Zbiornik przeponowy – czy (i dlaczego) warto go kupić?

Przeponowy czy ocynkowany, ocynkowany czy przeponowy? Nie dziwimy się, że większość inwestorów ma poważny problem z wyborem hydroforu do swojej instalacji wodnej. Zwłaszcza, gdy przydomowa studnia jest jedynym źródłem wody dla budynku, co wymaga bardzo precyzyjnego dobrania poszczególnych komponentów systemu. Jeszcze kilkanaście lat temu na rynku zdecydowanie dominowały hydrofory ocynkowane, jednak w ostatnim czasie sprzedawcy odnotowują sukcesywny wzrost zainteresowania zbiornikami przeponowymi. Czy rzeczywiście warto kupić taki zbiornik? Kiedy będzie to dobry pomysł? Jakie są najważniejsze zalety i wady hydroforów z przeponą? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym właściwie jest zbiornik przeponowy?

Zbiornik przeponowy lub hydrofor przeponowy to, jak sama nazwa wskazuje, naczynie wyposażone w gumową przeponę. Jest to worek (nazywany też membraną), w którym gromadzi się woda tłoczona do zbiornika przez pompę podłączoną do hydroforu za pośrednictwem rury.

Na rynku znajdziemy zbiorniki przeponowe o różnych pojemnościach (nawet do 500 litrów), o orientacji poziomej i pionowej, przeznaczone do instalacji wodnej oraz grzewczej (tzw. naczynia wzbiorcze). Dostępne są również zestawy hydroforowe, w których zbiornik przeponowy, zwykle o niewielkiej pojemności, jest na stałe połączony z pompą samozasysającą.

Zalety hydroforów przeponowych

Do najważniejszy zalet hydroforów wyposażonych w przeponę zaliczymy:

  • brak ryzyka korozji wewnętrznej, co zwiastuje wieloletnią eksploatację zbiornika,
  • woda nie ma kontaktu ze ściankami hydroforu, dlatego nie istnieje ryzyko jej zanieczyszczenia np. rdzawymi nalotami,
  • szybki i łatwy montaż (wymagane może być jedynie dopompowanie przepony do zalecanej wartości),
  • nie ma potrzeby częstego uzupełniania powietrza w zbiorniku (wystarczy regularne kontrolowanie ciśnienia na manometrze i profilaktyczne dopompowanie średnio raz do roku),
  • szeroki wybór opcji uzdatniania wody – wiele kolumn filtracyjnych, zwłaszcza automatycznych, nie wymaga napowietrzania wody, stąd idealnie współgrają właśnie ze zbiornikami przeponowymi,
  • estetyczny wygląd,
  • duży wybór pojemności oraz dwojaka orientacja (pionowa lub pozioma), co umożliwia zamontowanie hydroforu nawet w niewielkim pomieszczeniu czy nawet w obudowie kręgowej studni.

Na ten moment może się więc wydawać, że zbiornik przeponowy jest rozwiązaniem idealnym, ale niestety ma ono także kilka istotnych wad.

Wady zbiorników z przeponą

Hydrofory przeponowe nie są czymś, co można rekomendować w ciemno. Najważniejsze wady takich zbiorników to:

  • wysokie ryzyko uszkodzenia membrany – aby je wyeliminować warto od razu zainwestować w zbiornik wysokiej jakości, najlepiej amerykańskiej firmy GWS,
  • wymiana pękniętej membrany jest możliwa, ale może być dość trudna dla niedoświadczonych użytkowników,
  • zbiorniki przeponowe wymagają montażu w suchych pomieszczeniach, ponieważ ich powłoka zewnętrzna nie zapewnia ochrony przed korozją (nie można więc umieszczać ich na zewnątrz budynków, ewentualnie w dobrze zabezpieczonych przed wilgocią obudowach kręgowych),
  • mając taki hydrofor nie zastosujemy najtańszej metody uzdatniania wody, czyli napowietrzania i filtracji złożem kwarcowym.

Kiedy warto kupić zbiornik przeponowy?

Wybór konkretnego rodzaju hydroforu w praktyce sprowadza się do tego, czy planujemy uzdatniać wodę do celów bytowych i spożywczych. Jeśli tak, to najpierw warto przeprowadzić badanie fizykochemiczne wody i dopiero na tej postawie dobrać odpowiednią metodę filtracji, a tym samym pasujący do niej zbiornik.

Hydrofor przeponowy na pewno będzie dobrym wyborem, gdy inwestor chce lub musi postawić na uzdatnianie z wykorzystaniem regeneratu chemicznego (np. soli lub nadmanganianu potasu), a przy tym dysponuje ograniczoną ilością miejsca w pomieszczeniu, w którym docelowo ma zostać zamontowany zbiornik. Modele z przeponą można również rekomendować wszystkim tym, którzy nie chcą na bieżąco zajmować się obsługą hydroforu, bo po prostu nie mają na to czasu lub ochoty.

Na koniec jeszcze jednak wskazówka: dobór hydroforu zawsze warto powierzyć ekspertom, którzy na podstawie informacji przekazanych przez klienta zaproponują najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie. Z takiej bezpłatnej pomocy można skorzystać w poprzez nasz zespół redakcyjny.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.