Wybierając zbiornik hydroforowy do domowej instalacji zawsze w pierwszej kolejności musimy określić jego pojemność, planowaną metodę uzdatniania wody oraz miejsce montażu. W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost sprzedaży hydroforów przeponowych, co jest spowodowane głównie tym, iż nie wymagają one tak częstej obsługi, jak ich ocynkowane odpowiedniki. Inwestorzy szukający całkowicie bezobsługowego zbiornika hydroforowego mogą mieć jednak wątpliwości, czy hydrofor, w którym umieszczono podatną na uszkodzenie membranę rzeczywiście zagwarantuje im święty spokój na lata. Czy te obawy są słuszne? Nie, jeśli wybierzemy odpowiedni model zbiornika.
To mit, że każdy zbiornik z membraną zwalnia użytkownika z obowiązku kontroli jego pracy. Podstawowym obowiązkiem jest tutaj regularne sprawdzanie ciśnienia w hydroforze, czyli po prostu poziomu powietrza między membraną a ściankami zbiornika. Jeśli jest ono zbyt niskie, wówczas nie będzie możliwości napełnienia przepony wodą do maksymalnej dopuszczalnej pojemności. W efekcie pompa będzie się bardzo często uruchamiać, podnosząc zużycie prądu oraz zwiększając ryzyko kosztownej awarii.
Przeczytaj też, jak uzupełnić ciśnienie w hydroforze przeponowym.
Ciśnienie w zbiorniku przeponowym należy kontrolować za pośrednictwem manometru, a minimum raz na pół roku je uzupełnić. Nie jest to oczywiście jakiś wielki kłopot, jednak z perspektywy właściciela, który kupił hydrofor przeponowy z myślą o jego bezobsługowości, taka informacja może być dość zaskakująca.
Na szczęście na rynku są dostępne hydrofory amerykańskiej firmy GWS (Global Water Solutions), które rzeczywiście wypełniają definicję zbiorników całkowicie bezobsługowych. W jaki sposób zostało to osiągnięte?
Zbiorniki hydroforowe Global Water Solutions, jako jedyne dostępne na polskim rynku, są objęte aż 5-letnią gwarancją. Trudno o bardziej wiarygodny argument przemawiający za tym, że prezentują najwyższą jakość wykonania.
Hydrofory amerykańskiej firmy zostały wyposażone w specjalną wzmocnioną membranę z gumy butylowej. Jest ona wyjątkowo odporna na pęknięcie czy rozwarstwienie. O jej wytrzymałości świadczy fakt, iż ciśnienie robocze w przeponie może wynosić aż 10 barów. Zakup zbiornika hydroforowego GWS jest zatem naturalną odpowiedzią na obawy inwestorów, którzy chcą znacząco ograniczyć ryzyko konieczności wymiany przepony po kilku latach użytkowania hydroforu.
Na faktyczną, a nie tylko deklarowaną bezobsługowość zbiorników hydroforowych Global Water Solutions wpływa również fakt, iż producent zastosował tutaj podwójnie uszczelniony zawór. Praktycznie wyklucza to prawdopodobieństwo ubytku powietrza, a tym samym zwalnia właściciela z obowiązku kontrolowania i uzupełniania ciśnienia w zbiorniku.
Dodatkowo przyłącze wody jest wykonane ze stali nierdzewnej Aisi 304, a więc jest całkowicie odporne na korozję. Dzięki temu raz podłączony zbiornik nie wymaga żadnych czynności obsługowych czy konserwacyjnych.
Zakup hydroforu tej firmy jest bardzo dobrym pomysłem nie tylko z uwagi na faktyczną bezobsługowość, ale też inne istotne walory. Zastosowana w hydroforze membrana posiada atest FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków), dzięki czemu jest dopuszczona do magazynowania wody pitnej. Sam zbiornik jest natomiast w pełni odporny na działanie promieni UV czy mgły solnej, co zwiastuje wieloletnie użytkowanie.
Ważną zaletą hydroforów GWS jest także to, że przeciętnie mieszczą one aż o 20% więcej wody niż inne modele dostępne na rynku. Jest to zasługa wzmocnionej przepony. Dzięki temu można kupić nieco mniejszy hydrofor, na przykład o pojemności 100 litrów: https://sklep-hydros.pl/zbiorniki-hydroforowe/3283-zbiornik-przeponowy-150l-pionowy-gws-pressure-wave.html - zoszczędzając tym samym cenne miejsce, a jednocześnie mieć zapewniony odpowiedni zapas wody na potrzeby gospodarstwa domowego.