Pompa do szamba z rozdrabniaczem: wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem

Pompy do szamba to szeroka kategoria urządzeń, które – jak sama nazwa wskazuje – są konstrukcyjnie przystosowane do pompowania wody zawierającej grubsze zanieczyszczenia. Nie należy więc mylić ich ze zwykłymi pompami zatapialnymi (w plastikowej obudowie) oraz pompami do brudnej wody. Tym, co najbardziej wyróżnia modele radzące sobie z wypompowywaniem oraz przepompowywaniem szamba jest rozdrabniacz, czyli element gwarantujący, że nie dojdzie do zapchania urządzenia w trakcie pracy. Jeśli właśnie rozglądasz się za pompą do szamba z rozdrabniaczem, to w naszym artykule znajdziesz kilka cennych wskazówek ułatwiających dokonanie dobrego wyboru.

Pompa do szamba, ale czy na pewno?

Na dobry początek warto zaakcentować bardzo ważną kwestię. Otóż nie każda pompa do brudnej wody spełnia kryteria używania jej do pompowania cieczy zawierającej np. resztki papieru czy przede wszystkim odchody. Dlatego trzeba uważać, co się kupuje i mieć absolutną pewność, że dana pompa rzeczywiście poradzi sobie z tak trudnym zadaniem.

Niestety, wielu sprzedawców pomp – czy to celowo, czy z braku wiedzy – wprowadza swoich klientów w błąd, reklamując zwykłe pompy do brudnej wody, jako pompy do szamba. Aby nie dać się naciąć w pierwszej kolejności zawsze sprawdzamy, z czego dane urządzenie zostało wykonane.

Pompy do szamba z rozdrabniaczem muszą być zbudowane z materiałów charakteryzujących się wysoką odpornością na ścieranie oraz kontakt z kwasami. Nie ma zatem mowy o tym, aby np. obudowa pompy była plastikowa – taki model szybko skończy na śmietniku. Dobre pompy do szamba posiadają obudowy ze stali nierdzewnej oraz korpus ssąco-tłoczny z żeliwa.

Co ciekawe, nie każda pompa do szamba jest wyposażona w rozdrabniacz. Dlatego na etapie zakupu trzeba dokładnie wiedzieć, czego się szuka. Jeśli wiesz, że w tłoczonej cieczy mogą się znajdować twarde i duże zanieczyszczenia, to potrzebujesz urządzenia z rozdrabniaczem. Z kolei z pompowaniem bardzo brudnej wody, ale bez grubszych zanieczyszczeń, powinna sobie poradzić pompa do szamba pozbawiona rozdrabniacza.

Rozdrabniacz – co to właściwie jest?

Rozdrabniacz to nic innego, jak cześć pompy zatapialnej służąca rozdrabnianiu wszelkich zanieczyszczeń, które z uwagi na wymiary i twardość nie mogą zostać przetłoczone bezpośrednio przez pompę (doprowadziłyby do jej zapchania). Pełni on więc funkcję ochronną, ale przede wszystkim poszerza zakres zastosowania pompy do brudnej wody.

Dzięki rozdrabniaczowi można bez obaw wykorzystać pompę np. do opróżniania szamba, przepompowywania gnojowicy czy osuszania zaniedbanych zbiorników podziemnych oraz różnego rodzaju akwenów. Taka pompa bez problemu poradzi sobie z tłoczeniem wody zawierającej duże ilości piasku, błota, odchodów, odpadów roślinnych i innych.

To warto wiedzieć

Pompy do szamba z rozdrabniaczem są przystosowane do pracy ciągłej, nawet bez nadzoru ze strony użytkownika – rozdrabniacz praktycznie eliminuje ryzyko zaczopowania rury wyprowadzającej ciecz oraz elementów hydraulicznych pompy.

Jaką pompę do szamba z rozdrabniaczem wybrać?

Poza podstawowymi kryteriami, takimi jak wydajność i wysokość podnoszenia pompy, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego w niej rozdrabniacza. Tutaj wybór sprowadza się przede wszystkim do tego, w jakim środowisku ma pracować pompa, czyli co będzie tłoczyć. Jeśli ma to być tylko gnojowica, to wystarczy podstawowy rodzaj rozdrabniacza. Z kolei do naprawdę twardych zanieczyszczeń potrzeba już o wiele ostrzejszego, odporniejszego i szybszego rozdrabniacza.

Jeśli chodzi o konkretne rodzaje rozdrabniaczy stosowanych w pompach do szamba, to ich podział prezentuje się następująco:

  • Rozdrabniacz nożowy – wystarczający w pompie przeznaczonej do tłoczenia np. gnojowicy.
  • Rozdrabniacz młotkowy – sprawdza się do rozbijania grubszych i twardszych zanieczyszczeń.
  • Rozdrabniacz wirnikowy – jest bardzo ostry i szybki, dlatego stosuje się go w pompach przeznaczonych do błyskawicznego opróżniania np. zbiorników, w których zalegają różne osady biologiczne.
  • Rozdrabniacz dyskowy (wielokanałowy) – stosowany w pompach do zadań specjalnych, które muszą tłoczyć ciecz zawierającą bardzo twarde i duże zanieczyszczenia.

Mając tę wiedzę możesz już świadomie wybrać taką pompę do szamba z rozdrabniaczem, która spełni Twoje oczekiwania i posłuży Ci bardzo długo, pomimo użytkowania jej w skrajnie niekorzystnym środowisku.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.