Jak odpowietrzyć pompę hydroforową? Poradnik krok po kroku

Odpowietrzenie pompy hydroforowej jest podstawową czynnością, jaką należy wykonać przed jej pierwszym uruchomieniem. Nie jest to nic trudnego, ale dla osoby, która nigdy wcześniej nie miała z tym do czynienia, cała procedura może się wydawać dość skomplikowana. Dlatego powstał ten poradnik, w którym krok po kroku wyjaśniamy, jak odpowietrzyć pompę hydroforową. Zaczynamy.

Krok 1: zrozum zasadę działania pompy hydroforowej

Dzięki temu będzie Ci dużo łatwiej się przełamać i samodzielnie odpowietrzyć pompę, bez konieczności wzywania fachowca. Od razu dodajmy, że cała procedura zajmie Ci maksymalnie kilkanaście minut i nie potrzebujesz do tego żadnych specjalistycznych narzędzi.

Pompy  hydroforowe tłoczą wodę za pomocą przewodu ssąco-tłocznego. To on wymaga odpowietrzenia. Jeden koniec przewodu jest umieszczony w studni lub zbiorniku, drugi natomiast podłączony do samej pompy. W momencie uruchomienia silnika generowane jest podciśnienie, które pozwala zasysać wodę z dużą prędkością. To cała tajemnica.

Przewód ssąco-tłoczny może być zapowietrzony, w wyniku czego pompa będzie zasysać powietrze. Czym to się objawia? Przede wszystkim:

  • głośną pracą pompy,
  • wzrostem zużycia energii elektrycznej,
  • niskim ciśnieniem wody na wyjściu z pompy,
  • bardzo wolnym zasysaniem wody.

Bagatelizowanie tych objawów skutkuje nie tylko pogorszeniem komfortu korzystania z wody, ale w dłuższym okresie przełoży się również na przyspieszone zużycie pompy i w konsekwencji jej awarię.

Krok 2: zalej przewód ssąco-tłoczny wodą

Taki przewód posiada specjalny otwór, który służy właśnie do odpowietrzania (nie musisz więc nawet wyjmować przewodu ze studni i rozmontowywać całej instalacji pompowej). Przygotuj sobie konewkę czy wiaderko z lejkiem i zalej otwór w przewodzie do pełna (aż woda zacznie się przelewać).

Krok 3: uruchom pompę

Po uruchomieniu silnika pompa zassie wodę nalaną do przewodu ssąco-tłocznego, dzięki czemu zostanie z niego usunięte powietrze (a jednocześnie z układu hydraulicznego pompy). To powinno wystarczyć. Jeśli jednak pompa była mocno zapowietrzona, to czynność może wymagać powtórzenia.

Rada

Trzeba pamiętać, aby pierwsze uruchomienie pompy odbyło się przy odkręconym wypływie wody. Pozwoli to usunąć resztki powietrza i tym samym dokładnie odpowietrzyć urządzenie.

Krok 4: sprawdź działanie zaworu zwrotnego

Podczas odpowietrzania pompy hydroforowej może dojść do zawieszenia się zaworu zwrotnego, który znajduje się na końcu przewodu ssąco-tłocznego. Objawem tego jest cofanie się wody z powrotem do studni lub zbiornika. Jeśli zawór jest nowy lub prawie nowy, to raczej nie będzie wymagać wymiany.

W takiej sytuacji radzimy kilkakrotnie uderzyć np. kluczem w przewód na odcinku prowadzącym do studni/zbiornika. Powinno to spowodować odblokowanie zaworu zwrotnego. Jeśli to nie nastąpi, wówczas pozostaje już tylko wymiana zaworu – na szczęście nie jest to kosztowny element. Zawór zwrotny do pompy hydroforowej kupisz na przykład w sklep-hydros.pl.

Kiedy trzeba odpowietrzyć pompę hydroforową?

W momencie, gdy odnotujesz spadek wydajności pompy czy dobieganie z niej niepokojących dźwięków, możesz założyć, że urządzenie wymaga odpowietrzenia. Wielu użytkowników niesłusznie obawia się poważnej awarii, choć przyczyna takiego stanu rzeczy jest zupełnie prozaiczna.

Teoretycznie poprawnie zamontowana instalacja pompowa powinna pozostać szczelna przez cały okres eksploatacji. Zawsze jednak może się zdarzyć, że po kilku czy kilkunastu miesiącach pracy pompa się zapowietrzy, na przykład z powodu drobnej nieszczelności w przewodzie ssąco-tłocznym czy na połączeniu przewodu z pompą. Gdy wydajność urządzenia spada, to zanim wezwiesz serwis spróbuj je odpowietrzyć zgodnie z opisanym schematem.

Ponadto pompę hydroforową odpowietrzamy zawsze przy pierwszym uruchomieniu (nowa pompa niemal na pewno będzie zapowietrzona), po wykonaniu czynności serwisowych i konserwacyjnych wymagających odłączenia pompy i spuszczenia wody z układu, a także po zimie, jeśli na ten czas pompa jest demontowana i przechowywana w ogrzewanym pomieszczeniu lub spuszczamy wodę z instalacji, by zapobiec jej zamarznięciu – wówczas odpowietrzamy pompę przed ponownym uruchomieniem.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.