Zestawy hydroforowe to interesująca alternatywa dla osobno łączonych pomp (głębinowych i hydroforowych) oraz hydroforów. Wbrew obiegowej opinii nie jest to propozycja tylko na działkę rekreacyjną. Taki zintegrowany zestaw z powodzeniem może się sprawdzić w domu jednorodzinnym, w firmie czy w gospodarstwie rolnym, zapewniając nieprzerwane dostawy wody do celów bytowych, gospodarskich i spożywczych. Zestawy hydroforowe mają liczne zalety i nie chodzi tutaj tylko o ich kompaktową budowę. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.
Zestaw hydroforowy to kompletne, zintegrowane rozwiązanie umożliwiające pobieranie wody z własnego ujęcia (studni, zbiornika na deszczówkę etc.) i zasilania nią na przykład instalacji domowej, gospodarstwa rolnego, systemu nawadniania ogrodu itd.
Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia z zestawem, na który składają się wszystkie kluczowe elementy hydrauliczne, mianowicie:
Zestaw hydroforowy jest również dostarczany z wtyczką do prądu, dzięki czemu nie wymaga żadnych przeróbek i po podłączeniu do instalacji, odpowietrzeniu oraz pierwszym zalaniu wodą, może od razu rozpocząć pracę.
Podstawową zaletą zestawu hydroforowego jest jego kompaktowa budowa. Całość jest na tyle zwarta, że zestaw można bez problemu zainstalować nawet w ciasnej przestrzeni, na przykład w obudowie studni, we wnęce, w piwnicy etc. Wiele oczywiście zależy od pojemności zbiornika hydroforowego, który de facto będzie determinować miejsce i sposób montażu.
Jeśli więc zależy Ci na tym, aby np. umieścić wszystkie elementy instalacji w pobliżu studni, a dokładnie w jej obudowie, dzięki czemu praca pompy nie będzie słyszalna w domu, to zestaw hydroforowy może się okazać strzałem w dziesiątkę.
Zestaw hydroforowy, w odróżnieniu od osobno skompletowanych elementów instalacji (pompa, hydrofor, wyłącznik ciśnieniowy itd.) jest od razu gotowy do montażu w docelowym miejscu.
Wynika z tego bardzo ważna zaleta zestawu, czyli brak konieczności korzystania z usługi hydraulika. Jeśli masz odrobinę pojęcia o instalacjach hydraulicznych, dysponujesz podstawowymi narzędziami i zdolnościami manualnymi, to uruchomisz zestaw samodzielnie.
Porada eksperta:
Zestawy hydroforowe nie wymagają również uciążliwej konserwacji i serwisowania. Jedyną stałą czynnością, jaką należy okresowo przeprowadzać, jest kontrola ciśnienia w zbiorniku hydroforowym.
Zestawy hydroforowe, szczególnie te markowe, potrafią zaskakiwać znakomitymi parametrami roboczymi. Obecnie nie ma żadnego problemu ze znalezieniem takiego zestawu, który z powodzeniem sprawdzi się do obsługi nawet mocno rozbudowanych instalacji wodociągowych oraz do zapewniania dużego wydatku wody na potrzeby np. nawadniania ogrodów.
Prawidłowo dobrany zestaw hydroforowy może być rozwiązaniem wielofunkcyjnym, zaopatrującym w wodę do celów życiowych, na potrzeby prac gospodarskich, pojenia zwierząt, podlewania roślin czy zasilania systemów przeciwpożarowych, maszyn i linii produkcyjnych.
Porada eksperta:
Zestawy hydroforowe znajdują zastosowanie nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w rolnictwie, przemyśle czy w ogrodnictwie.
Zestawy hydroforowe są bardzo wygodnym rozwiązaniem dla ich użytkowników, ponieważ pracują zupełnie bezobsługowo, dbając o utrzymanie zadanego ciśnienia wody w instalacji (odpowiednie nastawy wprowadzamy na wyłączniku ciśnieniowym).
Zastosowanie zestawu pozwala więc na uzyskanie oczekiwanego ciśnienia w całej instalacji, niezależnie od liczby punktów poboru wody – jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy planujemy zasilać z jednego źródła i instalację domową, i np. system nawadniania ogrodu.
Tym samym po pierwszym uruchomieniu zestawu można już niemal całkowicie o nim zapomnieć, jedynie co jakiś czas kontrolując ciśnienie w hydroforze.