Czym są pompy pionowe? Jaką funkcję pełnią w instalacji wodociągowej?

Szeroko rozumiane pompy są wykorzystywane w praktycznie wszystkich dziedzinach życia. To dzięki nim funkcjonują sieci wodociągowe, to one zapewniają wodę do podlewania ogrodów, nawadniania pól uprawnych, mycia samochodów czy funkcjonowania wielu zakładów przemysłowych. Większość  osób słyszała o pompach głębinowych, pomapch zatapialnych czy pompach hydroforowych. Znacznie mniej rozpowszechnione są natomiast pompy pionowe, nazywane też wielostopniowymi. Kiedy się je stosuje? Jaki ma to cel? Wszystko wyjaśniamy w naszym artykule.

Konstrukcja pomp pionowych

Pompy pionowe konstrukcyjnie dość znacznie różnią się od tradycyjnych modeli głębinowych czy tym bardziej hydroforowych. Stosuje się w nich połączone szeregowo wirniki, które są nazywane stopniami – stąd też alternatywna nazwa „pompy wielostopniowe”. Zadaniem tych wirników jest zwiększanie ciśnienia wody lub innej cieczy, jeśli pompa jest przystosowana do jej tłoczenia.

W dużym uproszczeniu można napisać, że im więcej stopni, tym wyższe ciśnienie końcowe zapewni nam pompa, jednocześnie zachowując stały przepływ wody.

Na rynku są dostępne pompy pionowe oferujące różne parametry robocze. Warto tutaj zwrócić uwagę na produkty rodzimej firmy Hydro-Vacuum z Grudziądza, która oferuje całą gamę pomp wielostopniowych OPA - piaslismy o tym: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/Pompy-Hydro-Vacuum-dobre-bo-polskie.html.  Mogą być one wykorzystywane do tłoczenia wody pitnej oraz uzdatnionej, która nie zawiera domieszek ścierających i długowłóknistych. W zależności od konkretnego modelu pompy są przystosowane do pracy z wodą zawierającą do 50 g/m3 lub do 100 g/m3 piasku.

Kiedy stosuje się pompy pionowe?

Pompy wielostopniowe mają bardzo konkretną funkcję do spełnienia. Ich zadaniem jest podniesienie ciśnienia w instalacji wodociągowej. Ma to znaczenie w momencie, gdy obecny poziom ciśnienia jest niewystarczający na potrzeby procesów technologicznych, ale też np. mycia pojazdów, regeneracji złoża w stacji uzdatniania wody czy systemu pożarniczego.

Poniżej wymieniamy przykłady typowych zastosowań pomp pionowych:

  • myjnie samochodowe,
  • układy płuczące,
  • układy chłodzenia,
  • systemy gaśnicze,
  • deszczownie,
  • systemy nawadniania ogrodów, sadów,
  • układy odwadniające,
  • wysokociśnieniowe układy obiegowe.

Oczywiście pompy wielostopniowe mogą być stosowane również wtedy, gdy konieczne jest podwyższenie ciśnienia wody do celów bytowych i spożywczych. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. w okresie letnim, kiedy to z uwagi na intensywne podlewanie ogrodów ciśnienie w instalacji jest niesatysfakcjonujące.

Czy pompy wielostopniowe mają zastosowanie w prywatnych domach?

Choć pompy pionowe zdecydowanie najczęściej można znaleźć w zakładach przemysłowych czy lokalnych przedsiębiorstwach zaopatrywania w wodę (popularnych „wodociągach”), to bywają sytuacje, kiedy taką pompę trzeba zastosować w budynku mieszkalnym.

Najczęściej ma to miejsce wtedy, gdy budynek znajduje się na końcu sieci wodociągowej, a z uwagi na zastosowanie rury o małym przekroju ciśnienie wody jest zbyt niskie, aby zapewnić mieszkańcom odpowiedni komfort.

Dodatkowo niskie ciśnienie wody może być szkodliwe dla różnych urządzeń domowych, jak zmywarka czy zmiękczacz wody, a także uniemożliwiać efektywne nawadnianie ogrodu. Pompa wielostopniowa od ręki rozwiąże te problemy.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.