Hydrofor, czyli zasobnik, w którym magazynowana jest woda pobrana ze studni, to newralgiczny element całej instalacji wodociągowej. Źle dobrany hydrofor będzie zaburzać pracę pompy, może również być przyczyną niskiego komfortu korzystania z wody z własnego ujęcia. Tutaj nie ma miejsca na przypadki: dobór zbiornika hydroforowego musi być poprzedzony dokładną analizą potrzeb inwestora. Co należy wziąć pod uwagę? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jaki wybrać hydrofor dla domu jednorodzinnego.
Pierwszą kwestią, jaką należy rozważyć, jest rodzaj hydroforu. Zbiorniki dzielimy ze względu na budowę. Najpopularniejsze są hydrofory ocynkowane, uniwersalne, dobre do domu, dostępne w szerokim wyborze wariantów pojemności.
Często wybieraną alternatywą dla hydroforów ocynkowanych są modele przeponowe. Posiadają one wewnętrzną, gumową membranę, w której gromadzi się woda pompowana ze studni. Zabezpiecza to wnętrze zbiornika przed korozją i eliminuje konieczność częstego uzupełniania poduszki powietrza. Z drugiej jednak strony hydrofory przeponowe są droższe, bardziej podatne na awarie, a przy tym mogą ograniczać wybór metody uzdatniania wody, do czego jeszcze wrócimy.
Trzecią grupę stanowią hydrofory ze stali nierdzewnej, które jednak są bardzo rzadko wybierane do domów jednorodzinnych z uwagi na wysoką cenę zakupu.
Pojęcie „hydrofor” może być rozumiane zarówno jako zbiornik do magazynowania wody, jak i zestaw hydroforowy składający się ze zbiornika i pompy hydroforowej z wyłącznikiem ciśnieniowym.
To drugie rozwiązanie jest dobrą propozycją do małego domu oraz do podlewania ogrodu, natomiast nie rekomenduje się go w sytuacji, gdy przewidujemy wysokie zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie. Wówczas zawsze lepiej jest postawić na zestaw zbiornik hydroforowy plus osobna pompa, na przykład pompa głębinowa, co pozwoli magazynować wystarczające zapasy wody i uchroni pompę przed częstymi, krótkimi cyklami pracy.
Pojemność hydroforu zawsze obliczamy na podstawie przewidywanego zapotrzebowania na wodę w danym gospodarstwie domowym, co jest uzależnione od liczby mieszkańców. Duże znaczenie ma także to, czy ten sam hydrofor ma magazynować wodę i do celów bytowych, i do podlewania ogródka.
Dobór pojemności hydroforu najlepiej jest powierzyć specjaliście, natomiast można przyjąć, że dla gospodarstwa domowego zamieszkanego przez standardową 4-osobową rodzinę, wystarczający będzie zbiornik ocynkowany o pojemności 300 litrów lub zbiornik przeponowy o pojemności 200 litrów (hydrofory przeponowe mieszczą więcej wody netto z uwagi na brak poduszki powietrza).
To bardzo ważne, a często lekceważone kryterium doboru zbiornika hydroforowego. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto sprawdzić wydajność źródła oraz pompy – optymalnie jest dobierać hydrofor i pompę w tym samym momencie. Dlaczego?
Jeśli dobierzemy zbyt mały zbiornik w stosunku do wydajności pompy, to przy wysokim zużyciu wody może się okazać, że pompa będzie się bardzo często załączać, „dobijać” ciśnienie w ciągu kilkunastu sekund, znów przerywać pracę i tak w kółko. Takie działanie jest bardzo szkodliwe dla pompy oraz podnosi zużycie prądu.
Z kolei zbyt duży zbiornik połączony z mało wydajną pompą może rodzić problemy z uzyskaniem zadanego ciśnienia, przez co pompa będzie pracować bardzo długo, z trudem, co może powodować dyskomfort mieszkańców (znaczne wahania ciśnienia i zbyt niskie ciśnienie przy jednoczesnym korzystaniu z wody w kilku punktach).
Już na etapie wyboru zbiornika hydroforowego warto przemyśleć, w jaki sposób będziemy uzdatniać wodę ze studni (co jest konieczne w przypadku chęci wykorzystywania jej do celów bytowych i spożywczych). Najważniejszym zadaniem będzie usunięcie żelaza i tu trzeba wiedzieć, że niektóre metody odżelaziania wymagają zastosowania odpowiedniego hydroforu – przykładowo metoda z napowietrzaniem wchodzi w grę tylko przy hydroforze ocynkowanym.
Na rynku są już odżelaziacze, które mogą współpracować z każdym rodzajem hydroforu, przy czym warto się upewnić, że takie urządzenie na pewno poradzi sobie z uzdatnianiem naszej wody. Tutaj znów zachęcamy do konsultacji z ekspertem.
Podsumowując: wybór hydroforu do domu jednorodzinnego to poważna decyzja, która wymaga przemyślenia kilku istotnych kwestii, a najlepiej skorzystania z fachowego doradztwa, szczególnie w zakresie doboru pojemności zbiornika. Zakup na „chybił-trafił”, np. dając się skusić na promocję w sklepie, zwykle źle się kończy, włącznie z koniecznością późniejszej wymiany hydroforu, co generuje niepotrzebne koszty.