Pompa hydroforowa do podlewania – na którą się zdecydować?

Choć w ostatnich latach obserwujemy lawinowy wzrost sprzedaży pomp głębinowych, to nadal warto zwrócić uwagę na modele hydroforowe (samozasysające). Takie pompy wcale nie są reliktem przeszłości, a w niektórych sytuacjach mogą wręcz stanowić jedyny rozsądny wybór dla inwestora. Typowym przykładem będzie tutaj potrzeba kupienia pompy hydroforowej do podlewania. Jaką wybrać? Czym warto się kierować podczas analizowania oferty rynkowej? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Maksymalna wysokość ssania

Wypada zacząć od wyjaśnienia, że nie zawsze będzie możliwość zastosowania pompy hydroforowej do podlewania. Wszystko zależy tutaj od głębokości, na jakiej znajduje się lustro wody. Zdecydowana większość pomp hydroforowych może zasysać wodę z głębokości do 8 metrów (w czasie poboru, kiedy lustro się obniża). Jedynie firmy ESPA czy Pedrollo mają w swojej ofercie modele o nieco lepszym parametrze wysokości ssania (do 9 metrów).

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, będzie więc dokładne sprawdzenie, na jakiej faktycznej głębokości znajduje się lustro wody w Twojej studni. Jeśli jest to studnia kopana, wówczas niemal na pewno da się zastosować model samozasysający. W przypadku studni wierconej konieczne będzie użycie jakiegoś wskaźnika (np. obciążonego sznurka).

Pamiętaj!

Aby zapewnić sprawną pracę pompy hydroforowej, nie warto sugerować się głębokością źródła wody w stanie spoczynku. Zawsze zostawiamy sobie około 2 metry zapasu. Czyli: jeśli lustro jest na głębokości np. 6 metrów, to dobra pompa samozasysająca będzie odpowiednia do pobierania wody z takiej studni.

Dodajmy jeszcze, że w przypadku niektórych studni pompa hydroforowa może być jedynym sensownym rozwiązaniem do podlewania. Mamy tutaj na myśli studnie o bardzo wąskim otworze, do 50 mm, w który nie da się włożyć żadnej dostępnej na rynku markowej pompy głębinowej.

Podstawowe parametry robocze

Choć może się wydawać, że do podlewania ogrodu wystarczy każda pompa hydroforowa dobrego producenta, to rzeczywistość szybko weryfikuje takie przypuszczenia. Wbrew obiegowej opinii nawadnianie roślin, a szczególnie trawnika, wymaga dostarczania ogromnej ilości wody w krótkim czasie. Dlatego bardzo ważnym kryterium wyboru pompy jest jej wydajność.

I tutaj istotna wskazówka: nie ma sensu sugerować się tylko mocą silnika, ponieważ nie ma to decydującego wpływu na faktyczną wydajność pompy. O wiele ważniejsza jest jej sprawność hydrauliczna. Każdy renomowany producent podaje w opisie wartość maksymalnej wydajności, która w przypadku zastosowania pompy do nawadniania ogrodu powinna wynosić od minimum 50 litrów na minutę.

Rada

Warto się tutaj skonsultować z wykonawcą systemu nawadniania, który określi realne zapotrzebowanie na wodę w momencie pracy kilku zraszaczy czy linii kroplującej.

Kolejnym parametrem, na który zwracamy uwagę, jest wysokość podnoszenia. Należy pamiętać, że ciśnienie robocze na wyjściu będzie znacząco różnić się od tego, jakie generuje sama pompa – wynika to ze strat na instalacji. Dlatego jeśli dysponujemy bardzo rozbudowanym systemem nawadniania, gdzie odległość między źródłem wody a ostatnim zraszaczem wynosi np. 30 metrów, to trzeba poszukać pompy o minimum 50-metrowej wysokości podnoszenia.

Na marginesie (ponieważ powinno to być jasne dla każdego nabywcy) wspomnijmy jeszcze o rodzaju zasilania. Pompy hydroforowe do podlewania są dostępne zarówno z silnikami 230V, jak i 400V. Te drugie są lepszym wyborem z uwagi na stabilność pracy, natomiast trzeba je podłączyć do gniazda siłowego – a to nie zawsze jest możliwe.

Polecani producenci pomp hydroforowych do podlewania

Każdy renomowany producent ma w swojej ofercie pompy hydroforowe idealnie nadające się do obsługi systemów nawadniania ogrodów. Na pewno godne polecenia będą:

  • pompy hydroforowe Pedrollo,
  • pompy hydroforowe ESPA,
  • pompy hydroforowe Omnigena.

W przypadku, gdy dysponujesz ograniczonym budżetem, to dobrą opcją będzie zakup jednego z modeli z oferty polskiej firmy Omnigena, które prezentują doskonały stosunek ceny do jakości, trwałości wydajności.

Pompy hydroforowe do podlewania są dostępne w sklepie internetowym www.sklep-hydros.pl. Skorzystasz w nim także z bezpłatnej pomocy ekspertów przy doborze odpowiedniego urządzenia do Twojego ogrodu.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.