Wybór zbiornika hydroforowego jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką trzeba podjąć na etapie planowania instalacji wodnej. Duży wpływ na to ma przeznaczenie gromadzonej wody oraz sposób jej późniejszego zagospodarowywania. Właśnie dlatego inne kryteria należy brać pod uwagę wybierając zbiornik hydroforowy dla domu, na działkę rekreacyjną oraz do gospodarstwa rolnego. Cennymi wskazówkami dzielimy się w naszym poradniku.
Jeśli studnia jest jedynym źródłem wody dla domu lub wykorzystujemy ją do zasilania systemu nawadniania ogrodu, to konieczne będzie zainwestowanie w spory zbiornik hydroforowy. Przyjmuje się, że na potrzeby czteroosobowej rodziny wystarczający powinien być zbiornik przeponowy o pojemności 200 litrów lub zbiornik ocynkowany o pojemności 300 litrów.
Który zbiornik wybrać: przeponowy czy ocynkowany? Sprawdź w osobnym poradniku na naszym portalu.
Znaczna pojemność zbiornika hydroforowego dla domu ma związek z tym, że w takich warunkach następuje częsta i szybka wymiana wody. Priorytetem jest zapewnienie odpowiedniego ciśnienia wody w domowej instalacji, a także ograniczenie częstotliwości załączania się pompy. Pod uwagę trzeba jednak wziąć także takie kwestie, jak ilość dostępnego miejsca w pomieszczeniu, w którym zamierzamy zamontować hydrofor, jak również planowana metoda uzdatniania wody (będzie to mieć decydujący wpływ na wybór między hydroforem z przeponą a ocynkowanym).
Praktyka pokazuje, że do domu jednorodzinnego należy wybrać możliwie jak największy zbiornik hydroforowy. Przy ciągłym poborze nie ma ryzyka, że zgromadzona woda zacznie np. nieprzyjemnie pachnieć czy tym bardziej stanowić zagrożenie dla zdrowia mieszkańców (oczywiście pod warunkiem jej uzdatniania).
Korzystanie z wody z własnego ujęcia na działce rekreacyjnej jest bardzo dobrym sposobem na oszczędności. Taką wodą można zasilać system nawadniania trawnika czy grządek, bez potrzeby płacenia za medium dostarczane wodociągiem. Stąd obserwujemy coraz większe zainteresowanie prywatnymi studniami właśnie na działkach.
Na co natomiast trzeba zwrócić uwagę wybierając zbiornik hydroforowy na działkę rekreacyjną? Tutaj mamy do czynienia z dokładnie odwrotną sytuacją w porównaniu z warunkami domowymi. Chodzi o to, że zużycie wody jest niższe, a tym samym jej wymiana w zbiorniku następuje rzadziej – w tygodniu praktycznie wcale (chyba, że ktoś mieszka na działce, ale to rzadkie przypadki).
Dlatego na działkę rekreacyjną warto wybrać mniejszy zbiornik hydroforowy, najlepiej przeponowy, który nie zajmie dużo miejsca i może być umieszczony np. w obudowie kręgowej studni – pod warunkiem demontowania go na zimę). Dobrym pomysłem może być również zakup zestawu hydroforowego.
Zajrzyj do naszego poradnika i sprawdź, jakie są zalety i wady zestawów hydroforowych.
Własne ujęcie wody jest właściwie standardem w gospodarstwach rolnych, w których notuje się bardzo wysokie zużycie wody do nawadniania pól uprawnych czy pojenia zwierząt. Nietrudno się domyślić, że priorytetem przy wyborze zbiornika hydroforowego będzie jego pojemność.
Absolutnym minimum na potrzeby gospodarstwa rolnego jest zbiornik ocynkowany o pojemności 300 litrów. W rolnictwie rzadko uzdatnia się wodę do celów gospodarskich, stąd hydrofor bez przepony będzie po prostu lepszym, a na pewno tańszym w eksploatacji rozwiązaniem.
Pojemność zbiornika hydroforowego powinna być dobrana do faktycznego zapotrzebowania na wodę. W przypadku dużych gospodarstw należy celować w hydrofor z przedziału 500-1000 litrów, który oczywiście musi być zasilany przez odpowiednio wydajną pompę. Taka pojemność pozwoli zachować stały dostęp do ogromnych ilości wody, której wymiana w gospodarstwie rolnym następuje na bieżąco przez cały rok.
Jeśli nie chcesz popełnić błędu na etapie wyboru zbiornika hydroforowego do domu, na działkę lub do gospodarstwa rolnego, to zawsze dobrym pomysłem będzie skorzystanie z porady ekspertów. Na taką bezpłatną pomoc możesz liczyć w sklepie internetowym z hydroforami sklep-hydros.pl.