Pompy zatapialne: co warto o nich wiedzieć?

Pompy zatapialne należą do najtańszych, a przy tym najpopularniejszych urządzeń przystosowanych do tłoczenia wody oraz innych cieczy, w tym zawierających zanieczyszczenia stałe. Powszechnie wykorzystuje się je m.in. do wypompowywania deszczówki, osuszania rowów, stawów, piwnic, ale też do celów budowlanych i profesjonalnych. Przeznaczenie pompy zatapialnej jest ściśle uzależnione od jej rodzaju, o czym trzeba pamiętać na etapie poszukiwania odpowiedniego modelu. Co zatem warto wiedzieć o pompach zatapialnych? Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Czym charakteryzują się pompy zatapialne?

Pompy zatapialne z uwagi na swoją konstrukcję i stosunkowo niewysoką moc silnika nie mogą się równać z modelami pomp głębinowych czy nawet pomp hydroforowych pod względem wydajności. Dlatego nie opiera się o nie systemów zasilających w wodę budynki mieszkalne, gospodarskie, instalacje nawadniające etc. Pompy zatapialne są wykorzystywane wyłącznie do konkretnych zadań, jak:

  • wypompowanie wody deszczowej z podziemnego zbiornika,
  • wypompowanie szamba i/lub gnojowicy,
  • osuszenie terenu,
  • wypompowanie wody z zalanej piwnicy,
  • osuszanie fundamentów, wykopów etc.

Specyfiką pomp zatapialnych jest to, że mogą one tłoczyć wodę z głębokości maksymalnie kilkunastu metrów (realnie, uwzględniając straty przesyłowe) oraz generować ciśnienie robocze na poziomie do 1,5 bar. Są to wyniki wystarczające do realizacji wymienionych wcześniej prac, natomiast absolutnie niezadowalające w sytuacji, gdybyśmy chcieli np. tłoczyć wodę do celów bytowych lub choćby podlewania trawnika.

To jest ważne!

Pompy zatapialne nie mogą być stosowane w parze ze zbiornikiem hydroforowym.

Każda pompa zatapialna jest wyposażona w charakterystyczny dla tych urządzeń element, czyli pływak. Jego zadaniem jest stałe monitorowanie zanurzenia pompy w wodzie, co zapobiega zjawisku pracy na sucho. Przestrzegamy jednak przed ślepą wiarą w niezawodność tego rozwiązania. Jeśli pompa ma pracować przez dłuższy czas bez nadzoru, to rozsądnie będzie zastosować dodatkowe zabezpieczenie przed pracą na sucho, a tym samym przed poważnym uszkodzeniem silnika.

Rodzaje pomp zatapialnych

Pompy zatapialne w dużym uproszczeniu można podzielić na te do wody czystej oraz do wody brudnej. Pierwsze z nich są najtańsze, zwykle posiadają plastikową obudowę, można je wykorzystywać okazjonalnie np. pompy do opróżniania podziemnego zbiornika na deszczówkę.

Jeśli natomiast chodzi o pompy zatapialne do wody brudnej, to można je podzielić na kilka kategorii:

  • Pompy do szamba i gnojowicy – przystosowane do tłoczenia wody o znacznym stopniu zanieczyszczenia i gęstości. Wyróżniają się wzmocnioną konstrukcją oraz wydajniejszymi silnikami.
  • Pompy z rozdrabniaczem – także można je wykorzystywać do wypompowywania szamba, zwłaszcza jeśli zależy nam na pozbyciu się zanieczyszczeń stałych. Takie pompy są wyposażone w rozdrabniacz nożowy, młotkowy, wirnikowy lub wielokanałowe rozdrabniacze dyskowe, co pozwala tłoczyć m.in. osady biologiczne, odchody itd. bez ryzyka uszkodzenia pompy.
  • Pompy do osuszania wykopów, piwnic etc. – w takich pompach zatapialnych zastosowano mocny silnik oraz elementy hydrauliczne odporne na tłoczenie silnie zapiaszczonej wody. Pozwala to wykorzystywać je do wypompowywania wody z zalanych budynków, rowów, fundamentów itd.

Jaką pompę zatapialną wybrać?

Podstawą jest oczywiście skupienie się na tym, do czego taka pompa ma być wykorzystywana – kierujemy się tutaj wyżej opisanym podziałem tych urządzeń. Ważną kwestią jest również jakość wykonania pompy oraz okres gwarancji udzielonej przez producenta. Pod każdym z tych względów na wyróżnienie zasługują pompy polskich firm Omnigena oraz Hydro-Vacuum, dostępnych w bardzo przystępnej cenie.

Naprawdę nie ma sensu kupować najtańszej pompy zatapialnej np. w markecie, bo nie dość, że jej parametry robocze będą bardzo słabe, to jeszcze z wysokim prawdopodobieństwem szybko ulegnie ona awarii, co oznacza kolejny wydatek i stratę czasu.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.