Montaż zestawu hydroforowego krok po kroku

Prace hydrauliczne mają to do siebie, że wiele spośród nich można wykonać samodzielnie, bez konieczności wzywania fachowca – wystarczy tylko odrobina umiejętności oraz dostęp do podstawowych narzędzi. Dobrym przykładem będzie tutaj montaż zestawu hydroforowego. Choć wydaje się, że jest to bardzo trudne, to w rzeczywistości z tym zadaniem poradzi sobie każdy, kto ma pojęcie o hydraulice. Zestaw jest w większości gotowy do zamontowania (zawiera już zbiornik hydroforowy), dlatego mając studnię i wybrane miejsce można zabrać się do pracy. Mamy dla Ciebie gotową instrukcję krok po kroku.

Krok 1: zbierz potrzebne elementy

Na dobry początek potrzebny będzie Ci oczywiście zestaw hydroforowy. Dobiera się go pod kątem zapotrzebowania na wodę w gospodarstwie domowym lub na działce rekreacyjnej, jak również w zależności od wydajności źródła, czyli studni. Tutaj najlepiej będzie zdać się na pomoc ekspertów, którzy na podstawie przekazanych informacji dobiorą dla Ciebie odpowiedni zestaw hydroforowy. Z takiej pomocy, zupełnie bezpłatnie, skorzystasz w sklepie internetowym www.sklep-hydros.pl.

W tym samym sklepie możesz od razu zaopatrzyć się w pozostałe potrzebne do montażu zestawu hydroforowego elementy, czyli:

  • rura zasysającą (PE),
  • zawory zwrotne (2 sztuki),
  • zawór kulowy,
  • filtr zabezpieczający wirniki,
  • zabezpieczenie przed pracą na sucho,
  • taśma teflonowa lub pakuły.

Krok 2: smok ssawny 

Zaczynamy od zaworu zwrotnego, który zapobiega cofaniu się wody zassanej przez pompę z powrotem do studni. Montujemy go na końcu rury ssącej wraz ze złączką PE oraz sitkiem, chroniącym przed zasysaniem nieczystości. Wszystkie elementy gwintowane uszczelniamy taśmą teflonową (ewentualnie pakułami). W ten sposób powstanie tzw. smok ssawny, który zostanie umieszczony w studni.

Krok 3: zawór zwrotny za hydroforem

Na liście potrzebnych elementów umieściliśmy dwa zawory zwrotne (dla bezpieczeństwa), dlatego teraz zajmijmy się tym drugim. Należy go zamontować na wejściu pompy ssącej (na króćcu, do którego podłączamy wąż ssawny), oczywiście pamiętając o uszczelnieniu taśmą teflonową lub pakułami.

Krok 4: montaż filtra

Nie jest to niezbędny element instalacji opartej na zestawie hydroforowym, natomiast zalecamy, aby nie szukać tutaj oszczędności i od razu zadbać o dodatkowe zabezpieczenie wirników pompy hydroforowej przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami znajdującymi się w wodzie – na przykład piaskiem. Filtr montujemy zaraz za zaworem zwrotnym.

Krok 5: montaż zabezpieczenia przed pracą na sucho

Suchobieg jest częstym problemem występującym w płytkich studniach. Okresowo, na przykład podczas suszy, lustro wody może się obniżyć na tyle, że będzie dochodzić do tzw. zrywania słupa wody, a to już grozi poważną awarią pompy hydroforowej. Dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie zastosowanie tutaj zabezpieczenia przed pracą na sucho, które automatycznie wyłączy pompę w razie nadmiernego obniżenia się lustra wody, chroniąc tym samym właściciela przed bardzo wysokimi kosztami naprawy instalacji.

Zabezpieczenie przed pracą na sucho montujemy w górnej części pompy, między manometrem a wyłącznikiem ciśnieniowym.

Krok 6: zawór kulowy

Wielu instalatorów o nim zapomina, tymczasem niepozorny zawór kulowy za kilkanaście złotych może się nam bardzo przydać, gdyby doszło do awarii zestawu hydroforowego. Dzięki niemu możemy w ciągu chwili odciąć dopływ wody i zdemontować zestaw. Zawór kulowy montujemy za zabezpieczeniem przed pracą na sucho a przed wężem, którym podłączymy zestaw do instalacji wodnej zasilającej dom czy działkę.

Krok 7: podłączenie rury ssącej do pompy

To już ostatnia czynność hydrauliczna. Rurę PE, którą umieściliśmy w studni, podłączamy do pompy za pośrednictwem wspomnianego wcześniej filtra (lub bezpośrednio do pompy, jeśli zrezygnowaliśmy z filtra). Opcjonalnie można użyć rury elastycznej o takiej samej średnicy, która ułatwi podłączenie, gdy sztywna rura PE i wejście do pompy nie są na tej samej wysokości.

Krok 8: uruchomienie

Przed włączeniem pompy trzeba jeszcze zalać instalację wodą – wlewamy ją do węża ssącego za pomocą przeznaczonego do tego otworu. Pozwoli to odpowietrzyć pompę. Sprawdzamy również ciśnienie w zbiorniku przeponowym, które powinno wynosić około 1,9 bara i ustawiamy wyłącznik ciśnieniowy zgodnie z instrukcją.

Jeśli wszystko jest w porządku, to pozostało już tylko podłączenie przewodu zasilającego do prądu oraz uruchomienie pompy, która po chwili zacznie tłoczyć wodę. Zestaw ustawiamy w docelowym miejscu, sprawdzamy szczelność połączeń i sprzątamy. Gotowe!

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.