Przeponowe zbiorniki hydroforowe mają kilka bardzo istotnych zalet, które dokładnie opisaliśmy w osobnym artykule na naszym portalu. Przede wszystkim eliminują one ryzyko zanieczyszczenia wody poprzez kontakt ze ściankami zbiornika. Dodatkowo obecność membrany zwalnia użytkownika z konieczności regularnego uzupełniania ciśnienia w zbiorniku przeponowym. Trzeba się natomiast liczyć z tym, że po kilku czy kilkunastu latach eksploatacji membrana zwyczajnie się rozwarstwi. Na szczęście nie oznacza to konieczności wymiany całego hydroforu. Wystarczy tylko wymienić przeponę w hydroforze membranowym. Choć brzmi to bardzo skomplikowanie, to w rzeczywistości poradzi sobie z tym zadaniem każdy domowy majsterkowicz. Całą procedurę przybliżamy w naszym poradniku.
Rozwarstwienie się membrany w hydroforze nie jest niczym dziwnym i takie awarie po prostu się zdarzają w toku użytkowania zbiornika. Oczywiście można minimalizować ryzyko wybierając hydrofor renomowanej firmy – tutaj zdecydowanie możemy polecić zbiorniki polskiego producenta Hydro-Vacuum z Grudziądza.
Z kolei osoby ceniące sobie bezkompromisową jakość, chcące maksymalnie ograniczyć prawdopodobieństwo uszkodzenia przepony, a przy tym szukające całkowicie bezobsługowego hydroforu membranowego, powinny się zainteresować produktami amerykańskiej firmy GWS.
Objawem uszkodzenia przepony jest przede wszystkim bardzo częste załączanie się pompy oraz niski wydatek wody. Może to oznaczać konieczność uzupełnienia ciśnienia w zbiorniku przeponowym i od tego zawsze zaczynamy. Jeśli jednak zauważymy, że z wentyla poza powietrzem wydobywa się także woda, to jest już jasne, że doszło do rozwarstwienia się membrany i przelania wody do wnętrza zbiornika.
Na początek trzeba oczywiście dobrać odpowiednią membranę zastępczą – kierujemy się tutaj kryterium pojemności zbiornika. Najlepiej będzie kupić oryginalną przeponę, bo to daje pewność, że będzie ona idealnie pasować do konkretnego hydroforu. Zawsze jednak można spróbować dobrać membranę innej firmy, co jednak należy powierzyć doświadczonemu sprzedawcy.
Sama procedura wymiany membrany nie jest wcale tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście w sytuacji, gdy nie mamy czasu ani podstawowych umiejętności lepiej będzie zlecić to fachowcowi – koszt usługi nie powinien przekroczyć 100-150 złotych.
Jeśli natomiast samodzielna wymiana wchodzi w grę, to zawsze należy trzymać się poniższej instrukcji:
Krok 1: odłączamy pompę.
Krok 2: spuszczamy całą wodę ze zbiornika przeponowego. Warto tutaj użyć pompki lub kompresora – pompując ciśnienie automatycznie usuwamy resztki cieczy z hydroforu.
Krok 3: odłączamy zbiornik od instalacji wodnej. Warto wcześniej zakręcić zawór odcinający zbiornik, co zapobiegnie cofnięciu się wody z instalacji w domu.
Krok 4: odkręcamy śruby mocujące flanszę do zbiornika. Analogicznie odkręcamy nakrętkę mocującą membranę do tylnej ściany hydroforu.
Krok 5: wyciągamy starą przeponę i weryfikujemy, czy rzeczywiście uległa uszkodzeniu.
Krok 6: sprawdzamy stan zbiornika wewnątrz. Jeśli widać ślady korozji, to należy je usunąć i zabezpieczyć ściany farbą antykorozyjną. Usuwamy też wszelkie zadziory, które mogłyby uszkodzić nową membranę.
Krok 7: umieszczamy nową membranę w hydroforze i mocujemy ją w taki sam sposób, jak starą.
Membrana wymieniona. Teraz wystarczy już tylko podłączyć zbiornik hydroforowy do instalacji, uzupełnić ciśnienie oraz uruchomić pompę. Przez kilka dni obserwujemy, czy niepokojące objawy nie wróciły. Jeśli nie, to można ogłosić osobisty sukces.