachowców, którzy na podstawie przekazanych informacji o źródle i instalacji wodnej zaproponują kilka modeli z różnych półek cenowych, potrafiąc uargumentować swój wybór. Taką usługę, całkowicie bezpłatnie, oferują nasi specjaliści.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.