Pompa hydroforowa czy pompa głębinowa? Co lepsze? Którą wybrać?

Choć robią dokładnie to samo, to jednak w zupełnie inny sposób. Pompy hydroforowe i pompy głębinowe są diametralnie różnymi urządzeniami pod względem konstrukcyjnym. Co za tym idzie, są przeznaczone dla innych użytkowników. Choć w pewnych warunkach mogą być stosowane wymiennie, to jednak najlepiej sprawdzają się w takim środowisku pracy, do jakiego zostały stworzone. Zastanawiasz się, która pompa będzie lepsza dla Ciebie: hydroforowa czy może głębinowa? Zacznij od lektury naszego artykułu, który powinien rozwiać sporo wątpliwości.

Pompy hydroforowe

Pompa hydroforowa to urządzenie służące do pobierania wody z płytkich ujęć. Najlepsze pod tym względem modele mogą tłoczyć ciecz z głębokości do około 9 metrów (większość do 8 metrów).

Pompa hydroforowa może pracować samodzielnie lub w połączeniu ze zbiornikiem hydroforowym, z którym tworzy zestaw hydroforowy, utrzymujący ciśnienie w instalacji wodnej i zapewniający stały dostęp do wody w domach, ogrodach czy gospodarstwach rolnych.

Zalety pomp hydroforowych:

  • Łatwość instalacji i serwisu – pompy hydroforowe są zazwyczaj montowane na powierzchni, ewentualnie w obudowie studni, co ułatwia ich konserwację, serwisowanie i ewentualną wymianę części;
  • Wszechstronność - można je stosować do zasilania w wodę domów jednorodzinnych, budynków firmowych, do podlewania ogrodu, mycia pojazdów czy pobierania czystej wody deszczowej;
  • Niższy koszt zakupu w porównaniu z pompą głębinową.

Wady pomp hydroforowych:

  • Ograniczona głębokość zasysania wody, co oznacza, że pompy hydroforowe nie nadają się do głębokich ujęć;
  • Hałaśliwa praca - pompy hydroforowe mogą generować spory hałas, dlatego nie zaleca się montowania ich w przestrzeniach mieszkalnych.

Pompy głębinowe

Pompa głębinowa to urządzenie przeznaczone do pompowania wody z dużych głębokości, najczęściej ze studni wierconych, w których lustro wody znajduje się poniżej 8 metrów. Pompa jest całkowicie zanurzona w wodzie, nie znajduje się na powierzchni, dlatego nie mamy do niej bezpośredniego dostępu – wymaga opuszczenia blisko dna studni na lince zabezpieczającej.

Pompę głębinową najczęściej łączy się ze zbiornikiem hydroforowym, a jej pracą zawiaduje wyłącznik ciśnieniowy.

Zalety pomp głębinowych:

  • Zdolność do pracy na znacznych głębokościach – pompy głębinowe mogą zasysać wodę z bardzo dużych głębokości (nawet kilkudziesięciu metrów), co czyni je idealnym rozwiązaniem do głębokich studni wierconych;
  • Cicha praca;
  • Pompy głębinowe mogą pracować z wysoką wydajnością, dlatego są dobrym wyborem do instalacji wymagających stałego zasilania dużymi ilościami wody. Sprawdzają się do zaopatrywania w wodę domów mieszkalnych, deszczowni rolniczych, instalacji przemysłowych, myjni samochodowych, systemów przeciwpożarowych itd.

Wady pomp głębinowych:

  • Utrudniony serwis;
  • Wyższa cena zakupu w porównaniu do pomp hydroforowych o zbliżonych parametrach;
  • Brak bezpośredniego dostępu do pompy wymusza bardzo dokładny montaż i zastosowanie zabezpieczeń, które chronią urządzenie przed awarią spowodowaną np. pracą na sucho czy zanikiem fazy, a to podnosi koszt instalacji.

Kiedy wybrać pompę hydroforową, a kiedy głębinową?

Zdecyduj się na zakup pompy hydroforowej, gdy:

  • Masz płytkie ujęcie wody (do około 8 metrów głębokości);
  • Oczekujesz łatwej instalacji i bezpośredniego dostępu do pompy;
  • Potrzebujesz pompy do prostych zadań, takich jak podlewanie ogrodu lub zasilanie domu z płytkiej studni, ewentualnie wypompowywanie wody ze zbiornika na deszczówkę.

Zdecyduj się na zakup pompy głębinowej, gdy:

  • Masz głębokie ujęcie wody (powyżej 8 metrów);
  • Zależy Ci na cichej pracy pompy;
  • Potrzebujesz dużej wydajności do zasilania domu, gospodarstwa czy firmy;
  • Chcesz, aby instalacja była jak najmniej widoczna i możliwie kompaktowa.

Podsumowanie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lepsza jest pompa głębinowa, czy może hydroforowa. Są to de facto dwa różne urządzenia, przeznaczone do innych zastosowań i warunków pracy, które łączy tylko to, że służą do automatycznego pobierania wody.

Nasz poradnik powinien ułatwić Ci podjęcie decyzji o zakupie pompy głębinowej lub hydroforowej, natomiast jeśli nadal nie masz pewności, na którą opcję się zdecydować, to radzimy skonsultować się z ekspertem np. w sklepie z pompami, który zaproponuje optymalne rozwiązanie do Twojej instalacji. 

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.