Pompy zatapialne należą do najtańszych, a przy tym najpopularniejszych urządzeń przystosowanych do tłoczenia wody oraz innych cieczy, w tym zawierających zanieczyszczenia stałe. Powszechnie wykorzystuje się je m.in. do wypompowywania deszczówki, osuszania rowów, stawów, piwnic, ale też do celów budowlanych i profesjonalnych. Przeznaczenie pompy zatapialnej jest ściśle uzależnione od jej rodzaju, o czym trzeba pamiętać na etapie poszukiwania odpowiedniego modelu. Co zatem warto wiedzieć o pompach zatapialnych? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?
Pompy zatapialne z uwagi na swoją konstrukcję i stosunkowo niewysoką moc silnika nie mogą się równać z modelami pomp głębinowych czy nawet pomp hydroforowych pod względem wydajności. Dlatego nie opiera się o nie systemów zasilających w wodę budynki mieszkalne, gospodarskie, instalacje nawadniające etc. Pompy zatapialne są wykorzystywane wyłącznie do konkretnych zadań, jak:
Specyfiką pomp zatapialnych jest to, że mogą one tłoczyć wodę z głębokości maksymalnie kilkunastu metrów (realnie, uwzględniając straty przesyłowe) oraz generować ciśnienie robocze na poziomie do 1,5 bar. Są to wyniki wystarczające do realizacji wymienionych wcześniej prac, natomiast absolutnie niezadowalające w sytuacji, gdybyśmy chcieli np. tłoczyć wodę do celów bytowych lub choćby podlewania trawnika.
To jest ważne!
Pompy zatapialne nie mogą być stosowane w parze ze zbiornikiem hydroforowym.
Każda pompa zatapialna jest wyposażona w charakterystyczny dla tych urządzeń element, czyli pływak. Jego zadaniem jest stałe monitorowanie zanurzenia pompy w wodzie, co zapobiega zjawisku pracy na sucho. Przestrzegamy jednak przed ślepą wiarą w niezawodność tego rozwiązania. Jeśli pompa ma pracować przez dłuższy czas bez nadzoru, to rozsądnie będzie zastosować dodatkowe zabezpieczenie przed pracą na sucho, a tym samym przed poważnym uszkodzeniem silnika.
Pompy zatapialne w dużym uproszczeniu można podzielić na te do wody czystej oraz do wody brudnej. Pierwsze z nich są najtańsze, zwykle posiadają plastikową obudowę, można je wykorzystywać okazjonalnie np. pompy do opróżniania podziemnego zbiornika na deszczówkę.
Jeśli natomiast chodzi o pompy zatapialne do wody brudnej, to można je podzielić na kilka kategorii:
Podstawą jest oczywiście skupienie się na tym, do czego taka pompa ma być wykorzystywana – kierujemy się tutaj wyżej opisanym podziałem tych urządzeń. Ważną kwestią jest również jakość wykonania pompy oraz okres gwarancji udzielonej przez producenta. Pod każdym z tych względów na wyróżnienie zasługują pompy polskich firm Omnigena oraz Hydro-Vacuum, dostępnych w bardzo przystępnej cenie.
Naprawdę nie ma sensu kupować najtańszej pompy zatapialnej np. w markecie, bo nie dość, że jej parametry robocze będą bardzo słabe, to jeszcze z wysokim prawdopodobieństwem szybko ulegnie ona awarii, co oznacza kolejny wydatek i stratę czasu.