Pompy głębinowe można podzielić na dwie podstawowe kategorie: 230V i 400V. Chodzi tutaj oczywiście o rodzaj zasilania. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z jednofazowymi pompami głębinowymi, które pod kilkoma względami są znakomitym wyborem dla większości osób szukających pompy na cele domowe. O zaletach jednofazowych pomp głębinowych piszemy w naszym artykule.
Zacznijmy od zupełnie prozaicznego, natomiast istotnego dla wielu osób argumentu: ceny. Jednofazowe pompy głębinowe są tańsze w porównaniu z ich trójfazowymi odpowiednikami – warto przy tym zauważyć, że poszczególne modele pomp czołowych producentów zwykle występują w dwóch wariantach, czyli 230V i 400V.
Podstawową zaletą jednofazowych pomp głębinowych jest to, że wymagają one podłączenia do standardowej instalacji elektrycznej, a więc po prostu do gniazdka 230V. Pompa albo ma już zarobioną wtyczkę, albo trzeba to zrobić samodzielnie/zlecić elektrykowi (można również skorzystać z usługi Hydros – nie tylko zarabiamy wtyczki, ale też przedłużamy kable zasilające do wymaganej długości, udzielając aż 3-letniej gwarancji na hermetyczność wykonanego złącza).
Zasilanie 230V znacząco upraszcza więc instalację pompy. Nie ma potrzeby dorabiania gniazda siłowego, co przecież nie zawsze jest możliwe – na przykład wtedy, gdy w budynku znajduje się wyłącznie jednofazowa instalacja elektryczna, co wciąż zdarza się w starym budownictwie, w gospodarstwach rolnych itd.
Dodatkowo warto wspomnieć, że jednofazowe pompy głębinowe wyróżniają się bardzo niską awaryjnością i są niemal niewrażliwe na uszkodzenia w wyniku usterek w instalacji elektrycznej, włącznie z zanikiem fazy czy asymetrią zasilania.
Częstym nieporozumieniem jest zakładanie, że skoro mamy dwie pompy głębinowe, z których jedna posiada silnik 230V, a druga 400V, to muszą istnieć między nimi różnice w wydajności. To wcale nie jest takie oczywiste.
Można znaleźć wiele przykładów pomp jednofazowych, które pod względem parametrów roboczych biją na głowę modele trójfazowe, nawet te wyposażone w silnik o większej mocy. Pamiętajmy, że akurat silnik nie ma aż tak dużego wpływu na realną wydajność pompy. O wiele ważniejsza jest jej konstrukcja hydrauliczna.
Przykładowo: znacznie lepsze uzyski wody da nam pompa jednofazowa z silnikiem 0,55 kW, wyposażona wielostopniowy układ wirników, niż pompa trójfazowa z silnikiem 1,1 kW typu monoblokowego z jednym wirnikiem.
Oczywiście, im wydajniejsza pompa, tym częściej znajdziemy w niej silnik trójfazowy. Co więcej, w pompach o mocy powyżej 2,2 kW występują już wyłącznie silniki trójfazowe, które charakteryzują się większą trwałością, są mniej obciążone w momencie startu i pracy oraz są w stanie napędzić rozbudowaną hydraulikę pompy w stopniu zapewniającym bardzo wysoką wydajność.
Pompy głębinowe 230V cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród klientów naszego sklepu internetowego. Wybierają je przede wszystkim osoby potrzebujące pompy na użytek domowy, na działkę, ewentualnie w niewielkim gospodarstwie rolnym.
Zakup jednofazowej pompy głębinowej rekomendujemy w sytuacji, gdy:
Jednofazowe pompy głębinowe renomowanych producentów, w tym Hydro-Vacuum, Pedrollo czy Grundfos, są dostępne w stałej ofercie naszego sklepu internetowego.
Zachęcamy również do skorzystania z naszej pomocy w zakresie doboru pompy – eksperci Hydros bezpłatnie wskażą te modele, które najlepiej sprawdzą się w konkretnej studni, biorąc pod uwagę jej parametry, realne zapotrzebowanie na wodę oraz budżet, jakim dysponuje inwestor.