Kiedy warto postawić na duży zbiornik hydroforowy?

Zbiorniki hydroforowe pełnią kluczową funkcję w całej instalacji wodociągowej w budynku. Służą do magazynowania wody pobranej z własnego ujęcia, która następnie jest wykorzystywana w gospodarstwie domowym do celów bytowych, spożywczych czy też do podlewania ogrodu. Na rynku znajdziemy hydrofory w bardzo szerokim wariancie pojemności. Oczywiście im większy zbiornik, tym wyższa cena zakupu i tym więcej miejsca trzeba poświęcić na jego montaż. Bywają natomiast sytuacje, w których nie warto sztucznie się ograniczać i lepiej będzie od razu postawić na duży zbiornik hydroforowy – o pojemności minimum 300 litrów. Kiedy będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie? Przykłady podajemy w naszym artykule.

Gdy studnia ma niewielką wydajność

Wydajność studni zawsze powinien określić jej wykonawca. Można to również zrobić we własnym zakresie wykonując prosty test. Bezpośrednio nad studnią podłączamy pompę hydroforową lub hydrofor bezzbiornikowy, uruchamiamy urządzenie, a następnie nalewamy wodę do wiadra mierząc czas. Sprawdzamy w ten sposób, jaki wydatek wody da nam studnia – mierzony w litrach na minutę ( Uwaga: pompy hydroforowe mają zasysanie wody z max głębokość 8-9m w przypadku gdzie lustro wody jest głębiej to nie zmierzymy wydajności, najlepiej jest stosować pompy głębinowe. Najrosądniej jest zlecić to firmie studniarskiej lub wypożyczyć pompę w sklepie/ od sąsiada i zmierzyć wydajność osobiście).

Jeśli wydajność studni jest niska, to nie możemy zastosować w niej zbyt wydajnej pompy. W takiej sytuacji trzeba się liczyć z tym, że tłoczenie wymaganej ilości wody zajmie trochę czasu, co mogłoby spowodować znaczne spadki ciśnienia w instalacji wewnętrznej.

 Aby się przed tym zabezpieczyć należy zastosować duży zbiornik hydroforowy, który zagwarantuje odpowiedni zapas wody na potrzeby rodziny. Ustawiając prawidłowo wyłącznik ciśnieniowy uchronimy się przed niedoborami wody oraz gwałtownymi spadkami ciśnienia w instalacji.  

Gdy przewidujemy wysokie zużycie wody w gospodarstwie domowym

Zbiornik hydroforowy zawsze należy dobierać pod kątem planowanego zużycia wody, a także liczby punktów czerpalnych – dokładne zasady doboru opisaliśmy w jednym z naszych artykułów. Przypomnijmy zatem, że jeśli w domu mieszka 5 osób, są w nim dwie łazienki, a do tego urządzenia intensywnie zużywające wodę (pralka o dużej ładowności, zmywarka), to bezpieczniej będzie wybrać zbiornik o pojemności minimum 200-300 litrów.

Gdy zamierzamy wykorzystywać wodę nie tylko do celów bytowych

Klasycznym przykładem będzie tutaj gospodarstwo domowe, które zamierza korzystać z wody również do podlewania ogrodu, w szczególności trawnika. W sezonie letnim murawa wymaga bardzo intensywnego nawadniania. Nie należy dopuszczać do sytuacji, w której w momencie uruchomienia zraszaczy ciśnienie w domowej instalacji jest bardzo niskie, a pompa uruchamia się właściwie do chwilę.

Gdy potrzebujemy zbiornika hydroforowego do gospodarstwa rolnego, firmy etc.

To oczywiste, że im większe jest zapotrzebowanie na wodę, tym pojemniejszy powinien być zbiornik hydroforowy. W gospodarstwach rolnych, firmach, obiektach użyteczności publicznej nierzadko stosuje się nawet hydrofory połączone szeregowo, aby zapewnić nieprzerwane dostawy wody i wymagane ciśnienie. Chroni to również przed ryzykiem zbyt częstego uruchamiania się pompy, co jest dla niej szkodliwe.  

Popularne zbiorniki przy takim zużyciu 500L i 1000L np.:

Gdy planujemy bardzo zaawansowany system nawadniania

Duży ogród wymaga zastosowania wielu zraszaczy oraz linii kroplujących. To z kolei generuje bardzo wysokie zużycie wody – również chwilowe. Aby zapobiec ciągłej pracy pompy głębinowej (niepotrzebne koszty i obciążanie urządzenia) należy zainwestować w odpowiednio duży zbiornik hydroforowy, który zapewni znaczny wypływ wody, a jednocześnie będzie pompowany stosunkowo wolno (korzystniejsze dla pompy i całej hydrauliki).

Gdy istnieje ryzyko częstych przerw w dostawie energii

Jeśli już teraz wiadomo, że w domu często następują przerwy w dostawie energii, nawet wielogodzinne, to duży zbiornik hydroforowy powinien być wręcz oczywistym wyborem. Dzięki temu zabezpieczymy się na wypadek czasowego braku możliwości pobierania wody z własnego ujęcia, co jest szczególnie ważne w sytuacji, gdy stanowi ono jedyne źródło (czyli nie mamy dostępu do wodociągu).

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.