Jaką pompę do deszczowni wybrać? Czym się kierować?

Własne ujęcie wody gruntowej jest dziś ratunkiem dla większości polskich rolników. Z powodu uciążliwej i przedłużającej się od kilku lat suszy, producenci żywności muszą korzystać z alternatywnych systemów nawadniania pól uprawnych. Aby ograniczyć koszty tego rozwiązania konieczne jest zainwestowanie w studnię głębinową oraz oczywiście odpowiednią pompę do tłoczenia wody. W głównej mierze to właśnie od tego urządzenia zależy, czy system nawadniania będzie działać efektywnie i bezawaryjnie. Jaką więc pompę do deszczowni wybrać? Czym należy się tutaj kierować?

Zaczynamy od określenia rodzaju i parametrów studni

To zawsze jest punkt wyjścia. Bez wiedzy odnośnie do parametrów oraz rodzaju studni nie jesteśmy w stanie prawidłowo dobrać pompy głębinowej. Działanie na oślep w każdym przypadku kończy się tak samo: niedostateczną wydajnością systemu nawadniania, wysokimi kosztami eksploatacji źródła, podwyższoną awaryjnością, a nawet może skutkować uszkodzeniem samej deszczowni czy – w skrajnych sytuacjach – wyschnięciem źródła.

Aby móc prawidłowo dobrać pompę do deszczowni musimy wiedzieć, czy dysponujemy studnią wierconą czy kręgową (kopaną). W przypadku tej pierwszej wybieramy pompę głębinową wymagającą zastosowania rury osłonowej i pracującą w pionie (niektóre pompy do studni wierconych mogą również pracować w poziomie w rurze osłonowej). Z kolei pompy do studni kręgowych z powodzeniem mogą być stosowane bez osłony, pracować w znacznym odchyleniu, a nawet w pozycji poziomej.

To jest ważne!

Jeśli szukamy pompy głębinowej do studni wierconej, to należy koniecznie zwrócić uwagę na średnicę odwiertu i rury osłonowej – powinna być ona o przynajmniej 10 mm szersza od korpusu pompy.

Kolejną kwestią są parametry samego źródła. Musimy wiedzieć, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody (i jak bardzo się obniża podczas poboru), znać maksymalną wydajność studni oraz poziom zapiaszczenia wody. Na podstawie tych informacji dobry specjalista jest w stanie wskazać kilka alternatywnych modeli pomp głębinowych, które idealnie sprawdzą się w danym przypadku, zapewnią niskie koszty użytkowania, a przede wszystkim zagwarantują oczekiwany wydatek wody.

Jakie warunki musi spełniać dobra pompa do deszczowni?

Od pompy obsługującej deszczownię w pierwszej kolejności oczekujemy nieprzeciętnej wydajności. Dlatego zwyczajowo stosuje się tutaj pompy o średnicy 6 cali, które charakteryzują się znakomitymi parametrami roboczymi. Takie urządzenie może być umieszczone w studni o średnicy 225 mm.

Dobra pompa do deszczowni musi zapewnić fizyczną wydajność na poziomie minimum 300 litrów na minutę, jednak w przypadku posiadania dużego pola uprawnego lub sadu konieczny może się okazać zakup urządzenia oferującego wydajność nawet w okolicach 500-800 litrów na minutę. Do tego zwracamy uwagę na maksymalne ciśnienie robocze na wyjściu. Powinno ono wynosić minimum 7 barów, co wynika z faktu, iż pompa traci do 1 bar ciśnienia na każde 10 metrów podnoszenia wody w pionie. Straty w poziomie są natomiast uzależnione od średnicy rury wodociągowej.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę wybierając pompę do deszczowni?

Liczą się tutaj wszystkie informacje, które mają pośredni lub bezpośredni wpływ na działanie oraz wydajność pompy do deszczowni. Trzeba uwzględnić m.in. rodzaj deszczowni, średnicę dyszy, powierzchnię nawadnianego terenu, ale też rodzaj instalacji wodociągowej oraz odległość studni od nawadnianego miejsca.

Jak widać dobór pompy do deszczowni nie jest wcale taką prostą sprawą i najlepiej będzie powierzyć to zadanie specjaliście, który potrafi dokładnie określić przewidywalną wydajność pompy w warunkach roboczych, a nie tylko „na papierze”.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.