Choć pompy hydroforowe powoli ustępują miejsca pompom głębinowym, to wciąż istnieje na nie spore zapotrzebowanie. Przypomnijmy, że takie pompy idealnie sprawdzają się do tłoczenia wody z płytkich ujęć, gdzie lustro dynamiczne znajduje się na głębokości do 8 metrów. Pompy samozasysające doskonale nadają się do wypompowywania deszczówki czy pozyskiwania wody ze studni kopanych, studni wierconych oraz abisyńskich. Spośród wielu dostępnych modeli szczególną uwagę warto zwrócić na cenione pompy hydroforowe PQ/PQm od Pedrollo. Co je wyróżnia? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Na początek wyjaśnijmy, skąd różnice w nazwie pomp hydroforowych Pedrollo. Otóż modele PQ i PQm oferują identyczne parametry robocze i są napędzane silnikami o takiej samej mocy, natomiast oznaczenie PQ odnosi się do zastosowania silnika trójfazowego, a PQm jednofazowego.
Na potrzeby instalacji domowych spokojnie można postawić na wariant jednofazowy, natomiast mając dostęp do instalacji trójfazowej warto zainwestować w pompę 3F, która powinna być trwalsza – warunkiem jest dobry stan samej instalacji oraz zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia elektrycznego m.in. przed zanikiem fazy.
Pompy samozasysające z tej serii są wyjątkowo cenione tak przez użytkowników, jak i instalatorów. Rekomenduje się je do pracy w instalacjach domowych i profesjonalnych. Mogą tłoczyć czystą wodę bez cząstek ściernych, ale także różnego rodzaju ciecze chemiczne, które nie wykazują działania agresywnego w stosunku do elementów, z jakich została wykonana pompa.
Pompy PQ i PQm są przystosowane do pracy ciągłej, jak i przerywanej. To doskonały wybór do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych i gospodarskich czy też firmowych. Mogą stanowić element zestawu hydroforowego w połączeniu z odpowiednim zbiornikiem hydroforowym.
Warto zwrócić uwagę na solidne wykonanie pomp włoskiego producenta. Żeliwny korpus, opatentowana piasta z aluminium, mosiężny wirnik z łopatkami zewnętrznymi promieniowymi (ustawiają się automatycznie do wału), wał ze stali nierdzewnej czy ceramiczno-grafitowe uszczelnienie mechaniczne – to wszystko gwarantuje wieloletnią, bezawaryjną pracę pompy.
Pompy hydroforowe włoskiego producenta są przeznaczone nie tylko do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych, firmowych czy gospodarskich. W zależności od parametrów roboczych poszczególne modele można wykorzystać także do:
Podkreślmy, że o uniwersalności zastosowania pomp hydroforowych Pedrollo PQ i PQm decyduje również możliwość tłoczenia roztworu wody z glikolem w stężeniu 30% oraz innych cieczy w zakresie temperatur od -10 do +90 stopni Celsjusza.
Gama pomp hydroforowych PQ/PQm obejmuje łącznie 10 modeli trójfazowych i 9 jednofazowych, napędzanych silnikami o mocy między 0,37 a 2,2 kW. Do tych najchętniej wybieranych przez inwestorów zaliczymy:
Włoskie pompy hydroforowe Pedrollo PQ i PQm to urządzenia przeznaczone do ciężkiej pracy, które dzięki solidnej konstrukcji zapewniają wysoki poziom niezawodności, a przy tym są w pełni odporne na procesy korozyjne.