Pompy do szamba stanowią specyficzną grupę produktów. Wybiera się je w celu zagospodarowywania ścieków oraz innych cieczy zawierających zanieczyszczenia stałe. Od takiej pompy należy wymagać nie tylko wysokiej sprawności, ale też odporności na pracę w ekstremalnie nieprzyjaznym środowisku. Jak zatem wybrać dobrą pompę do szamba z rozdrabniaczem? Czym się kierować, aby podjąć właściwą decyzję? Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.
Pompy do szamba bardzo często są mylone ze zwykłymi pompami zatapialnymi (zanurzeniowymi). Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka są one do siebie podobne, jednak pod względem konstrukcyjnym mamy tutaj do czynienia z zupełnie różnymi urządzeniami.
Tanie pompy zatapialne są wykonane głównie z plastiku (co uzasadnia ich cenę) i nadają się jedynie do tłoczenia czystej wody np. z podziemnych zbiorników czy ewentualnie oczek wodnych. Taka pompa nie jest absolutnie przystosowana do pracy z zanieczyszczoną wodą, a już tym bardziej taką, która zawiera fekalia.
Wybierając pompę do szamba z rozdrabniaczem w pierwszej kolejności sprawdź więc, z czego została ona zbudowana. Renomowani producenci stosują materiały najwyższej jakości, przystosowane do pracy w kwaśnym środowisku, niewrażliwe na kontakt ze ściekami czy materiałami ściernymi. Głównie jest to stal nierdzewna oraz żeliwo, z którego odlewa się korpus ssąco-tłoczny – newralgiczny element każdej pompy do szamba.
Wybór pompy do szamba z rozdrabniaczem musi być uzależniony od tego, w jakich warunkach ma ona pracować, do czego właściwie zamierzamy jej używać i w jaki sposób będziemy zagospodarowywać wybierane ścieki.
Pompy do szamba różnią się nie tylko rodzajem zastosowanego w nich rozdrabniacza (za chwilę wrócimy do tego tematu), ale także mocą silnika, rodzajem zasilania i przede wszystkim maksymalną wydajnością oraz wysokością podnoszenia.
Jeśli zależy nam na tym, aby błyskawicznie opróżnić zbiornik na, to należy wybrać pompę o jak największej wydajności – na rynku są dostępne modele pompujące ciecz z prędkością nawet ponad 400 litrów na minutę.
Ważnym parametrem jest maksymalna wysokość podnoszenia. Jeśli zależy nam na tym, aby odprowadzać ścieki na znaczną odległość od zbiornika, wówczas celujmy w pompę zdolną podnosić ciecz na wysokość nawet ponad 20 metrów. Oczywiście pamiętajmy, że są to parametry maksymalne, trudne do osiągnięcia w warunkach roboczych.
Głównie chodzi tutaj o średnicę, która determinuje to, czy dana pompa w ogóle zmieści się w otworze prowadzącym do zbiornika. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o pompach zatapialnych, a więc wymagających zanurzenia w cieczy. Dobre modele są wyposażone w pływak zapobiegający pracy na sucho oraz automatykę, która eliminuje konieczność nadzorowania procesu wypompowywania nieczystości. Zanim wybierzemy pompę należy jednak zmierzyć średnicę otworu i upewnić się, że upatrzony model będzie do niego pasować.
To kluczowa kwestia, której należy poświęcić najwięcej uwagi przed zakupem pompy do szamba. Jeśli np. dysponujemy szambem dwukomorowym, z którego chcemy wybierać głównie wodę szarą i ciecz niezawierającą grubszych zanieczyszczeń, to wystarczająca może się okazać pompa do wody brudnej bez rozdrabniacza. W każdym innym przypadku celujemy w model z odpowiednim rozdrabniaczem. Odpowiednim, czyli właściwie jakim?
W pompach do szamba stosuje się takie rodzaje rozdrabniaczy, jak:
Po przeczytaniu tego poradnika możesz już wybrać taką pompę do zadań specjalnych, jaka najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Szeroki wybór pomp do szamba z rozdrabniaczem znajdziesz w sklep-hydros.pl.