Jak działa pompa głębinowa? Wyjaśniamy

Pompa głębinowa to najpopularniejsze urządzenie przeznaczone do tłoczenia wody z podziemnego ujęcia – najczęściej ze studni wierconej. Pompy różnią się parametrami hydraulicznymi, rodzajem i mocą silnika (jedno- lub trójfazowe), a także zastosowanym mechanizmem wytwarzania ciśnienia. Zasada działania pompy głębinowej jest jednak zawsze taka sama – co oczywiście nie oznacza, że nie ma znaczenia, jaki model ostatecznie wybierzesz. Po szczegóły zapraszamy do naszego artykułu.

Pompy wirnikowe i ślimakowe

Na początek warto wprowadzić ważne rozróżnienie i tym samym podstawowy podział pomp głębinowych na modele:

  1. Wirnikowe – w których zastosowano wirnik osadzony na osi łopatek, wykonany ze stali lub tworzywa sztucznego. Te można jeszcze podzielić na modele jednostopniowe (z pojedynczym wirnikiem) i pompy wielostopniowe (z kilkoma połączonymi szeregowo wirnikami, co gwarantuje wytwarzanie jeszcze wyższego ciśnienia).
  2. Ślimakowe – są to pompy starszego typu, ale nadal dostępne na rynku. Charakteryzują się niższą wydajnością w porównaniu z modelami wirnikowymi, zwłaszcza wielostopniowymi, natomiast mogą być wystarczające do zastosowań domowych czy gospodarskich. Zaletą mechanizmu ślimakowego jest jego prostota i wynikająca z niej niezawodność.

W obu przypadkach mechanizm odpowiedzialny za wytwarzanie ciśnienia jest napędzany silnikiem elektrycznym, jedno- lub trójfazowym, o mocy dostosowanej do przeznaczenia danego modelu. W przypadku pomp do użytku domowego, podlewania ogródka czy niewielkiego pola uprawnego, stosuje się silniki 230V lub 400V o mocy do około 2,2 kW. Z kolei pompy do zastosowań profesjonalnych zawsze są wyposażone w dużo mocniejszy silnik 400V.

W pompach dużej mocy, do użytku profesjonalnego, silnik i część hydrauliczna są rozdzielone, dlatego stosuje się w nich sprzęgło. Odpowiada ono za przenoszenie napędu z wału silnika na wał pompy. W tańszych i popularniejszych pompach monoblokowych silnik i część hydrauliczna są osadzone na wspólnej osi, dlatego silnik napędza wirnik/wirniki lub mechanizm ślimakowy bezpośrednio – pozwala to również zachować kompaktową budowę pompy.

Działanie pompy głębinowej w praktyce

Znając już typową budowę pompy głębinowej, można łatwo zrozumieć zasadę jej działania. W momencie uruchomienia silnika (za jego sterowanie najczęściej odpowiada wyłącznik ciśnieniowy) dochodzi do napędzania wirnika/wirników lub mechanizmu ślimakowego, co pozwala wytwarzać ciśnienie.

Energia kinetyczna wypycha strumień wody ku górze, dzięki czemu jest ona natychmiast transportowana rurą ssawną do zbiornika hydroforowego – elementu pośredniego w instalacji hydroforowej, przeznaczonego magazynowania wody (i tym samym ograniczającego liczbę startów silnika pompy).

W trakcie pracy pompy silnik musi być przez cały czas chłodzony wodą – w przeciwnym razie dojdzie do tzw. suchobiegu, co może się skończyć przegrzaniem i spaleniem jednostki. Aby do tego nie dopuścić, w dobrze wykonanej instalacji pompowej stosuje się zabezpieczenie przed suchobiegiem. Jest ono wręcz konieczne w przypadku czerpania wody z płytkiego ujęcia, na przykład ze studni kopanej.

W jakiej pozycji musi pracować pompa głębinowa?

Wbrew obiegowej opinii pompy głębinowe nie są przeznaczone do pracy wyłącznie w studniach wierconych. Niektóre modele można z powodzeniem stosować w studniach kopanych oraz w różnego rodzaju zbiornikach i akwenach.

Dotyczy to jednak wyłącznie pomp, które mogą pracować w pozycji poziomej. To kryterium spełniają wszystkie pompy głębinowe z mechanizmem ślimakowym oraz pompy wirnikowe, które dodatkowo wyposażymy w specjalny płaszcz chłodzący (wymusza on przepływ wody przez silnik i tym samym zapewnia jego chłodzenie).

Wiesz już, jak działa pompa głębinowa. Pora zatem wybrać odpowiedni model dla siebie. Sporo wskazówek znajdziesz w innych artykułach na naszym portalu. Podpowiadamy w nich m.in., na co zwrócić uwagę przed zakupem pompy do studni głębinowej, a także omawiamy 6 najczęstszych błędów popełnianych przy wyborze pompy głębinowej.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.