Czym charakteryzują się pompy zatapialne? To trzeba o nich wiedzieć

Pompy zatapialne są specyficznymi urządzeniami pompującymi, których nie należy traktować jako alternatywy dla pomp głębinowych czy nawet pomp hydroforowych – wynika to z odmiennej konstrukcji oraz parametrów roboczych i cech użytkowych. Takie pompy przydają się w wielu sytuacjach, zarówno na użytek prywatny, jak i profesjonalny. W naszym artykule wyjaśniamy, czym charakteryzują się pompy zatapialne i krótko omawiamy ich najważniejsze funkcje.

Do czego służą pompy zatapialne?

Pompy zatapialne są przeznaczone do przepompowywania cieczy z jednego miejsca do drugiego – to najprostsza i trafna definicja. Pompę zatapialną można wykorzystać np. do wypompowania wody z basenu czy zbiornika na deszczówkę, do osuszenia zalanej piwnicy, garażu podziemnego, kanału etc.

Nazwa „pompa zatapialna” zdradza nam też sposób eksploatacji urządzenia. Taka pompa wymaga pełnego zanurzenia w cieczy. Niektóre modele są wyposażone w pływak, który w momencie przekroczenia minimalnego dopuszczalnego zanurzenia przerywa pracę silnika, aby nie dopuścić do jego spalenia w wyniku suchobiegu.

Rada

Decydując się na zakup pompy zatapialnej bez pływaka, warto od razu zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie przed pracą na sucho. Dzięki temu nie będzie konieczności kontrolowania pracy urządzenia.

Parametry robocze pomp zatapialnych

Pompy zatapialne charakteryzują się sporą wydajnością, natomiast stosunkowo niewielką wysokością podnoszenia. Oznacza to, że można je wykorzystywać w płytkich źródłach wody, jak wspomniane zbiorniki na deszczówkę, mauzery, baseny, beczki czy zalane pomieszczenia, rowy oraz różnego rodzaju akweny. Jednocześnie dobra pompa zatapialna gwarantuje bardzo szybkie przepompowywanie wody.

Z uwagi na ograniczone parametry robocze, większość pomp zatapialnych nie nadaje się do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych, w tym do współpracy z zestawami hydroforowymi. Jeśli chodzi o nawadnianie ogrodu, pola uprawnego czy zasilanie placu budowy, to istnieją modele zdolne do pracy w takich warunkach, zapewniające sporą wydajność – są to wysokociśnieniowe pompy zatapialne, na przykład włoskiego producenta Pedrollo.

Przeznaczenie pomp zatapialnych

Pompy zatapialne można podzielić na cztery podstawowe kategorie:

  1. Pompy zatapialne do wody czystej – mogą być wykorzystywane m.in. do przepompowywania wody pomiędzy zbiornikami, do wypompowywania czystej deszczówki etc.
  2. Pompy zatapialne do wody brudnej – odporne na różnego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego świetnie sprawdzające się do osuszania zalanych pomieszczeń.
  3. Pompy zatapialne do ścieków, szamba i gnojowicy – jak sama nazwa wskazuje mogą tłoczyć ciecz zawierającą grubsze zanieczyszczenia, co jednak zależy od konstrukcji pompy i tego, czy zastosowano w niej rozdrabniacz.
  4. Pompy wysokociśnieniowe – są przeznaczone do profesjonalnych zastosowań, w tym do zasilania rozbudowanych systemów nawadniania pól uprawnych czy zaopatrywania w wodę różnego rodzaju urządzeń i linii technologicznych.

Pompy zatapialne można również podzielić ze względu na budowę. Na rynku znajdziemy więc:

  • Pompy plastikowe – tanie, przeznaczone do użytku domowego, wystarczające do okazjonalnego wypompowania wody np. z basenu.
  • Pompy metalowe – najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, przystosowane do pracy w agresywnych cieczach, jak gnojowica czy ścieki. Mocna konstrukcja umożliwia wykorzystywane takich pomp do przepompowywania silnie zanieczyszczonej wody.
  • Pompy z rozdrabniaczem – są to pompy przeznaczone typowo do wypompowywania szamba, gnojowicy oraz innych cieczy zawierających grubsze zanieczyszczenia. W pompach zatapialnych stosuje się różne rozdrabniacze, w tym nożowe, młotkowe, wirnikowe czy wielokanałowe rozdrabniacze dyskowe.

Znając charakterystykę i budowę pomp zatapialnych, możesz już wybrać taki model, który spełni Twoje oczekiwania. Pamiętaj natomiast, że nawet najlepsza pompa zatapialna nie jest zamiennikiem pompy głębinowej – oba urządzenia wymagają różnych warunków pracy i są przeznaczone do zupełnie innych zastosowań.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.