Pompy hydroforowe PQ/PQm Pedrollo – przegląd najpopularniejszych modeli

Choć pompy hydroforowe powoli ustępują miejsca pompom głębinowym, to wciąż istnieje na nie spore zapotrzebowanie. Przypomnijmy, że takie pompy idealnie sprawdzają się do tłoczenia wody z płytkich ujęć, gdzie lustro dynamiczne znajduje się na głębokości do 8 metrów. Pompy samozasysające doskonale nadają się do wypompowywania deszczówki czy pozyskiwania wody ze studni kopanych, studni wierconych oraz abisyńskich. Spośród wielu dostępnych modeli szczególną uwagę warto zwrócić na cenione pompy hydroforowe PQ/PQm od Pedrollo. Co je wyróżnia? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Różnica w oznaczeniu

Na początek wyjaśnijmy, skąd różnice w nazwie pomp hydroforowych Pedrollo. Otóż modele PQ i PQm oferują identyczne parametry robocze i są napędzane silnikami o takiej samej mocy, natomiast oznaczenie PQ odnosi się do zastosowania silnika trójfazowego, a PQm jednofazowego.

Na potrzeby instalacji domowych spokojnie można postawić na wariant jednofazowy, natomiast mając dostęp do instalacji trójfazowej warto zainwestować w pompę 3F, która powinna być trwalsza – warunkiem jest dobry stan samej instalacji oraz zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia elektrycznego m.in. przed zanikiem fazy.

Charakterystyka pomp hydroforowych Pedrollo PQ i PQm

Pompy samozasysające z tej serii są wyjątkowo cenione tak przez użytkowników, jak i instalatorów. Rekomenduje się je do pracy w instalacjach domowych i profesjonalnych. Mogą tłoczyć czystą wodę bez cząstek ściernych, ale także różnego rodzaju ciecze chemiczne, które nie wykazują działania agresywnego w stosunku do elementów, z jakich została wykonana pompa.

Pompy PQ i PQm są przystosowane do pracy ciągłej, jak i przerywanej. To doskonały wybór do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych i gospodarskich czy też firmowych. Mogą stanowić element zestawu hydroforowego w połączeniu z odpowiednim zbiornikiem hydroforowym.

Warto zwrócić uwagę na solidne wykonanie pomp włoskiego producenta. Żeliwny korpus, opatentowana piasta z aluminium, mosiężny wirnik z łopatkami zewnętrznymi promieniowymi (ustawiają się automatycznie do wału), wał ze stali nierdzewnej czy ceramiczno-grafitowe uszczelnienie mechaniczne – to wszystko gwarantuje wieloletnią, bezawaryjną pracę pompy.

Zastosowanie pomp Pedrollo PQ i PQm

Pompy hydroforowe włoskiego producenta są przeznaczone nie tylko do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych, firmowych czy gospodarskich. W zależności od parametrów roboczych poszczególne modele można wykorzystać także do:

  • Obsługi systemów nawadniających – na potrzeby ogrodu, sadu, pola uprawnego czy szklarni;
  • Zasilania systemów przeciwpożarowych/gaśniczych;
  • Obsługi myjni samochodowych;
  • Zasilania systemów chłodzenia, klimatyzacji, wytwarzania pary czy systemów ciśnieniowych;

Podkreślmy, że o uniwersalności zastosowania pomp hydroforowych Pedrollo PQ i PQm decyduje również możliwość tłoczenia roztworu wody z glikolem w stężeniu 30% oraz innych cieczy w zakresie temperatur od -10 do +90 stopni Celsjusza.

Popularne modele pomp PQ/PQm

Gama pomp hydroforowych PQ/PQm obejmuje łącznie 10 modeli trójfazowych i 9 jednofazowych, napędzanych silnikami o mocy między 0,37 a 2,2 kW. Do tych najchętniej wybieranych przez inwestorów zaliczymy:

  • Pedrollo PQm 60 – pompa oferująca wydajność maksymalną na poziomie 40 litrów na minutę i wysokość podnoszenia do 40 metrów.
  • Pedrollo PQm 65 – nieco wydajniejszy model o Q max 50 l/min, generujący wysokość podnoszenia słupa wody do 55 metrów.
  • Pedrollo PQm 80 – pompa o wydajności do 50 litrów na minutę i o H maksymalnie 70 metrów.
  • Pedrollo PQm 90 – bardzo dobry wybór do rozbudowanych instalacji, o czym decyduje znaczna wysokość podnoszenia na poziomie do 90 metrów. Maksymalna wydajność to 40 litrów na minutę.

Włoskie pompy hydroforowe Pedrollo PQ i PQm to urządzenia przeznaczone do ciężkiej pracy, które dzięki solidnej konstrukcji zapewniają wysoki poziom niezawodności, a przy tym są w pełni odporne na procesy korozyjne.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.