Większość właścicieli domów przestała traktować deszczówkę jako problem, dostrzegając w niej źródło zupełnie darmowej, cennej wody, którą można wykorzystać na wiele sposobów: od podlewania ogrodu, przez mycie kostki brukowej, aż po napełnianie oczka wodnego. Zagospodarowanie deszczówki w taki sposób, aby jej nie tracić, jest stosunkowo proste: wystarczy zastosować odpowiednio pojemny zbiornik podziemny lub naziemny, do którego doprowadzimy wodę z rynien systemem rur.
Problem pojawia się natomiast na etapie opróżniania zbiornika. Robienie tego ręcznie jest czasochłonne, męczące i mocno ogranicza sposoby wykorzystania darmowej wody. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wypompowywanie deszczówki, do czego można użyć różnych rodzajów pomp. Zapraszamy na krótki przegląd najpopularniejszych opcji.
To najczęściej wybierane rozwiązanie do wypompowywania deszczówki z różnego rodzaju zbiorników. Popularność pompy zatapialnej wynika z dwóch kluczowych zalet tego urządzenia, czyli:
Pompę zatapialną po prostu umieszczamy w zbiorniku i uruchamiamy, w efekcie czego woda będzie wypływać na powierzchnię za pośrednictwem węża tłocznego. Z takiej pompy można również zasilić niezbyt rozbudowany system nawadniania ogrodu.
Pompa zatapialna to ekonomiczny wybór dla osób, które szukają prostego, niedrogiego i niezawodnego rozwiązania, przy czym trzeba podkreślić, że w oparciu o taką pompę trudniej będzie zbudować w pełni zautomatyzowany system wypompowywania deszczówki.
Inna stosowana nazwa to pompy hydroforowe. Są to pompy umieszczane na powierzchni, które mogą zasysać wodę z głębokości około 8 metrów. Idealnie nadają się więc do opróżniania podziemnych zbiorników na deszczówkę.
Pompa hydroforowa zapewnia znacznie lepszą wydajność w porównaniu z pompą zatapialną, dzięki czemu może zasilać deszczówką nawet stosunkowo rozbudowany system nawadniania ogrodu czy np. różnego rodzaju urządzenia. Jest to rozwiązanie rekomendowane w sytuacji, gdy woda musi być tłoczona na większą odległość lub znaczną wysokość.
Zestaw hydroforowy to rozwiązanie składające się z pompy samozasysającej oraz zbiornika ciśnieniowego, które umożliwia nie tylko wypompowywanie deszczówki, ale również jej magazynowanie pod ciśnieniem. Dzięki temu nie musimy wypompowywać całej wody deszczowej, ale możemy korzystać z niej na bieżąco, na przykład do celów ogrodowych.
Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, w praktyce automatyzujące sposób zagospodarowania deszczówki. Wadą jest natomiast to, że woda magazynowana w podziemnym zbiorniku może zawierać sporo zanieczyszczeń, które mogą nawet skutkować awarią pompy – zaleca się więc zastosowanie filtrów wstępnych.
Nie wypada o niej nie wspomnieć, ponieważ jest to najprostszy i też najbardziej niezawodny sposób na wypompowywanie wody deszczowej ze zbiornika podziemnego czy naziemnego. Pompy ręczne to stosunkowo prymitywne, ale dzięki temu także bezawaryjne urządzenia.
Jeśli nie przeszkadza Ci ręczna obsługa pompy, dysponujesz stosunkowo niedużym zbiornikiem lub opróżniasz go na bieżąco, a przy tym masz ograniczony budżet na zakup urządzenia, to pompa np. skrzydełkowa czy klasyczna abisynka może być dobrą propozycją dla Ciebie.
Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że woda deszczowa nie jest idealnie czysta i zawsze będzie zawierać czy to fragmenty liści, kawałki roślin, muł, piasek etc., czyli wszystko to, co spływa z dachu i rynien.
Stąd warto rozważyć wybór pompy do brudnej wody lub wręcz pompy do szamba, która jest wyposażona w rozdrabniacz, dzięki czemu może tłoczyć nawet wodę zawierającą grubsze zanieczyszczenia.
Omówiliśmy tylko te najpopularniejsze urządzenia do wypompowywania deszczówki ze zbiorników, spośród których na pewno wybierzesz odpowiednią opcję dla siebie. Pamiętaj, że woda deszczowa powinna być wylewana na bieżąco, aby np. nie dopuścić do zalęgnięcia się w niej potencjalnie niebezpiecznych drobnoustrojów, które spowodują jej bardzo nieprzyjemny zapach.