Dobór zbiornika hydroforowego do pompy głębinowej jest jednym z najważniejszych etapów budowy instalacji wodnej. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby, które nie mają możliwości podłączenia budynku do sieci wodociągowej i są skazane na czerpanie wody do celów bytowych i spożywczych z własnego ujęcia. W tym artykule podpowiadamy, jaki wybrać zbiornik hydroforowy do pompy głębinowej.
Szukając zbiornika hydroforowego na pewno rzuci Ci się w oczy, że poszczególne modele znacznie różnią się między sobą już samym wyglądem. Niebieski hydrofor to zbiornik przeponowy, czyli taki, w którym umieszczono gumową membranę – to w niej jest magazynowana woda.
Z kolei ocynkowane zbiorniki hydroforowe nie posiadają membrany, stąd trzeba w nich częściej kontrolować poziom ciśnienia (tzw. poduszki powietrza).
Z punktu widzenia poprawności współpracy z pompą głębinową nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na zbiornik przeponowy czy ocynkowany. O wiele ważniejsze są inne parametry.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest prawidłowe dopasowanie pojemności zbiornika do posiadanej pompy głębinowej. Jeśli w studni znajduje się bardzo wydajna pompa, a woda jest pobierana na bieżąco (np. do podlewania ogrodu czy zasilania domowej instalacji wodnej), to zawsze należy kupić zbiornik o możliwie jak największej pojemności.
Na potrzeby domu jednorodzinnego zamieszkanego przez cztery osoby wystarczy zbiornik przeponowy o pojemności 150-200 litrów lub zbiornik ocynkowany o pojemności 300 litrów.
Specjalista radzi: "Inwestorzy, którzy kupują zbyt mały zbiornik hydroforowy, najczęściej popełniają ten błąd z przyczyn estetycznych i praktycznych. Po prostu wstępnie wybierają najlepsze ich zdaniem miejsce montażu i dopasowują do niego hydrofor – a powinno być odwrotnie. Nie można się tutaj kierować myśleniem, że dany zbiornik jest za duży i mógłby zająć cenne miejsce przeznaczone już na np. rowery czy regał na chemię domową." źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/Zbyt-maly-lub-za-duzy-zbiornik-hydroforowy-jakie-moga-byc-tego-konsekwencje.html
Im większa pojemność zbiornika, tym dłużej pompa będzie go napełniać aż do osiągnięcia zadanej wartości ciśnienia. Ma to pozytywny wpływ na trwałość pompy, której najbardziej szkodzą częste i krótkie cykle pracy. Jest to szczególnie ważne w przypadku wydajnych pomp głębinowych. Ponadto rzadsze załączanie się pompy pozwala oszczędzać prąd, co ma niebagatelne znaczenie w dobie gwałtownych podwyżek cen energii.
Jeśli nie wiesz, jaka pojemność zbiornika hydroforowego będzie optymalna na potrzeby Twojego domu, to zawsze możesz skorzystać z pomocy eksperta – o poradę zapytaj w sklepie oferującym hydrofory, pompy i inne elementy instalacji wodnej.
Wciąż większość studni w naszym kraju powstaje w celu zapewnienia sobie darmowego źródła wody na potrzeby podlewania ogródka. W takiej sytuacji kryteria doboru zbiornika do pompy głębinowej będą nieco inne.
Nadal można się zdecydować na zakup bardzo pojemnego zbiornika, co z pewnością pozytywnie wpłynie na warunki pracy pompy. Taki hydrofor zajmuje jednak dużo miejsca, co byłoby kłopotliwe dla osób dysponujących jedynie niewielką obudową studni wykonaną z kręgów betonowych.
Dlatego na potrzeby systemu nawadniania ogrodu można zastosować zbiornik hydroforowy o małej pojemności – na przykład 24 czy 50 litrów. Celem nie jest tutaj magazynowanie wody, ale raczej wyrównanie ciśnienia w instalacji i tym samym wyeliminowanie problemu ciągłej pracy pompy w trakcie podlewania trawnika, grządek etc.
W przypadku zakupu małego zbiornika hydroforowego należy pamiętać o optymalnym ustawieniu wyłącznika ciśnieniowego. Chodzi tutaj głównie o to, aby pompa nie pracowała w cyklach kilkusekundowych i nie uruchamiała się za każdym razem, gdy odkręcimy kran na ogrodzie.