Pompy do ścieków – kiedy się je stosuje? Jaką pompę wybrać?

Pompy do ścieków to specjalna kategoria pomp do tłoczenia wody brudnej zawierającej zanieczyszczenia stałe, czyli najczęściej fekalia. Konstrukcyjnie są one przystosowane do pracy z agresywnym, kwaśnym medium. Do ich budowy stosuje się bardzo trwałe materiały, które zapewniają długą eksploatację i bezawaryjność. Sprawdź, kiedy należy używać takiej pompy, a także dowiedz się, na co zwrócić uwagę wybierając konkretne urządzenie.

Zastosowanie pomp do ścieków

Pompy do ścieków należy stosować zawsze wtedy, gdy nie ma możliwości grawitacyjnego odprowadzania ścieków sanitarnych bezpośrednio do kanalizacji zbiorczej. Z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. wtedy, kiedy ścieki są wyprowadzane do zbiornika bezodpływowego. Aby się ich pozbyć należy zbudować instalację pompową, która zapewni cyrkulację ścieków i ich bieżące wyprowadzanie do sieci kanalizacyjnej.

Pompa będzie również niezbędna wtedy, gdy ścieki są wytwarzana poniżej przykanalika – przykładem będzie tutaj zmiana przeznaczenia pomieszczenia piwnicznego. Jeśli np. posadzka pomieszczenia, w którym wytwarzane są ścieki, znajduje się poniżej sieci kanalizacyjnej, to konieczne będzie zastosowanie instalacji pompującej brudną wodę z fekaliami do poziomu kanału ściekowego.

Zdarzają się także sytuacje, w których budynek np. mieszkalny jest zlokalizowany w znacznej odległości od sieci kanalizacyjnej. Gdy dodatkowo nachylenie terenu jest niewystarczające do grawitacyjnego odpływu ścieków, to należy zastosować pompę, która zapewni niezakłócone odprowadzanie nieczystości.

Trzeba również wspomnieć o układach kanalizacji ciśnieniowej lub podciśnieniowej, z czym najczęściej mamy do czynienia na obszarach o rozproszonej zabudowie. Pompy do ścieków są także powszechnie wykorzystywane w rolnictwie do opróżniania zbiorników na gnojowicę.

Jaką pompę do ścieków wybrać?

Przede wszystkim musi to być rzeczywiście pompa do ścieków. Wiele osób niestety szuka drogi na skróty i oszczędności, wybierając zwykłą pompę zatapialną lub do brudnej wody. W efekcie urządzenie szybko ulegnie awarii, ponieważ nie jest ono przystosowane do pracy z cieczą zawierającą zanieczyszczenia stałe, takiej jak fekalia, włosy, resztki papieru etc.

Podstawowym kryterium wyboru pompy do ścieków jest to, aby urządzenie było wyposażone w rozdrabniacz. Taka pompa nie tylko poradzi sobie z tłoczeniem wody zawierającej zanieczyszczenia stałe, ale także będzie można ją zastosować w instalacji z rurociągiem o niewielkiej średnicy (nawet poniżej 40 mm) lub wykorzystać do transportowania ścieków na znaczną odległość i wysokość.

Pamiętaj, że moc pompy ma drugorzędne znaczenie. Zawsze zwracamy uwagę na jej wydajność, a także na rodzaj zastosowanego rozdrabniacza i – o czym często się zapomina – na materiał, z jakiego ten rozdrabniacz został wykonany. Jeśli producent nie podaje takiej informacji, to lepiej odpuścić sobie zakup tej pompy, ponieważ jej jakość prawdopodobnie pozostawia wiele do życzenia. Rozdrabniacz musi być wykonany z materiału o podwyższonej odporności na ścieranie, np. stali narzędziowej.

Rodzaje rozdrabniaczy

Jeśli zdecydujesz się na zakup pompy do ścieków z rozdrabniaczem, to koniecznie zwróć uwagę na to, jaki rodzaj rozdrabniacza został zastosowany w danym modelu. Najskuteczniejsze są rozdrabniacze dyskowe, które znajdziemy w pompach do zastosowań profesjonalnych – świetnie radzących sobie z tłoczeniem nawet silnie zanieczyszczonej wody.

Dobrym wyborem będzie także pompa do ścieków z rozdrabniaczem wirnikowym, zabudowanym wewnątrz pompy – to rozwiązanie przyspiesza również tempo tłoczenia ścieków.

Z kolei w najtańszych modelach pomp do ścieków spodziewaj się klasycznego rozdrabniacza nożowego, wystarczającego w sytuacji, gdy planujesz tłoczyć standardowe ścieki zawierające miękkie zanieczyszczenia biologiczne.

Na koniec zwracamy jeszcze uwagę na to, że nie wszystkie pompy do ścieków posiadają rozdrabniacz. Dotyczy to jednak wyłącznie pomp z tzw. swobodnym przelotem, które wymagają podłączenia do przewodów o większej średnicy – powyżej 50 mm.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.