Czy warto kupić zestaw hydroforowy do domu? Zalety i wady

Istnieje kilka sposobów na zaopatrywanie w wodę budynku mieszkalnego. Jeśli nie dysponujemy dostępem do sieci wodociągowej, a jej doprowadzenie byłoby nieuzasadnione ekonomicznie, wówczas należy zainwestować we własne ujęcie. Może to być studnia wiercona (najpopularniejsze rozwiązanie) lub kręgowa. Aby jednak zautomatyzować działanie instalacji potrzebujemy jeszcze pompy, która będzie tę wodę pobierać i tłoczyć do sieci wewnętrznej w budynku. Wielu inwestorów decyduje się na zakup zestawu hydroforowego, ale czy to na pewno jest dobry wybór? Przeczytaj nasz poradnik i podejmij przemyślaną decyzję.

Krótkie przypomnienie: jak działa zestaw hydroforowy?

Konstrukcji zestawu hydroforowego i jego zastosowaniu poświęciliśmy już osobny poradnik na naszym portalu, do którego lektury oczywiście Cię zachęcamy. Aby jednak ułatwić Ci zrozumienie zalet i wad takiego zestawu musimy szybko przypomnieć jego najważniejsze cechy.

Zestaw hydroforowy składa się kilku elementów, mianowicie: zbiornika hydroforowego z przeponą, pompy hydroforowej (nazywanej też samozasysającą), wyłącznika ciśnieniowego oraz węża antywibracyjnego. Zestaw jest więc gotowy do montażu i uruchomienia. Instalację można natomiast (i warto) uzupełnić o zabezpieczenie przed suchobiegiem, co stanowi podstawową inwestycję w bezproblemowe użytkowanie hydroforu automatycznego.

Zalety zestawu hydroforowego

Zestawy hydroforowe nadal cieszą się sporą popularnością na rynku, co nie dziwi, gdy zwrócimy uwagę na kluczowe korzyści z ich stosowania. Warto tutaj rozwinąć już zasygnalizowany wątek, czyli kompletność takiego zestawu.

Ponieważ w ramach jednego urządzenia dostajemy praktycznie wszystko, co jest potrzebne do czerpania wody ze studni (oczywiście bez armatury hydraulicznej), to instalacja zestawu jest relatywnie prosta i nie zajmie dużo czasu. Trudno sobie wyobrazić, aby ktokolwiek, kto miał do czynienia z pracami hydraulicznymi nie potrafił prawidłowo podłączyć zestawu hydroforowego. Tym samym już na starcie oszczędzamy na usłudze fachowca.

To warto wiedzieć

Mając swobodny dostęp do ujęcia wody i odpowiednią ilość miejsca w kotłowni czy obudowie kręgowej, montaż zestawu hydroforowego możemy przeprowadzić w ciągu mniej niż 1 godziny.

Prosty montaż niesie ze sobą kolejną zaletę, czyli… równie łatwy demontaż. Każde urządzenia do pompowania wody może ulec awarii, co będzie wymagać poddania go regeneracji czy wymianie na nowe. W przypadku zestawu hydroforowego nie ma z tym najmniejszych problemów i nie trzeba wzywać do tego fachowca. Ponadto łatwy dostęp do zestawu umożliwia bezproblemową konserwację, np. sprawdzenie i ewentualne dopompowanie poduszki powietrznej w hydroforze.

Z punktu widzenia niejednego inwestora istotną zaletą zestawy hydroforowego będzie bardzo atrakcyjna cena zakupu. Nawet zestaw renomowanego producenta, który w zupełności wystarczy do zasilania w wodę domu jednorodzinnego, jest znacznie tańszy niż markowa pompa głębinowa, do której musimy jeszcze doliczyć koszt zakupu osobnego zbiornika hydroforowego i wyłącznika ciśnieniowego.

Po stronie zalet zestawu hydroforowego koniecznie trzeba wymienić także kompaktową konstrukcję. Dzięki temu cały zestaw nie zajmuje dużo miejsca i może być umieszczony na przykład w domowej kotłowni, w garażu czy w obudowie kręgowej studni (o ile możemy zapewnić w niej dodatnią temperaturę).

Co z wydajnością? To również mocna strona zestawu hydroforowego. Nie będzie problemu ze znalezieniem takiego modelu, który bez trudu obsłuży czy to dom jednorodzinny, czy niewielką firmę, a nawet rozbudowane systemy nawadniające.

Wady zestawu hydroforowego

Powyższa lista zalet może sugerować, że zestaw hydroforowy jest wprost idealnym rozwiązaniem dla domu. Tak jednak nie jest. Od razu wymieńmy najważniejszą wadę tego rozwiązania, mianowicie ograniczone zastosowanie. Chodzi o to, że większość zestawów hydroforowych może zasysać wodę z głębokości do 8 metrów. Jeśli więc mamy studnię głębinową, w której lustro wody znajduje się niżej, to zestaw hydroforowy w niczym nam nie pomoże.

Nie możemy również pominąć wątku hałaśliwej pracy. Zestaw hydroforowy z pompą umieszczoną na powierzchni generuje duży hałas podczas pompowania wody, dlatego nie zaleca się montowania go w pomieszczeniach mieszkalnych.

Bardzo istotną wadą zestawu hydroforowego jest również to, że zastosowany w nim zbiornik hydroforowy ma ograniczoną pojemność – do użytku domowego zwykle wybiera się zestaw z hydroforem 50-100 litrowym. Nie będzie to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy dysponujemy źródłem o słabej wydajności – wówczas pompa będzie się bardzo często uruchamiać, zużywając dużo prądu i generując hałas. Tutaj lepszym wyborem będzie więc klasyczny układ z pompą głębinową i osobnym zbiornikiem hydroforowym o dużej pojemności.

Jeśli wiesz już, że zestaw hydroforowy będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie, to w atrakcyjnej cenie kupisz go w sklepie internetowym sklep-hydros.pl, gdzie skorzystasz także z fachowego doradztwa przy doborze odpowiedniego zestawu.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.