Zbiornik hydroforowy pełni bardzo ważną funkcję w całej instalacji wodociągowej. Służy do magazynowania wody na cele bytowe i spożywcze, a nierzadko także przeznaczonej do podlewania ogrodu. Dzięki zbiornikowi unikamy sytuacji, w której pompa uruchamia się przy każdym poborze wody, co wpływa na oszczędności, komfort mieszkańców oraz wydłużenie trwałości samej pompy. Wybierając zbiornik hydroforowy musimy zdecydować nie tylko o jego pojemności, ale także rodzaju. Na rynku są dostępne zarówno zbiorniki ocynkowane, jak i przeponowe. Czym się właściwie od siebie różnią? Na który z nich postawić?
W zbiornikach ocynkowanych za utrzymanie pożądanego ciśnienia wody odpowiada poduszka powietrzna – dlatego wymagają one okresowego „dopompowywania” oraz stałego kontrolowania poziomu ciśnienia w hydroforze. Jest to niewątpliwie wada tego rozwiązania, z której trzeba sobie zdawać sprawę przed podjęciem decyzji zakupowej. Hydrofor ocynkowany na pewno nie może uchodzić za bezobsługowy zbiornik hydroforowy.
Dużą wadą zbiorników ocynkowanych jest również to, że znajdująca się w nich woda bezpośrednio przylega do ścian hydroforu. Zawsze zwiększa to ryzyko jej zanieczyszczenia, a także powoduje przyspieszenie procesu korozyjnego. Warto przy tym wiedzieć, że markowe zbiorniki ocynkowane są dopuszczone do magazynowania wody na cele spożywcze – takie kryterium spełniają hydrofory polskiej firmy Hydro-Vacuum.
Jeśli natomiast chodzi o zalety, to podstawową korzyścią wynikającą z wybrania zbiornika ocynkowanego jest to, że można go zamontować nawet na zewnątrz budynku lub w pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności. Ocynkowana powłoka chroni poszycie zbiornika przed korozją, jednak trzeba pamiętać, że jest to też ściśle uzależnione od jakości wykonania hydroforu. Dlatego nie należy oszczędzać na jego zakupie i lepiej od razu zaufać renomowanej, choć niekoniecznie najdroższej firmie.
Hydrofory ocynkowane są dostępne w większym wyborze wariantów pojemności niż ich przeponowe odpowiedniki. W Polsce największą popularnością cieszą się zbiorniki 300-litrowe, które są uniwersalne, w zupełności wystarczające na potrzeby 4-5 osobowej rodziny, a także doskonale nadają się do magazynowania wody przeznaczonej do podlewania ogrodu.
Hydrofory przeponowe, nazywane też membranowymi, znacząco różnią się od tych ocynkowanych. Przede wszystkim zastosowano w nich wewnętrzną przeponę, która odpowiada za utrzymanie prawidłowego ciśnienia. Pompując zbiornik powietrze gromadzi się między gumową membraną a ściankami hydroforu.
To właśnie w membranie magazynowana jest woda, która trafia do hydroforu. Ma to swoje zalety - woda nie ma kontaktu ze ściankami zbiornika, co wyklucza ryzyko jej zanieczyszczenia, jak również eliminuje problem korodowania hydroforu od środka.
W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost popularności hydroforów membranowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż są one właściwie bezobsługowe. Nie wymagają częstego uzupełniania ciśnienia – wystarczy tylko kontrolować poziom powietrza, ewentualnie reagować na objawy nadmiernego spadku ciśnienia (częste załączanie się pompy, mała ilość wody wypływającej ze zbiornika).
Rada
Prawdziwie bezobsługowymi zbiornikami przeponowymi są modele amerykańskiej firmy GWS, w których zastosowano podwójne uszczelnienie wentyla.
Ważną zaletą zbiorników przeponowych jest również to, że mogą one współpracować z bardzo popularnymi automatycznymi stacjami uzdatniania wody, które nie wymagają napowietrzania wstępnego. Pamiętajmy natomiast, że po wybraniu takiego hydroforu nie będzie już możliwości zastosowania tańszej metody usuwania nadmiaru żelaza i manganu z wody poprzez napowietrzanie i filtrację złożem kwarcowym.
Hydrofory membranowe mają oczywiście także wady. Największą z nich jest to, że zbiornik musi zostać umieszczony wewnątrz budynku, a więc zajmie sporo miejsca. Kolejną kwestią jest sama membrana, która niestety po kilku latach eksploatacji może zwyczajnie pęknąć – trzeba będzie ją wówczas wymienić.
Wiedząc już tak dużo o obu typach zbiorników hydroforowych, można podjąć rzetelną decyzję odnośnie do wyboru jednego z nich.
Zobacz również wpis na blogu: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/jaki-zbiornik-hydroforowy-wybrac-przeponowy-czy-ocynkowany.html