Zestaw hydroforowy: czy to dobry wybór?

Zestawy hydroforowe są uważane za tańszą alternatywę dla instalacji opartej na pompie głębinowej i osobnym zbiorniku przeponowym lub ocynkowanym. Nic dziwnego, że budzą bardzo duże zainteresowanie wśród inwestorów szukających optymalnego sposobu na czerpanie wody z własnego ujęcia. Taki zestaw może być całkiem niezłym wyborem, o ile oczywiście zdajemy sobie sprawę z jego ograniczeń oraz specyfiki pracy. Co zatem warto wiedzieć o zestawach hydroforowych? Czym się charakteryzują i kiedy będzie to dobre rozwiązanie? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym właściwie jest zestaw hydroforowy?

Zestaw hydroforowy, pisząc w dużym uproszczeniu, jest gotowym rozwiązaniem umożliwiającym rozpoczęcie czerpania wody z własnego ujęcia. Składa się z:

Taki zestaw jest gotowy do podłączenia w miejscu poboru, a cała operacja jest bardzo prosta. To zdecydowanie przemawia za postawieniem właśnie na takie rozwiązanie, ponieważ minimalizujemy koszty wykonania instalacji.

Rada

Zestaw hydroforowy warto doposażyć o elementy zwiększające bezpieczeństwo pompy samozasysającej – mamy tutaj na myśli przede wszystkim zabezpieczenie przed suchobiegiem. 

Krótko podsumowując: zestaw hydroforowy jest urządzeniem „all in one”, co zachęca do jego zakupu. Musimy natomiast pamiętać, że nie zawsze będzie on stanowić alternatywę dla pompy głębinowej i osobnego hydroforu.

Kiedy można zastosować zestaw hydroforowy?

Sercem zestawu hydroforowego jest pompa samozasysająca, co już samo w sobie wskazuje nam, w jakich przypadkach istnieje możliwość zastosowania tego rozwiązania. Pompy hydroforowe w zdecydowanej większości mogą zasysać wodę z głębokości do 8 metrów. Jeśli zatem lustro znajduje się niżej, to taki zestaw do niczego nam się nie przyda. Przed zakupem radzimy więc dokładnie sprawdzić faktyczną głębokość studni – tak w spoczynku, jak i w trakcie poboru (lustro będzie się wtedy obniżać).

Zestawy hydroforowe bardzo dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy dysponujemy stosunkowo płytką studnią kopaną (kręgową). Wówczas nie będzie problemu z czerpaniem wody, a dodatkowo taki zestaw będzie można umieścić w osłonie z kręgów i tym samym uniknąć konieczności montażu wewnątrz budynku.

Jeśli natomiast chodzi o studnie wiercone, to również nie ma przeciwwskazań do tego, aby zastosować zestaw hydroforowy, o ile oczywiście lustro wody znajduje się na niewielkiej głębokości. Taki zestaw będzie natomiast niezbędny w sytuacji, gdy odwiert ma średnicę 40 mm lub mniej – na rynku nie ma tak wąskich pomp głębinowych.

Jakie są zalety i wady zestawów hydroforowych?

Podstawową zaletą zestawu hydroforowego jest oczywiście atrakcyjna cena zakupu. Markowy zestaw z hydroforem o pojemności 50 litrów można kupić za mniej niż samą pompę głębinową. To przemawia do wyobraźni inwestorów dysponujących bardzo ograniczonym budżetem.

Jeśli chodzi o parametry robocze zestawów hydroforowych, to również nie ma na co narzekać. Są one w zupełności wystarczające na potrzeby domu jednorodzinnego czy nawet systemu podlewania ogrodu. Dobra pompa hydroforowa potrafi zapewnić wydajność na poziomie nawet 100 litrów na minutę. Pamiętajmy jednak o mocno ograniczonej wysokości podnoszenia, przez co w przypadku bardzo długiej instalacji ciśnienie końcowe może być niesatysfakcjonujące.

Zaletą zestawu hydroforowego jest również jego kompaktowa konstrukcja. Pozwala to zamontować cały zestaw w studni kręgowej, oczywiście pod warunkiem, że możemy zapewnić w niej temperaturę powyżej zera. Jeśli nie ma takiej opcji, wówczas zestaw musi być zamontowany wewnątrz budynku i tu ujawni się jego poważna wada: dość hałaśliwa praca.

Na koniec wyjaśnijmy jeszcze, że zestaw hydroforowy nie będzie dobrym wyborem przy mało wydajnym źródle. W takiej sytuacji zawsze lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie dużego zbiornika hydroforowego oraz osobnej pompy, dzięki czemu domownicy zawsze będą mieć dostęp do odpowiedniej ilości wody, a sama pompa nie będzie się zbyt często uruchamiać.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.