Jak napompować hydrofor przeponowy? Instrukcja krok po kroku

W artykule porównującym hydrofor ocynkowany i przeponowy podkreśliliśmy, że zaletą tego drugiego jest obecność membrany, w której magazynowana jest woda. Przepona eliminuje również konieczność regularnego uzupełniania poziomu powietrza w zbiorniku. Prędzej czy później nadejdzie jednak moment, kiedy trzeba będzie to zrobić. Wielu właścicieli nie wie, jak napompować hydrofor przeponowy, a to wcale nie jest takie trudne. Trzeba tylko znać procedurę, którą opisujemy krok po kroku.

Po czym poznać, że hydrofor przeponowy wymaga napompowania?

Zacznijmy od tego, że zbiornik przeponowy trafia do klienta już wstępnie napompowany, jednak zawsze przed uruchomieniem zestawu warto skontrolować poziom ciśnienia – powinien on wynosić między 1,5 a 1,7 bar dla zbiorników o pojemności do 150 litrów oraz do około 2 bar dla większych hydroforów.

Każdy producent zbiorników przeponowych zaleca kontrolę poziomu powietrza minimum raz na pół roku. Najwygodniej będzie wkręcić manometr w miejsce wentyla, co pozwoli na bieżąco monitorować ciśnienie.  Uwaga, niektóre zbiorniki hydroforowe posiadają manometr, natomiast w niektórych trzeba go montować oddzielnie np. w specjalnym otworze technologicznym, takie rozwiązanie jednak nie zawsze pokaże stan poduszki powietrznej, np. manometr zainstalowany obok zbiornika pokaże tylko ciśnienie wody w układzie. Najprościej jest uzupełnia powietrze za pomocą pistoletu od kompresora która pokazuje od razu ilość napompowanego powietrza. Oczywiście taki zabieg robimy przy wyłączonej pompie i pustym zbiorniku bez wody.

A co świadczy o zbyt niskim poziomie powietrza w hydroforze membranowym? Klasycznym objawem jest zbyt częste uruchamianie się pompy – gdy w zbiorniku prawie nie ma ciśnienia, pompa będzie się włączać praktycznie przy każdym większym poborze wody, co oczywiście w krótkim czasie doprowadzi do jej awarii, a w międzyczasie podwyższy zużycie prądu w domu.

Charakterystyczne jest również to, że zbiornik przeponowy, w którym brakuje ciśnienia, wydaje bardzo małą ilość wody przed załączeniem się pompy i nie ma możliwości, aby napełnić jej więcej. W efekcie ciśnienie w instalacji domowej jest bardzo niskie, pojawiają się też znaczne skoki ciśnienia (gdy następuje uruchomienie pompy w trakcie poboru wody). W takiej sytuacji może również wariować wyłącznik ciśnieniowy, objawiając się ciągłym włączaniem i wyłączaniem pompy nawet bez poboru wody.

Weryfikacja stanu przepony

Zanim przejdziemy do uzupełnienia ciśnienia w zbiorniku przeponowym, to najpierw musimy podkreślić, że wyżej opisane objawy niestety mogą wskazywać również na awarię hydroforu – a konkretnie znajdującej się w nim membrany. Przepona jest gumowym workiem, który po latach eksploatacji może się zwyczajnie rozwarstwić. Wówczas trzeba będzie ją wymienić.

Zanim jednak do tego dojdzie koniecznie trzeba zweryfikować stan przepony. Jak to zrobić? Procedura jest bardzo prosta:

  1. Odkręcamy zaślepkę wentyla.
  2. Uruchamiamy pobór wody (np. odkręcamy kran na ścianie budynku).
  3. Czekamy, aż uruchomi się pompa.
  4. Naciskamy zawór wentyla (np. zapałką).

Jeśli z zaworu zacznie wydobywać się woda, to mamy już pewność, że przepona jest uszkodzona. W takiej sytuacji próba uzupełnienia ciśnienia w hydroforze nie przyniesie żadnego efektu. Jeśli natomiast z zaworu leci powietrze, to wystarczy tylko napompować zbiornik.

Jak krok po kroku uzupełnić ciśnienie w hydroforze przeponowym?

Na początek trzeba przygotować kompresor – ciśnienie w hydroforze przeponowym można uzupełnić ręczną czy nożną pompką, ale będzie to bardzo męczące i czasochłonne. Dlatego zalecamy użycie kompresora (można go wypożyczyć w firmie oferującej wynajem maszyn i urządzeń).

Procedura uzupełniania ciśnienia w hydroforze przeponowym wygląda następująco:

Krok 1: odłączamy pompę od prądu.

Krok 2: spuszczamy całą wodę z hydroforu.

Krok 3: Przy odkręconym kranie (najlepiej tym znajdującym się najbliżej hydroforu) podłączamy kompresor i zaczynamy pompować powietrze.  Podłączamy kompresor do wentyla i pompujemy powietrze do wymaganej wartości.

Krok 4: zakręcamy kran i inne punkty poboru wody. Przystępujemy do uzupełnienia ciśnienia w hydroforze.

To już wszystko. Teraz można odłączyć kompresor i uruchomić pompę (proces pompowania całkowicie pustego zbiornika trochę potrwa). Następnie przez kilka dni obserwujemy zachowanie hydroforu – jeśli pompa przestała się często załączać, a ciśnienie na zbiorniku nie spada, to można ogłosić sukces.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.