Najczęstsze przyczyny niskiej skuteczności odżelaziania wody

Zakup odżelaziacza wody jest najlepszym sposobem na to, aby pozbyć się nadmiaru żelaza i tym samym móc bez obaw korzystać z wody studziennej w domu – czy to do celów bytowych, czy spożywczych. Tyle teoria. Praktyka pokazuje natomiast, że wiele osób narzeka na niską skuteczność procesu odżelaziania. Świadczą o tym głównie rdzawe zacieki na armaturze, plamy na ubraniach wyjmowanych z pralki czy zapychanie się dysz prysznicowych. Co może być tego powodem? Dlaczego odżelaziacz nie radzi sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza z wody? Te najczęstsze przyczyny omawiamy w naszym artykule.

Źle dobrany odżelaziacz wody

Jeśli popełnimy błąd na etapie doboru odżelaziacza wody do domu, to będzie on mieć swoje długofalowe konsekwencje. Początkowo odżelaziacz nawet nieźle radzi sobie z usuwaniem nadmiaru żelaza, jednak stopniowo jego skuteczność słabnie. Jest to niezawodny objaw nieprawidłowego dobrania stacji uzdatniania.

Często wynika to z faktu, iż inwestor sugeruje się tylko podpowiedziami znalezionymi na forach internetowych czy opisami odżelaziaczy na portalach aukcyjnych. Nie bierze natomiast pod uwagę wielu zmiennych, które mają kluczowy wpływ na dobór odżelaziacza – opisaliśmy je w osobnym artykule na naszym portalu.

Dość powszechnym błędem popełnianym przez inwestorów jest bezrefleksyjny zakup stacji uzdatniania 3w1, która teoretycznie ma rozwiązać problem nadmiaru żelaza, manganu oraz wysokiej wartości wody. Jest to jak najbardziej możliwe, ale tylko pod pewnymi warunkami. Po pierwsze: przekroczenie wartości Fe i Mn musi być stosunkowo niewysokie. Po drugie: woda musi mieć wysoki stopień utlenialności. Po trzecie: nie może być mętna. Jeśli którykolwiek z tych warunków nie zostanie spełniony, to skuteczność odżelaziania będzie niesatysfakcjonująca.

Innym błędem jest zakup odżelaziacza o zbyt niskiej wydajności. Przykładowo: jeśli kupimy stację jednokolumnową w obudowie żywicznej, w której maksymalny przepływ wody jest ograniczony do 25 litrów na minutę, to nie ma szans, aby taki odżelaziacz poradził sobie z usuwaniem żelaza w czasie dużego poboru. Może się wówczas zdarzyć, że biorąc prysznic korzystamy z wody uzdatnionej, ale już ta pobierana w tym samym czasie przez pralkę i zmywarkę będzie zawierać duże ilości żelaza.

Jest tylko jeden sposób na to, aby uniknąć podobnego rozczarowania (w dodatku kosztownego). Dobór odżelaziacza wody należy powierzyć ekspertom, którzy przeanalizują wyniki badań fizykochemicznych oraz uwzględnią specyfikę gospodarstwa domowego (m.in. rodzaj odprowadzania ścieków). Z bezpłatnego doradztwa w tym zakresie można skorzystać w sklepie internetowym sklep-hydros.pl.

Niska wydajność pompy

Często bagatelizowanym kryterium wyboru odżelaziacza jest właśnie wydajność pompy tłoczącej wodę ze studni. Niezależnie, czy jest to pompa głębinowa czy pompa hydroforowa, musi ona zapewnić odpowiedni wydatek wody, aby było możliwe prawidłowe przeprowadzenie procesu płukania złoża (czyli usunięcia z niego złogów utlenionego żelaza i manganu).

Jeśli pompa, ale i sama studnia są mało wydajne, to proces płukania będzie nieefektywny, a to w pewnym momencie spowoduje całkowite zapchanie złoża – czyli wyczerpanie jego pojemności. W efekcie odżelaziacz przestanie spełniać swoją funkcję.

Zbyt rzadka regeneracja

To prozaiczny, ale jednocześnie bardzo częsty powód, dla którego wyraźnie spada skuteczność działania odżelaziacza wody. Dotyczy to oczywiście odżelaziaczy ze złożem regenerowanym nadmanganianem potasu lub solanką. Proces regeneracji uruchamia i nadzoruje głowica elektroniczna, która jednak wymaga wcześniejszego ustawienia.

Częstotliwość regeneracji jest ściśle uzależniona od jakości wody. Zdarza się natomiast, że sami właściciele zmieniają ustawienia, aby zaoszczędzić np. na wywozie szamba czy opłatach za kanalizację. Złoże więc zamiast regenerować się np. co 7 dni, jest poddawane regeneracji co 14 dni, a to fatalnie odbija się na jego trwałości.

Przy okazji zajrzyj do naszego artykułu, w którym wymieniamy najczęstsze błędy związane z regeneracją złoża w odżelaziaczu.

Niska skuteczność odżelaziania wody jest niepokojącym objawem, którego nie można bagatelizować. W takiej sytuacji radzimy po kolei sprawdzić możliwe przyczyny opisane w tym artykule lub od razu skontaktować się z ekspertem z zakresu uzdatniania wody.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.