Studnie kręgowe, nazywane również kopanymi, powoli schodzą z piedestału. Obecnie znacznie częściej wykonuje się studnie metodą wiercenia, która jest szybsza, daje dostęp do głębszych warstw wodonośnych i – przynajmniej w teorii – gwarantuje lepszą jakość wody. Jednak w całej Polsce wciąż nie brakuje studni tradycyjnych, czyli po prostu wykopanych. Ich specyfiką jest to, że czerpana z nich woda może zawierać więcej piasku, a znaczna średnica wykopu utrudnia zamontowanie pompy w pozycji pionowej. Stąd do takich studni należy wybierać inne urządzenia niż te, które stosuje się w studniach wierconych.
Zapoznaliśmy się z ofertą rynkową czołowych producentów i przygotowaliśmy ranking TOP 4 najlepszych pomp głębinowych do studni kręgowych. Na pewno znajdziesz w nim model, który będzie odpowiedni także dla Ciebie.
Zaczynamy od propozycji legendarnego już w naszym kraju czeskiego producenta. EVGU Sigma 16-8-GU-080 to pompa napędzana silnikiem trójfazowym, co trzeba uwzględnić na etapie zakupu urządzenia – upewnij się, że dysponujesz odpowiednią instalacją elektryczną w miejscu podłączenia pompy. Prezentowany model może być także stosowany w studniach wierconych, o ile średnica odwiertu wynosi minimum 160 mm.
Pompa ta oferuje bardzo dobre parametry robocze. Maksymalna wydajność wynosi do 54 litrów na minutę, natomiast maksymalna wysokość podnoszenia to 80 metrów. Jest to zatem optymalny wybór do zasilania domu jednorodzinnego, niezbyt rozbudowanego systemu nawadniania ogrodu czy na potrzeby gospodarstwa rolnego. Warto podkreślić, że producent udziela na tę pompę 4-letniej gwarancji.
Tym razem model, który powinien szczególnie zainteresować osoby nieposiadające gniazda siłowego w miejscu montażu pompy. DAVIS od Pedrollo wymaga standardowego zasilania 230V. Jest to bardzo interesująca pompa, która pomimo relatywnie słabego silnika (0,75 kW) oferuje naprawdę dobre parametry robocze, z maksymalną wydajnością na poziomie 50 litrów na minutę oraz maksymalną wysokością podnoszenia do 75 metrów.
Ta pompa do studni kopanej charakteryzuje się podwyższoną odpornością na zapiaszczenie, co jest zasługą zastosowania wysokiej jakości materiałów. Głowica jest wykonana ze stali nierdzewnej AISI 304, obudowa pośrednia i wirnik z mosiądzu, natomiast obudowa główna i wałek silnika także ze stali AISI. Na trwałość pompy wpływają również dwa uszczelnienia mechaniczne oddzielone przez komorę oleju, co dodatkowo praktycznie eliminuje ryzyko skażenia źródła olejem chłodzącym silnik.
I kolejna propozycja ze stajni renomowanego włoskiego producenta, tym razem skierowana do osób, które szukają pompy do studni kopanej o uniwersalnym charakterze. Dzięki zastosowaniu pływaka jest to pompa, którą śmiało można wykorzystać również do osuszania podziemnych zbiorników czy pozyskiwania wody z różnego rodzaju akwenów. Świetnie sprawdzi się więc w zastosowaniach domowych, gospodarskich czy budowlanych.
Pompa NKm 2/5 od Pedrollo jest napędzana silnikiem jednofazowym o mocy 1,1 kW. Oferuje maksymalną wydajność na poziomie do 80 litrów na minutę. Z kolei maksymalna wysokość podnoszenia wynosi do 81 metrów. Takie parametry sprawiają, że można już myśleć o tym modelu, jako o pompie do nawadniania sporego ogrodu czy nawet pola uprawnego. Warto również podkreślić, że jest to pompa antypiaskowa przystosowana do tłoczenia wody zawierającej do 150 g/m3 piasku.
Ostatnią propozycją w naszym rankingu jest ponownie pompa czeskiej Sigmy, a dokładnie model EVGU 16-8-GU-172. Jest to pompa o identycznych parametrach hydraulicznych jak ta, od której zaczęliśmy zestawienie, natomiast wyposażona w silnik 230V, co stanowi spore ułatwienie na etapie montażu i podłączania urządzenia.
Pompa jest jedną z nielicznych na rynku, która może pracować zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej bez rury osłonowej oraz dodatkowego płaszcza chłodzącego. Dlatego idealnie sprawdza się właśnie w studniach kopanych, ale też w naturalnych akwenach, zbiornikach na deszczówkę, basenach etc.
Każdy z zaprezentowanych modeli będzie dobrym wyborem do studni kręgowej, zwłaszcza jeśli zależy Ci na bezawaryjnej i wieloletniej pracy urządzenia. Są to pompy z wyższej półki, jednak na pewno warte swojej ceny.