Wybierając pompę głębinową musimy uwzględnić mnóstwo różnych zmiennych, zarówno związanych z samym urządzeniem, jak i źródłem wody – czyli najczęściej studnią. Pominięcie tego etapu i zakup pompy „na oko” najczęściej kończy się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, ponieważ wybrany model nie jest w stanie zaspokoić rzeczywistych potrzeb użytkownika. Aby uniknąć podobnego scenariusza trzeba na dobry początek wiedzieć, co oznaczają podstawowe parametry pomp głębinowych, czyli moc, wydajność oraz wysokość podnoszenia. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.
Ten parametr zwyczajowo określa się literą N lub P, natomiast jednostka mocy jest wyrażona w kilowatach (kW). Przykładowo: pompa 4 kW jest wyposażona w silnik elektryczny o mocy 4 kilowatogodzin.
Ważne!
W pompach głębinowych stosuje się zarówno silniki jedno- (230V), jak i trójfazowe (400V). Te pierwsze wymagają podłączenia do zwykłego gniazdka elektrycznego, natomiast drugie muszą być zasilane z gniazda siłowego. Trzeba na to zwrócić uwagę projektując instalację pompową.
Moc silnika ma oczywiście wpływ na parametry robocze pompy (a także koszty jej eksploatacji – patrz pobór energii), jednak wbrew obiegowej opinii nie jest to najważniejsza kwestia, na jaką należy zwracać uwagę. Standardowe nieporozumienie polega na tym, że inwestorzy są święcie przekonani, iż im mocniejszy silnik, tym większa sprawność pompy, a to nie musi być wcale prawda.
Bez trudu można wskazać modele pomp głębinowych markowych producentów, jak np. polska firma Hydro-Vacuum, które pomimo stosunkowo niewielkiej mocy silnika są znacznie wydajniejsze niż pompy „no name” o dwu- czy trzykrotnie mocniejszych jednostkach napędowych.
Co więcej, w niektórych instalacjach, szczególnie domowych, wręcz wskazane jest, aby wybrać pompę z silnikiem o mniejszej mocy, za to o bardzo sprawnej hydraulice. Dzięki temu nie dochodzi do nadmiernego obciążenia instalacji elektrycznej, ale jednocześnie zapewniamy sobie odpowiedni wydatek wody w zależności od realnego zapotrzebowania.
Wydajność to nic innego, jak objętość cieczy, którą urządzenie jest w stanie przepompować w określonym czasie. Najczęściej podaje się ją w litrach na minutę. Przykładowo: pompa o wydajności Q = 75 l/min będzie w stanie – oczywiście teoretycznie – wydać do 75 litrów wody na każdą minutę pracy.
Dlaczego piszemy o „teoretycznej wydajności”? Ponieważ jest to parametr uzyskiwany w warunkach idealnych, niemożliwych do powtórzenia w realnym środowisku pracy. Zawsze wystąpią jakieś straty spowodowane np. niższą wydajnością źródła, zastosowaniem rury ssącej o znacznej długości czy chociażby użyciem kolanek i złączek w instalacji wodnej, które hamują przepływ wody.
Można jednak w dużym uproszczeniu napisać, że im wyższy parametr Q, tym sprawniejsza powinna być dana pompa głębinowa. Ma to większe znaczenie niż moc silnika, szczególnie w sytuacji, gdy zależy nam na bardzo dużym wydatku wody na potrzeby instalacji nawadniającej ogród, sad czy tym bardziej pole uprawne.
Z pewnością jest to jeden z tych parametrów roboczych pomp głębinowych, który rodzi najwięcej nieporozumień. Wynika to z faktu, iż właściwe wyjaśnienie, czym jest wysokość podnoszenia pompy głębinowej, byłoby niezrozumiałe dla większości nabywców.
Stąd przyjęło się mówić, że wysokość podnoszenia (wyrażona, jako H), to po prostu maksymalna wysokość, na jaką pompa może wzbić słup wody w trakcie pracy. Zauważmy natomiast, że jest to parametr ściśle powiązany z wydajnością – im wyżej pompa podnosi ciecz, tym niższa jest aktualna wydajność i odwrotnie.
Na ten parametr uwagę powinni zwracać wszyscy nabywcy, którzy z jednej strony dysponują bardzo głęboką studnią (zdarzają się kilkudziesięciometrowe odwierty), a z drugiej mają mocno rozbudowaną instalację wodną, z odcinkami liczącymi kilkadziesiąt czy nawet kilkaset metrów – wówczas pompa głębinowa ze znaczną wysokością podnoszenia będzie w stanie zapewnić sensowne ciśnienie na końcowych fragmentach instalacji (np. zraszaczach).
Jak widać podstawowe parametry pomp głębinowych nie są wcale tak oczywiste do zinterpretowania. Gdy dodamy do tego jeszcze konieczność dopasowania pompy do wydajności źródła oraz zapotrzebowania na wodę (ciągłego, chwilowego etc.), to robi nam się z tego niezły miszmasz. Właśnie dlatego kwestię doboru pompy zawsze warto powierzyć ekspertom. Z takiej pomocy, zupełnie bezpłatnie, skorzystasz w firmie Hydros.