Choć już 97 proc. polskich miast posiada kompletną sieć wodociągową, to w Polsce wciąż mamy około pół miliona osób bez dostępu do bieżącej wody. Problem jest coraz poważniejszy, co wynika głównie z tego, że w ostatnich latach masowo buduje się domy jednorodzinne na niezurbanizowanych terenach wiejskich. W efekcie mnóstwo prywatnych inwestorów staje dziś przed koniecznością wykonania własnej studni, która będzie jedynym źródłem wody dla domu. Na szczęście dysponujemy rozwiązaniami gwarantującymi wysoki komfort czerpania wody z przydomowego ujęcia. Trzeba tutaj jednak zadbać o kilka bardzo ważnych kwestii, które omawiamy w naszym artykule.
Jest to najważniejszy etap, któremu trzeba poświęcić maksimum uwagi. W przypadku chęci zasilania wodą ze studni całego domu jednorodzinnego, a także wykorzystywania jej do podlewania ogródka, jedynym sensownym rozwiązaniem jest wykonanie studni wierconej, nazywanej też głębinową. Taka studnia ma kilka istotnych zalet:
Wykonanie studni głębinowej trzeba zlecić profesjonalnej ekipie, która zna się na swojej pracy, dysponuje odpowiednim sprzętem oraz doświadczeniem. Warto postawić na wykonawcę z polecenia – niekoniecznie najtańszego. Pamiętajmy, że ta studnia ma służyć przez wiele lat, dlatego musi być wykonana i uruchomiona w sposób prawidłowy.
Praktyczne wskazówki na temat zasad prawidłowego wykonywania studni głębinowych znajdziesz w osobnym artykule na naszym portalu.
I tutaj zaczynają się schody, ponieważ wbrew obiegowej opinii dobranie pompy do studni nie jest takie proste. Nie wystarczy tylko kierować się mocą silnika – trzeba wziąć pod uwagę mnóstwo innych kryteriów, w tym:
Kupić jakąkolwiek pompę głębinową jest bardzo łatwo. Sztuką jest natomiast dobrać taki model, który z jednej strony zagwarantuje nieprzerwane dostawy wymaganych ilości wody, a z drugiej nie narazi właścicieli na wysokie koszty serwisu i zużycia energii.
Dlatego najbezpieczniej jest powierzyć dobór pompy głębinowej ekspertom. Z takiej bezpłatnej pomocy można skorzystać w dobrych sklepach specjalizujących się w sprzedaży pomp.
To kolejna ważna kwestia, nad którą trzeba się dokładnie zastanowić. Chodzi nie tylko o pojemność hydroforu, ale też jego rodzaj – czy ma to być zbiornik ocynkowany, czy może hydrofor przeponowy. W hydroforze będzie magazynowana woda pobrana ze studni, dzięki czemu pompa nie będzie musiała pracować non-stop.
Tutaj znów odeślemy Cię do innego artykułu na naszym portalu, w którym podpowiadamy, jaki zbiornik hydroforowy wybrać.
Nie licz na to, że woda z własnej studni będzie idealnie czysta i od razu nadająca się do korzystania z niej w domu. Jest niemal pewne, że wystąpią w niej problemy, które trzeba rozwiązać na drodze uzdatniania – najczęściej będzie to wysoki poziom żelaza, manganu, znaczna twardość, nieprzyjemny zapach, mętność, a jeśli masz pecha, to także bakterie.
Na dobry początek musimy wiedzieć, z czym właściwie mamy do czynienia – w tym celu należy zlecić badania wody studziennej (przeprowadzają je lokalne stacje sanepidu lub przedsiębiorstwa wodociągowe – koszt od około 600 zł za komplet badań fizykochemicznych i bakteriologicznych). Dopiero na podstawie uzyskanych wyników można dobrać odpowiedni system uzdatniania wody dla domu, co także należy powierzyć ekspertom.
Własna studnia jako jedyne źródło wody dla domu nie jest wcale złym rozwiązaniem (czasami koniecznością), jednak należy sobie zdawać sprawę z tego, że pociągnie to za sobą spore koszty. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby cała instalacja działała bez zarzutu, zapewniała nieprzerwane dostawy wody i nie była droga w bieżącej eksploatacji, to nie szukaj przesadnych oszczędności na etapie wykonywania i uzbrajania studni.