Czym różni się pompa abisynka od pompy skrzydełkowej?

Choć dziś mówiąc o pompach do wody mamy na myśli głównie modele z silnikiem elektrycznym (pompy głębinowepompy hydroforowe i pompy zatapialne), to warto wiedzieć, że na rynku nadal są dostępne ich klasyczne odpowiedniki wymagające obsługi ręcznej. Chodzi o pompę abisynkę oraz pompę skrzydełkową. Oba urządzenia łączy brak napędu, natomiast poza tym istnieją między nimi dość istotne różnice, które omawiamy w naszym poradniku.

Czym jest pompa abisynka?

Abisynka, jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo prostą pompą przeznaczoną do pobierania wody z płytkiego ujęcia. Taka pompa wyróżnia się nieskomplikowaną budową, co z kolei przekłada się na łatwość jej obsługi oraz wieloletnią niezawodność.

Budowa pompy ogranicza się do zaledwie kilku elementów: tłoku z uszczelką oraz zaworu bagnetowego (zawór zapobiega cofaniu się wody do ujęcia). Do rozpoczęcia pobierania wody wystarczy energicznie i miarowo poruszać rączką napędzającą tłok.

Główne cechy pompy abisynki to:

  • Niska wydajność do około 25-28 litrów na minutę;
  • Może pobierać wodę z głębokość do około 7 metrów;
  • Jest banalnie prosta w obsłudze i montażu;
  • Jest niezawodna, a ewentualna naprawa jest łatwa, szybka i tania;
  • Wyróżnia się estetycznym wyglądem, może pełnić funkcję ozdobną np. w przydomowym ogrodzie;

Pompa abisynka będzie zatem dobrym wyborem dla osób, które niekoniecznie chcą z niej korzystać na co dzień, natomiast potrzebują niezawodnej pompy na awaryjne sytuacje czy do okazjonalnego użytku w ogrodzie, na placu budowy etc.

Czym jest pompa skrzydełkowa?

Pompa skrzydełkowa to także pompa ręczna, natomiast o nieco bardziej zaawansowanej budowie w porównaniu z abisynką. Konstrukcja pompy bazuje na układzie dwóch wirników obsługiwanych skrzydłem pompowym z zaworami. Wodę pompuje się poprzez poruszanie rączką.

Wielką zaletą pompy skrzydełkowej jest fakt, iż jest o wiele wygodniejsza w obsłudze. Wymaga mniejszej siły, ponieważ wykorzystuje zasadę ruchu wahadłowego – dzięki temu z pompowaniem wody z płytkiego ujęcia poradzi sobie nawet nastoletnie dziecko czy wątła kobieta.

Główne cechy pompy skrzydełkowej to:

  • Oferuje wysoką wydajność na poziomie do 60-65 litrów na minutę;
  • Może tłoczyć wodę z głębokości około 7 metrów;
  • Solidna konstrukcja z żeliwa;
  • Kompaktowa budowa, jest łatwa w przechowywaniu i przewożeniu np. z domu na plac budowy, na działkę etc.;

Zakup pompy skrzydełkowej można zarekomendować osobom, które szukają nie tylko pompy awaryjnej, ale też do częstego użytku i szybkiego, ręcznego wypompowywania dużych ilości wody. Taka pompa świetnie sprawdzi się w miejscach, w których nie mamy dostępu do energii elektrycznej, a dysponujemy płytkim ujęciem wody.

Dlaczego warto kupić pompę abisynkę lub pompę skrzydełkową?

Niezależnie od tego, czy ostatecznie zdecydujesz się na abisynkę czy pompę skrzydełkową, na pewno warto zainwestować w zakup pompy mechanicznej (ręcznej). Dlaczego? Powodów jest co najmniej kilka:

  • Zabezpieczenie na wypadek dłuższej przerwy w dostawach prądu;
  • Możliwość darmowego pozyskiwania wody z własnego ujęcia;
  • Tzw. backup w razie poważnej awarii głównej pompy;

Powyższe argumenty są kluczowe w sytuacji, gdy własna studnia stanowi jedyne źródło wody dla domu – wówczas posiadanie taniej, niezawodnej i zawsze gotowej do pracy alternatywy dla pompy elektrycznej jest wręcz niezbędne.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.