Jest wiele powodów, dla których inwestorzy decydują się wykonać studnię głębinową. Najczęściej celem jest zyskanie źródła „darmowej” wody do podlewania ogrodu, pola uprawnego czy sadu. W niektórych przypadkach nie jest to kwestia chęci, ale konieczności – wciąż nie wszystkie nieruchomości w naszym kraju mają dostęp do sieci wodociągowej. Niezależnie od Twojej motywacji musisz pamiętać o kilku uniwersalnych zasadach związanych z wykonaniem studni głębinowej. Opisujemy je w naszym artykule.
Niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę z tego, że takie badanie może im zaoszczędzić mnóstwo kłopotów i… pieniędzy. Celem badania geologicznego jest określenie, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna. Dzięki temu jeszcze przed rozpoczęciem prac możemy poznać przypuszczalny koszt inwestycji i skutecznie negocjować cenę z wykonawcą studni.
W polskich realiach niestety większość inwestorów z tego rezygnuje. To spore ryzyko, ponieważ wykonawca nie może dać gwarancji, że znajdzie wodę na konkretnej głębokości (radzimy też z dużym dystansem podchodzić do usługi różdżkarza). Często jest więc tak, że ekipa rozpoczyna wiercenie studni z założeniem, że warstwa wodonośna znajduje się np. na 10 metrach, po czym po przekroczeniu 20 metrów inwestor musi podjąć decyzję, czy kontynuować pracę i narażać się na bardzo wysokie koszty.
Przepisy mówią wprost, że jeśli studnia ma głębokość do 30 metrów, a jej średnioroczna dobowa wydajność nie przekracza 5 m3, to taką inwestycję trzeba tylko zgłosić we właściwym urzędzie gminy (co i tak robi niewielu inwestorów). Dużo więcej zachodu jest z zalegalizowaniem głębszej lub wydajniejszej studni.
Tutaj konieczne jest już uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego wydawanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”. Aby je uzyskać trzeba wypełnić wniosek i dostarczyć szereg dokumentów, a także wnieść opłatę w wysokości 230,50 zł.
Warto się tutaj kierować nie tyle najniższą ceną, co rekomendacjami innych klientów. Na pewno dobrym pomysłem będzie podpytanie sąsiadów o polecane ekipy. Jakość wykonanej studni głębinowej można ocenić po wielu miesiącach jej użytkowania – jeśli np. nie pojawił się problem zanieczyszczenia wody iłami i piaskiem z powodu nieprawidłowego montażu filtra ssącego, to taka ekipa najwyraźniej wie, co robi.
Samodzielne wykonanie studni głębinowej jest oczywiście możliwe, natomiast będzie bardzo czasochłonne i wymaga wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Tymczasem średnia cena profesjonalnej usługi wynosi około 100-150 złotych za metr bieżący, w zależności od regionu oraz prognozowanej głębokości studni.
Obowiązkiem wykonawcy studni jest przeprowadzenie badania wydajności źródła. Polega ono na pompowaniu wody przez godzinę – w tym czasie należy uzyskać ponad 1 m3 wody. Badanie ma na celu określenie wydajności studni, co jest podstawową informacją potrzebną do prawidłowego dobrania pompy głębinowej. Test pozwala również ułożyć warstwy filtracyjne oraz pozbyć się z wody różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak resztki piasku.
Najważniejsze jest zadbanie o to, aby była możliwość łatwego rozłączenia rury tłocznej oraz rury doprowadzającej wodę do budynku mieszkalnego lub hydroforu instalacji nawadniającej. Dzięki temu inwestor będzie mógł bez problemu wyjąć pompę ze studni np. na zimę czy w celu wysłania jej do naprawy. Należy również zwrócić uwagę na to, aby wykonać jak najmniej połączeń hydraulicznych – dzięki temu zminimalizujemy straty na instalacji.
To ostatni etap, który zdecydowanie warto przejść przy asyście eksperta. Dobór pompy głębinowej nie może być kwestią przypadku czy natrafienia na atrakcyjną promocję. Urządzenie musi pasować pod względem wydajności, średnicy i wysokości do konkretnej studni, jak również do prognozowanego zapotrzebowania na wodę, rodzaju zbiornika hydroforowego oraz wykonanej instalacji elektrycznej.
Pod uwagę bierze się tutaj tak dużo zmiennych, że osoba bez doświadczenia niemal na pewno popełni szereg błędów, które spowodują czy to niedostateczną wydajność instalacji wodnej, czy irytujące spadki ciśnienia, czy wreszcie wysokie koszty eksploatacji źródła.
Z bezpłatnej pomocy przy doborze pompy głębinowej można skorzystać w gronie naszych eksperów, którzy również oferują bardzo duży wybór pomp czołowych producentów z różnych półek cenowych – zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego.