Pompy wielostopniowe – co warto o nich wiedzieć?

Na rynku znajdziemy mnóstwo rodzajów pomp – od najprostszych modeli zatapialnych, przez pompy hydroforowe aż po pompy głębinowe. Szczególną kategorię tworzą natomiast pompy wielostopniowe, które uchodzą za urządzenia przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego, natomiast sprawdzające się również w zastosowaniach domowych. Co warto wiedzieć o pompach wielostopniowych? Czym różnią się od standardowych pomp, np. głębinowych? Które modele są warte uwagi? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Charakterystyka pomp wielostopniowych

Pompy wielostopniowe swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznej konstrukcji, w której zastosowano połączone szeregowo wirniki – określane mianem stopni. Ich zadaniem jest zwiększanie ciśnienia wody lub innej cieczy, do której obsługi przystosowana jest pompa. Generalne zasada brzmi: im więcej stopni, tym wyższe ciśnienie można uzyskać przy – co bardzo ważne – stałym przepływie.

Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje pomp wielostopniowych, czyli:

  1. Pompy pionowe.
  2. Pompy poziome.

Różnią się one wyłącznie rodzajem zastosowanego wałka – pionowego lub poziomego. Na polskim rynku większą popularnością cieszą się pompy pionowe, przystosowane do podnoszenia ciśnienia w instalacjach wodociągowych.

Dobrym przykładem będą tutaj pompy z rodziny OPA polskiego producenta Hydro-Vacuum z Grudziądza. Pompy te są rekomendowane przez ekspertów i chwalone za niezawodność, bardzo dobre parametry robocze oraz doskonały stosunek ceny do jakości wykonania.

Pompy OPA od Hydro-Vacuum idealnie nadają się do podnoszenia ciśnienia wody pitnej i uzdatnionej niezawierającej zanieczyszczeń ścierających oraz długowłóknistych, a więc standardowo pobieranej z przydomowej studni np. głębinowej. Dodajmy, że dopuszczalna przez producenta zawartość piasku wynosi do 50 g/m3.

Kiedy stosuje się pompy wielostopniowe?

Jak wspomnieliśmy wcześniej celem zastosowania pompy wielostopniowej jest podwyższenie ciśnienia wody w instalacji, a tym samym zwiększenie wydajności podłączonych do niej urządzeń. Takie pompy można znaleźć nawet w domach prywatnych i to nie tylko zasilanych wodą z własnego ujęcia.

Przykładem zastosowania pompy wielostopniowej jest sytuacja, w której dom jednorodzinny znajduje się na końcu sieci wodociągowej. Wówczas ciśnienie wody, szczególnie w okresie letnim, może być niewystarczające na potrzeby domowników oraz urządzeń, np. bojlera. Aby je zwiększyć stosujemy pompę wielostopniową.

Taka pompa bywa niezbędna na osiedlach domów jednorodzinnych zasilanych z jednego ujęcia, jak również do podnoszenia ciśnienia na najwyższych kondygnacjach budynków wielorodzinnych. Ponadto pompy wielostopniowe wykorzystuje się w:

  • wysokociśnieniowych układach obiegowych,
  • wysokociśnieniowych układach irygacyjnych i zraszających (np. przeznaczonych do nawadniania pól uprawnych, zasilania deszczowni etc.),
  • układach odwadniających,
  • układasz zasilania kotłów grzewczych,
  • myjniach samochodowych,
  • układach chłodzenia,
  • instalacjach przeciwpożarowych i systemach gaśniczych,
  • pralniach przemysłowych,
  • układach płuczących.

Jak widać pompy wielostopniowe są urządzeniami uniwersalnymi, co jednak wcale nie oznacza, że każda dostępna na rynku pompa poradzi ze wszystkimi opisanymi zadaniami. Tutaj kluczowe znaczenie ma prawidłowy dobór pompy do konkretnych zastosowań, jak również do rodzaju tłoczonej cieczy.

Jaką pompę wielostopniową wybrać?

Najważniejszym kryterium jest oczekiwana wydajność, co ściśle wynika z przeznaczenia pompy – inne kryteria będą ważne dla użytkowników domowych (w takich warunkach świetnie poradzą sobie nawet podstawowe markowe modele pomp), inne dla profesjonalnych. Koniecznie trzeba także uwzględnić jakość i rodzaj cieczy, z którą pompa ma mieć kontakt.

Wspomniane wcześniej pompy z rodziny OPA od Hydro-Vacuum są o tyle interesującą propozycją, że jako jedne z nielicznych na rynku mogą pompować inne media niż woda – dopuszczalna lepkość cieczy to 200 mm2/s.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.