Pompa do studni na czas budowy domu – co wybrać?

Budowa domu systemem gospodarczym wciąż stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla zakupu gotowej nieruchomości. Nie wszyscy ufają deweloperom, nie brakuje też inwestorów, którzy w osobistym nadzorowaniu poszczególnych etapów widzą szansę na znaczne obniżenie kosztów budowy. Często jednak problemy zaczynają się już na samym początku. Dobrym przykładem będzie tutaj brak przyłącza wodociągowego. Jak wiadomo nie da się prowadzić prac budowlanych bez dostępu do wody, dlatego inwestor musi szybko rozwiązać ten dylemat i zainwestować we własne ujęcie. Pytanie tylko, jaką pompę do studni na czas budowy domu wybrać?

Wiele zależy od rodzaju studni

Punktem wyjścia do dobrania odpowiedniej pompy na czas budowy jest właśnie określenie rodzaju studni. Jeśli jeszcze jej nie masz, to musisz się dobrze zastanowić, na czym Ci dokładnie zależy:

  • Jeśli studnia jest potrzebna wyłącznie na cele budowlane i nie będziesz z niej korzystać po wprowadzeniu się, to najniższym kosztem wykonasz studnię abisynkę;
  • Jeśli docelowo studnia ma zasilać system nawadniania ogrodu, to mądrze będzie wykonać studnię kręgową lub jeszcze lepiej – wierconą;
  • Jeśli wiesz już, że w najbliższych latach budynek nie zostanie podłączony do sieci wodociągowej, wówczas od razu zainwestuj w studnię, która będzie zasilać dom w wodę do celów bytowych i spożywczych – czyli najlepiej wierconą;

Wiedząc już, jaką studnię masz lub będziesz mieć, jesteś w stanie rzetelnie dobrać do niej odpowiednią pompę. Przy czym zaznaczamy, że niekoniecznie musi to być pompa docelowa, która będzie pompować wodę na potrzeby rodziny już po wprowadzeniu się do nowego domu.

Wybór konkretnej pompy do wody na czas budowy domu ogranicza się do trzech popularnych rozwiązań:

  1. Pompa głębinowa.
  2. Pompa hydroforowa (samozasysająca).
  3. Pompa zatapialna.

Z góry odrzucamy natomiast pompę ręczną, ponieważ jest niewygodna w użytkowaniu i nie sprawdzi się w sytuacji, gdy potrzebne będą stałe, nieprzerwane dostawy dużej ilości wody np. do zasilania miksokreta czy „podlewania” świeżo wykonanego stropu betonowego.

Pompa głębinowa: rozwiązanie „na lata”

Jeśli masz studnię wierconą, która będzie wykorzystywana nie tylko na czas budowy, ale także później, np. do podlewania ogrodu czy tym bardziej do zasilania budynku mieszkalnego, to rekomendowanym wyborem jest pompa głębinowa. Zapewni ona wystarczającą wydajność i niskie koszty eksploatacji.

To warto wiedzieć

Istnieją również pompy głębinowe do studni kręgowych, które mogą pracować w pionie i w poziomie.

Pompa powinna zostać podłączona do zbiornika hydroforowego, w którym magazynuje się wodę pobraną ze studni. Jednak na etapie budowy takie rozwiązanie raczej nie wchodzi w grę (brak pomieszczenia, w którym można umieścić zbiornik). Ewentualnie można zamontować zbiornik w obudowie kręgowej, jednak tutaj ograniczeniem będzie dostępna ilość miejsca – a szkoda byłoby kupować hydrofor „na chwilę”, zamiast móc wykorzystać go docelowo w domowej instalacji. Sprawę trzeba więc dokładnie przemyśleć lub po prostu wykorzystywać pompę do napełniania zbiorników naziemnych (wymaga to ręcznego włączania i wyłączania pompy).

Rada

Na czas budowy możesz wybrać jedną z tańszych pomp głębinowych, a już po wybudowaniu domu kupić docelowe urządzenie dobrane pod kątem parametrów źródła i zapotrzebowania na wodę w budynku.

Pompa hydroforowa: optymalne rozwiązanie

Pompa hydroforowa, nazywana też samozasysającą, jest bardzo dobrą opcją na czas budowy. Po pierwsze: nie umieszczamy jej na stałe w odwiercie, dlatego można ją schować po zakończeniu dnia roboczego. Po drugie: jest mała, co pozwala przewozić ją w bagażniku samochodu i przechowywać np. w garażu blaszanym. Z kolei podłączenie jej do węża ssącego zajmuje dosłownie kilka chwil, dlatego jest bardzo wygodna w użytkowaniu.

Pompy hydroforowe charakteryzują się dostateczną wydajnością na potrzeby budowlane. Jeśli studnia ma w przyszłości obsługiwać system nawadniania ogrodu, wówczas warto od razu zainwestować w pompę, której parametry robocze (wydajność i wysokość podnoszenia) będą odpowiednie do zasilenia zraszaczy.

Pamiętaj natomiast, że nie zawsze będzie możliwość zastosowania pompy hydroforowej. Ograniczenie stanowi wysokość lustra wody. Większość pomp tego typu może zasysać wodę z głębokości do 8 metrów. Jeśli więc masz znacznie głębszą studnię, to wybór może być tylko jeden: pompa głębinowa.

Pompa zatapialna: rozwiązanie awaryjne

Zakup pompy zatapialnej do zasilania placu budowy możemy polecić tylko gdy dysponujesz studnią kręgową oraz wtedy, gdy celem jest napełnianie naziemnych zbiorników na wodę. Taka pompa świetnie sprawdzi się również w sytuacji, kiedy mamy na działce staw lub oczko wodne – wówczas wybierając pompę głębinową do wody brudnej możemy tłoczyć wodę z takiego zbiornika bez konieczności wykonania własnej studni.

Pompa zatapialna docelowo nie przyda się jednak do zasilania systemu nawadniania ogrodu czy tym bardziej domu. Będzie natomiast można wykorzystać ją do osuszania zalanej piwnicy/garażu oraz do pompowania wody deszczowej z podziemnego zbiornika.

Podsumowując: każda z wymienionych pomp na swój sposób sprawdzi się do zasilania placu budowy. Uniwersalnym wyborem będzie model hydroforowy, ale błędem nie jest zakup pompy głębinowej (zwłaszcza z myślą o jej użytkowaniu także już po wprowadzeniu się do domu). Pompa zatapialna to rozwiązanie tanie, proste, natomiast mało przyszłościowe.

Szeroki wybór pomp głębinowych, hydroforowych i zatapialnych znajdziesz w sklepie internetowym sklep-hydros.pl.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.