Jaką pompę do nawadniania kropelkowego wybrać?

Nawadnianie kropelkowe to bardzo popularny sposób na zapewnienie wymaganych dostaw wody roślinom o stosunkowo płytkim i mało rozbudowanym systemie korzeniowym. Najczęściej stosuje się to rozwiązanie na rabatach kwiatowych oraz wzdłuż żywopłotów. Zaletą nawadniania kropelkowego jest bezobsługowość (można je w pełni zautomatyzować) oraz efektywność, ponieważ wykorzystujemy wodę wyłącznie w miejscu jej pobierania przez system korzeniowy.

Decydując się na zbudowanie takiego systemu warto zadbać o zasilanie go z własnego ujęcia, co znacząco obniży koszty stałe. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią pompę do nawadniania kropelkowego.

Zaczynamy od sprawdzenia parametrów studni

Wiele osób popełnia podstawowy błąd polegający na zakupie pompy, która nie pasuje do konkretnej studni. Bierze się stąd mnóstwo problemów, często już na etapie montażu. Radzimy więc, aby podejść do sprawy „na chłodno” i najpierw sprawdzić wszystkie parametry swojego ujęcia, czyli:

  • Średnicę studni – jeśli np. rura studzienna ma średnicę tylko 100 mm, to możesz wybierać jedynie spośród pomp w rozmiarze do 3,5 cala (o średnicy około 90 mm, zawsze zostawiamy około 10 mm luzu na linkę podwieszającą i kabel zasilający);
  • Wydajność studni – tę informację powinien Ci przekazać wykonawca ujęcia. Wydajność można też sprawdzić samodzielnie, pompując wodę bezpośrednio ze studni do wiaderka i licząc, ile litrów wody da się wylać w ciągu jednej minuty;
  • Lustro statyczne i dynamiczne – ten parametr jest o tyle ważny, że niektóre modele pomp są stosunkowo wysokie, a nie możemy dopuścić do pracy urządzenia w niepełnym zanurzeniu;

Znając te parametry studni możemy zawęzić krąg poszukiwań pompy głębinowej do nawadniania kropelkowego, skupiając się na właściwościach roboczych urządzenia.

Wydajność czy wysokość podnoszenia?

Dwa podstawowe parametry robocze, które znajdziemy w opisie każdej pompy głębinowej, to wydajność (Q) oraz wysokość podnoszenia (H). W przypadku wyboru pompy do nawadniania kropelkowego kluczowa jest ta pierwsza informacja.

Wynika to z faktu, iż optymalne nawadnianie kropelkowe wymaga ciśnienia na końcowym odcinku na poziomie około 1 bara, a więc niewielkiego. Nie potrzebujemy zatem pompy, która wygeneruje bardzo wysokie ciśnienie, co z kolei jest potrzebne w przypadku zasilania rozbudowanego systemu nawadniania trawnika (gdzie występują zraszacze).

Tutaj ważniejszy jest parametr wydajności roboczej urządzenia. Musimy przy tym pamiętać, że wartość podana przez producenta została uzyskana w warunkach laboratoryjnych, niemożliwych do odtworzenia w realnej studni i instalacji.

To, jaką wydajność powinna mieć pompa do nawadniania kropelkowego, zależy od kilku czynników:

  • Wydajności samej studni – wydajność pompy nigdy nie powinna być większa niż wydajność źródła;
  • Stopnia rozbudowania instalacji nawadniania kropelkowego;
  • Liczby sekcji, na jakie została podzielona instalacja;
  • Jednoczesnej obecności wysokowydajnych zraszaczy, które mają pracować w tym samym czasie;

Tutaj zdecydowanie najlepszą wskazówką jest skonsultowanie wyboru pompy z ekspertem, który po poznaniu szczegółów na temat instalacji podpowie Ci zakup konkretnego modelu.

Może zestaw hydroforowy?

W tym artykule skupiliśmy się na doborze pompy głębinowej do nawadniania kropelkowego, tymczasem niezłym pomysłem może być zastosowanie zestawu hydroforowego. Jest to urządzenia „all in one”, które obejmuje pompę hydroforową (samozasysającą), zbiornik hydroforowy, presostat oraz króćce przyłączeniowe do rury ssącej i tłocznej.

Zestaw hydroforowy może się świetnie sprawdzić wszędzie tam, gdzie zależy nam na kompaktowości całej instalacji – na przykład wtedy, gdy chcemy zmieścić wszystkie jej elementy w obudowie studni czy w małym domku gospodarczym.

Pamiętajmy natomiast, że zestaw hydroforowy – podobnie jak pompa hydroforowa – wchodzi w grę tylko wtedy, gdy dynamiczne lustro wody znajduje się na głębokości maksymalnie do 8 metrów. Pompy samozasysające, w przynajmniej większość modeli dostępnych na przeciętną kieszeń, nie są w stanie tłoczyć wody z większej głębokości i tutaj wymagana jest już pompa głębinowa.

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.