Odżelaziacz z aspiratorem: najprostsza metoda usuwania żelaza z wody

Decydując się na wykonanie własnego ujęcia wody i planując wykorzystywanie jej do celów spożywczych oraz bytowych, zawsze w pierwszej kolejności należy zlecić badania fizykochemiczne cieczy – zajmują się tym m.in. lokalne stacje sanepidu. Zdecydowana większość posiadaczy studni otrzyma informację o przekroczeniu stężenia żelaza w wodzie. Na szczęście można sobie z tym dość łatwo i niedrogo poradzić. Konieczne będzie dobranie odpowiedniego odżelaziacza. Wciąż popularnym rozwiązaniem jest klasyczny odżelaziacz z aspiratorem. W naszym artykule wymieniamy najważniejsze zalety, ale też wady tej metody usuwania żelaza.

Na czym to polega?

Odżelaziacz z aspiratorem wykorzystuje zjawisko napowietrzania wody. Jest to metoda stosowana od wielu lat, ale nadal bardzo skuteczna i polecana posiadaczom własnego ujęcia, w którym występuje problem podwyższonej zawartości żelaza. Dzięki napowietrzaniu można nasycić wodę tlenem, dzięki czemu po wprowadzeniu jej do hydroforu żelazo ulega utlenieniu i może być odseparowane w złożu filtracyjnym. Woda poddana takiej filtracji jest już pozbawiona większości żelaza, a więc nie będzie generować takich problemów, jakie opisaliśmy w artykule na temat konieczności stosowania odżelaziacza.

Warto też wyjaśnić, jakie złoże filtracyjne stosuje się w odżelaziaczu z napowietrzaniem. Najczęściej jest to po prostu piasek kwarcowy lub granit, co niesie ze sobą kilka istotnych zalet, które omówimy w dalszej części artykułu.

Odżelaziacz z aspiratorem można łatwo poznać po tym, że jest to ocynkowany zbiornik hydroforowy o dużej pojemności – najczęściej 300 litrów. Nie posiada on wbudowanej głowicy elektronicznej sterującej procesem uzdatniania wody i regeneracji. Cenowo taki odżelaziacz również wypada korzystniej w porównaniu z wersją automatyczną wymagającą regenerantu – można tutaj zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Zalety odżelaziacza z napowietrzaniem

Bez wątpienia najważniejszą zaletą z punktu widzenia użytkownika jest bardzo niski koszt procesu uzdatniania wody. Wróćmy do zasygnalizowanej już kwestii złoża. Ponieważ jest to piasek kwarcowy lub granit, to już sam koszt przyszłej wymiany złoża będzie znacznie niższy w porównaniu z np. złożem jonowymiennym.

Złoże kwarcowe lub granitowe nie wymaga też stosowania regenerantu, czyli soli lub nadmanganianu potasu. Do regeneracji wykorzystujemy zwykłą wodę, dzięki czemu nie dość, że nie musimy kupować soli/nadmanganianu, to jeszcze popłuczyny z regeneracji można wyprowadzać prosto na ogród i wykorzystać np. do podlewania trawnika (taka woda nie zanieczyszcza środowiska). Jest to duża zaleta z perspektywy osób, których budynki nie mają dostępu do kanalizacji i korzystają z szamba.

Sama metoda odżelaziania poprzez napowietrzanie i przepuszczanie wody przez złoże naturalne jest też dostatecznie skuteczna, a przy tym niezawodna. Pisząc obrazowo: tutaj nie ma się co zepsuć. Odżelaziacz będzie działać tak długo, aż nie wyczerpie się pojemność złoża lub awarii nie ulegnie aspirator – dodajmy natomiast, że obecnie dostępne są już także odżelaziacze niewymagające stosowania aspiratora, bo wyposażone w poduszkę sprężonego powietrza.

Czy ta metoda ma jakieś wady?

Podstawową wadą odżelaziania wody poprzez napowietrzanie jest to, że sam odżelaziacz zajmuje bardzo dużo miejsca. Może więc pojawić się problem ze znalezieniem wolnej przestrzeni na duży zbiornik hydroforowy (na potrzeby 4-5 osobowej rodziny zaleca się użycie odżelaziacza o pojemności 300 litrów).

Nie zapominajmy również o wadzie typowo użytkowej. Klasyczny odżelaziacz z napowietrzaniem wymaga regularnej obsługi ze strony właściciela, m.in. ręcznego uruchamiania procesu regeneracji (płukania wstecznego). Nie jest to zatem rozwiązanie w pełni komfortowe, a już na pewno nie dla osób, które liczą na to, że nie będą musiały w ogóle doglądać odżelaziacza.

Czy zatem warto kupić odżelaziacz z aspiratorem? Na to pytanie można odpowiedzieć wyłącznie po przeanalizowaniu wyników badań wody, wydajności studni i umieszczonej w niej pompy, metody odprowadzania ścieków z budynku oraz ilości miejsca, jaką dysponuje inwestor. Te informacje należy przekazać ekspertowi z zakresu systemów uzdatniania wody studziennej. Bezpłatnego doradztwa swoim klientom udzielają specjaliści sklepu internetowego z odżelaziaczami – sklep-hydros.pl.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.