Zakup hydroforu jest ważnym etapem kompletowania elementów instalacji wodnej w budynku, który będzie zasilany wodą z własnego ujęcia (studni). Obecnie większość inwestorów decyduje się na zastosowanie osobnego zbiornika hydroforowego o dużej pojemności oraz odpowiedniej pompy głębinowej lub hydroforowej. Taki zestaw zapewnia efektywną, bezobsługową i cichą pracę. Dobrze jest jednak od razu postawić na hydrofor, o którym będzie można zapomnieć na wiele lat. Jaka jest realna żywotność zbiorników hydroforowych? Jaki hydrofor wybrać, aby nie było konieczności jego szybkiej wymiany? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.
Panuje dość powszechne przekonanie, że inwestor, który chce kupić zbiornik hydroforowy na lata powinien postawić na hydrofor przeponowy. Rzeczywiście, takie zbiorniki praktycznie nie korodują, co zwiastuje długą eksploatację. Dodatkowo są niemal bezobsługowe, nie wymagając regularnego uzupełniania poziomu powietrza. Teoria niestety nie zawsze sprawdza się w realnych warunkach użytkowych.
Podstawowym problemem związanym ze zbiornikami przeponowymi jest właśnie znajdująca się w nich membrana. To gumowy worek, który ma tendencję do pękania i rozwarstwiania się. Słaby punkt większości hydroforów przeponowych stanowi również wentyl tracący z czasem szczelność. Efekt? Konieczność wymiany membrany nawet już po zaledwie kilku latach eksploatacji. W dodatku właściciele rzadko od razu zauważają problem z przeponą, przez co woda przez kilka czy kilkanaście dni ma kontakt ze ściankami zbiornika, co już stanowi czynnik korozyjny.
Z doświadczenia instalatorów wynika, że markowe standardowe zbiorniki przeponowe wytrzymują do kilkunastu lat eksploatacji, „po drodze” wymagając jednak nawet kilkakrotnej wymiany gumowej membrany. Nie jest to zatem rozwiązanie, które można polecić w ciemno osobom chcącym zagwarantować sobie całkowity brak obowiązków związanych z obsługą i konserwacją hydroforu. Wyjątek stanowią natomiast zbiorniki hydroforowe amerykańskiej firmy Global Water Solution.
Inwestorzy, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest długa i bezawaryjna praca instalacji wodnej, nie powinni szukać przesadnych oszczędności na etapie zakupu jej kluczowych komponentów. Do tej kategorii zaliczymy oczywiście zbiornik hydroforowy. Jeśli zapadła decyzja, że ma to być hydrofor przeponowy, to bezapelacyjnie najlepszym wyborem będzie jeden z modeli z oferty firmy Global Water Solutions.
Zbiorniki hydroforowe GWS wyróżniają się nie tylko bardzo wysoką jakością wykonania, ale także innowacyjnymi rozwiązaniami, które rzeczywiście przekładają się na całkowitą bezobsługowość, bezawaryjność i wieloletnią trwałość.
Do najważniejszych cech hydroforów GWS zaliczymy:
Zbiorniki przeponowe Global Water Solutions, jako jedyne na rynku, są objęte 5-letnią gwarancją producenta, natomiast ich faktyczna trwałość może być obliczona na kilkadziesiąt lat.
Ocynkowane zbiorniki hydroforowe są dobrą propozycją dla osób, które cenią sobie proste, a jednocześnie bezawaryjne i długowieczne rozwiązania. Bez wątpienia dystansują one modele przeponowe pod względem trwałości. Jeśli więc dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, to zakup hydroforu ocynkowanego na pewno jest wart rozważenia. Zaletą takich zbiorników jest pełna odporność na korozję, dzięki czemu można je umieszczać nawet na zewnątrz budynków czy w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (np. w piwnicy).
Podkreślmy natomiast, że ogromne znaczenia ma tutaj jakość wykonania zbiornika ocynkowanego. Jeśli chcesz mieć pewność, że zainwestowałeś w porządny hydrofor, który posłuży Ci wiele lat, to warto zainteresować się zbiornikami polskiej firmy Hydro-Vacuum z Grudziądza – są objęte 4-letnią gwarancją, natomiast ich faktyczna żywotność wynosi nawet 50 lat.