Dlaczego woda ze studni ma nieprzyjemny zapach? Poznaj najczęstsze przyczyny

Nieprzyjemny zapach wody ze studni jest jednym z typowych problemów, z jakimi zmagają się właściciele przydomowych ujęć. Jest to szczególnie uciążliwe w sytuacji, gdy woda pobierana ze studni zasila budynek mieszkalny i jest wykorzystywana do mycia, gotowania, a tym bardziej do picia. Dlaczego woda ze studni ma nieprzyjemny zapach? Przyczyn tego problemu może być wiele, a w tym poradniku skupiamy się tylko na tych najbardziej prawdopodobnych.

Wysokie stężenie żelaza i manganu

Jeśli możesz określić nieprzyjemny zapach wody ze studni jako metaliczny (co da się wyczuć także w smaku), to niemal na pewno przyczyna tkwi w znacznie przekroczonej dopuszczalnej zawartości żelaza oraz manganu. Jest to problem powszechnie występujący w wodzie studziennej, z który można sobie poradzić wyłącznie poprzez zastosowanie prawidłowo dobranego odżelaziacza.

Bakterie beztlenowe

Mogą one występować zarówno w samej wodzie studziennej, jak po stronie instalacji wewnętrznej. W tym drugim przypadku problem nieprzyjemnego zapachu musiał się jednak pojawić dopiero po jakimś czasie. Bakterie beztlenowe mają idealne warunki do rozwoju w zasobniku C.W.U. (szczególnie, jeśli woda nie jest regularnie przegrzewana) oraz w rurach typu PEX, na których ściankach z czasem zaczyna się odkładać utlenione żelazo.

Zanieczyszczenie studni

Jeśli nieprzyjemny zapach zgnilizny/odchodów pochodzi bezpośrednio ze studni, a wcześniej nie było tego problemu, to być może ujęcie zostało zanieczyszczone – na przykład przez rozkładającego się w wodzie gryzonia, nieszczelne szambo, naturalne nawozy rozsypywane na pobliskim polu uprawnym etc. Może to mieć związek z tym, że źródło jest bardzo płytkie (częsty problem w studniach kopanych) lub otwór studzienny nie został odpowiednio zabezpieczony przed zanieczyszczeniami (brak głowicy studziennej). 

Zanieczyszczenie wody substancjami chemicznymi

Jeśli w aromacie wody wyraźnie wyczuwalne są związki chemiczne, takiej jak ropa, rozpuszczalniki etc., to prawdopodobne jest, że źródło zostało zanieczyszczone wodami podskórnymi, do których przedostają się produkty działalności przemysłowej i rolniczej (napływające wraz z opadami deszczu). W takiej sytuacji jedynym ratunkiem będzie wykonanie głębszej studni wierconej zgodnie ze sztuką i z zachowaniem odpowiednich odległości np. od pola uprawnego czy pobliskiego zakładu.

Gdy nieprzyjemny zapach ma tylko ciepła woda użytkowa

Co ciekawe, na przykry zapach wody ze studni najczęściej uskarżają się osoby wykorzystujące ją do mycia. Klasyczna sytuacja: zimna woda nie wydziela żadnego aromatu, natomiast po podgrzaniu wyraźnie czuć zapach siarkowodoru (czyli „zgniłych jaj”).

Najczęściej jest to efekt reakcji chemicznej, jaka zachodzi w domowym podgrzewaczu ciepłej wody użytkowej, czyli w bojlerze wyposażonym w anodę magnezową. Aby rozwiązać ten problem należy wymienić anodę magnezową na tytanową lub – jeśli zasobnik ma już swoje lata i zaczyna przeciekać – kupić nowy bojler pozbawiony anody (takie zasobniki ma w swojej ofercie polska firma Ermet).

Woda ze studni śmierdzi: co robić?

Przede wszystkim nie należy lekceważyć tego, że woda ze studni ma nieprzyjemny zapach. Jeśli problem ten występuje od samego początku, a w domu nie zastosowano jeszcze systemu uzdatniania wody, to na dobry początek należy zlecić badania fizykochemiczne i bakteriologiczne wody. Na tej podstawie będzie można ocenić, co odpowiada za nieprzyjemny aromat i znaleźć odpowiednie rozwiązanie (najczęściej problem rozwiązuje zamontowanie odżelaziacza wody, ewentualnie lampy UV oraz filtra węglowego).

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku, gdy woda zaczęła śmierdzieć dopiero niedawno. Może to świadczyć np. o awarii stacji uzdatniania, zażelazieniu instalacji wewnętrznej lub pojawieniu się bakterii beztlenowych w rurach oraz zasobniku C.W.U. W takiej sytuacji niezbędne może się okazać zdezynfekowanie całej instalacji, zregenerowanie lub wymiana złoża w kolumnie filtracyjnej, ewentualnie wymiana anody magnezowej w zbiorniku ciepłej wody użytkowej (albo jej całkowite usunięcie na rzecz anody tytanowej/zasobnika C.W.U. niewymagającego anody).

Warto również skontaktować się z firmą specjalizującą się w sprzedaży i doborze systemów uzdatniania wody ze studni, która zaproponuje optymalne, a przede wszystkim skutecznie rozwiązanie tego uciążliwego problemu.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.